Dusíkaté vápno na vaší zahradě

Dusíkaté vápno

Obsahuje: 19,8 % dusíku (N) v kyanové a amidické formě, vázaný na vápník (Ca), obsah vápníku je 36 %. Dusíkaté vápno je v granulované formě, takže se dobře rozhazuje nebo rozmetá. Používá se na podzim nebo na jaře dva až tři týdny přes setím nebo sázením, aby účinky rozkladných meziproduktů nepoškodily klíčící a zasázené rostlinky.

Dusíkaté vápno se používá především pro desinfekci půdy v zelinářství, ve sklenících a pařeništích. Dá se také použít jako desinfekce půdy zamořené houbou Plamodiophora brassicae, které způsobuje nádorovitost kořenů košťálovin. Osvědčilo se také v boji proti drátovci, háďátkům a i mandelince bramborové. Likviduje semínka plevelů a další mnohé obávané škůdce.

Potřebná dávka se rozhodí na povrch půdy a zarytím se zapraví do hloubky 25 -30 cm. Vlhkostí půdy se dusíkaté vápno rozkládá a vzniklé zplodiny zdesinfikují celý profil půdy nad zapraveným dusíkatý vápnem. Pokud by byla půda málo vlhká, doporučujeme před zarytím dostatečně navlhčit. Ve sklenících a pařeništích doporučujeme po zarytí ještě zakrýt plachtou, tím se zvýší účinnost.

Při výsevu mrkve, petržele a dalších druhů, které svěřujeme půdě prakticky ihned po jejím rozmrznutí, musíme na vápnění myslet s předstihem a uskutečnit ho už na podzim.

Pozor při práci, dráždí a leptá spojivky a pokožku jako pálené vápno.

Pokud tedy máte souseda, který vápní opravdu vše, nemusíte se bát. I když se často mluví o splachování půdy a vyplavování minerálů, vám žádné negativní důsledky nehrozí, ani kdyby se po každém lijáku vaše níže položená zahrada proměnila díky té sousedově v bahniště.  

Nejčastěji se používá při výsadbě rajčat a paprik, ale zapovězeno není ani u mnoha jiných druhů zeleniny. Liší se však jeho množství. Nejčastěji se požívá takto:

salát – 350 gramů na 10 m2

okurky – 500 gramů na 10 m2

rajčata, papriky, košťáloviny apod. – 600 až 1 000 gramů na 10 m2