Osadní řád ZO Krásný vrch

Osadní řád zahrádkářské kolonie ČZS Krásný vrch Šumperk

 

I.

Obecně.

   Zahrádkářská osada ČZS ZO Krásný vrch Šumperk tvoří organizační a hospodářský celek zahrádek jednotě oplocených, sloužících k pěstování ovocných stromů, keřů, zeleniny, květin a dalších plodin za účelem zotavení členů a jejich rodin. Tato organizace vznikla usnesením členské schůze ZO ČZS Krásný vrch dne 20.11.1987.

   ZO ČZS Krásný vrch je oprávněn na základě smlouvy č. 3/95 s obcí Rapotín ze dne 5.2.1996 užívat k individuálnímu zahrádkaření pozemek parcely číslo 2688/1 v katastrálním území obce Rapotín o celkové výměře 2,3846ha 

   Osadě slouží společná zařízení, zejména oplocení, vodovod, rozvod el. energie, komunikace a další, které byly již vybudovány, nebo jsou ve stádiu plánované výstavby. Tato zařízení jsou budována z účelových příspěvků členů, případně z jiných zdrojů.  Na těchto pozemcích byla vybudována zahrádkářská osada Krásný vrch a její výstavba byla schválena rozhodnutím MěNV v Šumperku.

 

II.

Správa osady.

   Zahrádkářskou osadu spravuje výbor ZO ČZS Krásný vrch. Výbor nebo jím zmocněné osoby mají v případě odůvodněné potřeby přístup na jednotlivé zahrádky, zejména za účelem zjištění stavu zahrádek,odstranění závad, provázení návštěv a dle potřeb ZO.

   Výbor dává členům informace na vědomí sdělením na schůzích nebo prostřednictvím vývěsky v informační skříňce. Členové jsou povinni tyto vývěsky sledovat. Závažná opatření týkající se jednotlivých členů, sděluje výbor buď písemně a členové své záležitosti a důležitá sdělení mimo jednání členských schůzí podávají rovněž písemně. K projednání jednotlivých otázek mohou být členové přizváni do schůzí výboru ZO.

 

III.

Přidělování zahrádek.

   Výbor ZO přiděluje jednotlivým členům zahrádky do užívání ve formě dílců. Výměra jednotlivých dílců se řídí místními podmínkami a nepřesahuje zpravidla 400 m.

   Uživatelem pozemku může být pouze člen ČZS. Zahrádky se dávají do užívání zájemcům na písemnou žádost, ve které žadatel sdělí od kdy je členem ČZS, prohlášení o tom, že nemá žádnou zahrádku, či půdu vhodnou k pěstování zahradních plodin, že nikdo z členů jeho domácnosti nevlastní nebo neužívá zahrádku nebo půdu k obdělávání a další údaje dle potřeby ZO.

   Výbor ZO přihlíží při přidělování k pořadí žádosti, jejich naléhavosti a dává přednost uživatelům s dětmi a těm, kteří mohou přispět k činnosti osady. Zájemci se může dát do užívání jeden pozemek. Jestliže uživatel nestačí ani za přispění členů domácnosti pozemek řádě obdělávat a pěstitelsky využít, projedná výbor s ním opatření k nápravě. Samovolné přebírání či pronajímání pozemků není dovoleno.

   Členové uzavírají se ZO ČZS Krásný vrch smlouvu o dočasném užívání pozemku Zahrádky v nájmu  základní organizace jsou členové osady oprávněni užívat na základě podnájemní  smlouvy dle § 663 Občanského zákoníku uzavřené se základní organizací v rozsahu práv a povinností stanovených těmito smlouvami a tímto osadním řádem. Při hrubém nebo opětovném porušení smlouvy nebo osadního řádu je základní organizace oprávněna od smlouvy odstoupit. Převod podnájemní  smlouvy na jinou osobu není možný. 

IV.

Užívání zahrádek.

   Zahrádky smějí být užívány pouze k zahrádkářským účelům. Každá jednotlivá zahrádka musí být, pokud jde o prostorové uspořádání v souladu s určitým typem výstavby a v souladu se vzhledem celé osady. Základním typem výstavby stromů jsou zákrsky a ovocné stěny. Vysoké stromy se nepovolují.

   Při hranicích sousedících zahrádek je možno vysadit zákrsky do vzdálenosti 3 m a keře 1,5 m od okraje pozemku. Pěstitelé ovocných stromů a keřů musí udělat taková opatření, aby kořeny a větve nepřesahovaly do sousedících pozemků a odnože zejména malin, ostružin a jahod nepronikaly do sousedících pozemků a komunikací. Minimální vzdálenost záhonku od plotu je 0,5 m.

   Chov včel se povoluje na písemnou žádost individuálně a úly musí být tak umístěny, aby neobtěžovaly kolemjdoucí a sousedy. Drobné hospodářské zvířectvo není povoleno.

   Na zahrádkách je povoleno stavět zahrádkářské chatky sloužící pro odpočinek, uskladnění ovoce, nářadí a potřeb a to v souladu s plánem výstavby . Stavba chaty může být zahájena teprve tehdy, když byly schváleny výborem ZO a příslušným orgánem . Odchylky od schváleného typu nejsou povoleny. K výstavě provozních zařízení ( skleník, fóliovník, nádrž apod. ) musí dát souhlas výbor ZO. Chatky nesmí být používány k celoročnímu užívání.

   Jednotlivé pozemky se smí mezi sebou oddělovat plotem. Maximální výška plotu do výše 1 m. Komposty musí být umístěny stranou za chatkou nebo na místě doporučeném ( 1 m od hranice pozemku ) , ale vždy tak, aby nebyl rušen vzhled zahrádek. Umístění beden na nářadí musí být dále od cesty, aby nebyl rušen vzhled zahrádky. Na zimní období je potřeba zabezpečit svůj pozemek proti škodám páchaným zvěří. Celá osada je uzamčena celý rok.

 

V.

Povinnosti uživatelů zahrádek.

  Členové osady jsou povinni:

  1. Dodržovat stanovy svazu ČZS a ustanovení tohoto řádu a rozhodnutí výboru  a   členských schůzí ZO
  2. Zúčastňovat se členských schůzí
  3. Sledovat veškerá oznámení, jež budou výborem vyvěšena ve vývěsce a na web. stránkách ZO.
  4. Zúčastňovat se veškerých prací při budování společných zařízení.
  5. Platit v termínu účelové příspěvky, členské příspěvky a za pronájem pozemku.
  6. Udržovat chatu, vlastní zařízení v řádném stavu, provádět včas agrotechnická  opatření při pěstování plodin, hubit plevel, chránit pozemky a prostory před škůdci a na vlastní náklady dělat opatření, které zamezuje jejich šíření.
  7. Dovolit, aby se na zahrádce prováděli práce potřebné pro společná zařízení.
  8. Dodržovat osazovací plány a ihned ohlásit poškození a porušení společného zařízení
  9. Oznámit výboru všechny situace, kdy by mohlo dojít k neoprávněné manipulaci s přidělenými pozemky
  10. Provádět spalování odpadků je zakázáno, jakýkoliv odpad neukládat do blízkého okolí zahrádkářské kolonie, veškerý odpad vzniklý provozem zahrádky a péčí o ni likvidovat na své náklady, zvláštní pozornost věnovat likvidaci postřikovým a ochranným látkám.
  11. Po vnitřních cestách je možno jezdit na kole a pro odvoz materiálu a výpěstků z pozemku je dovoleno přijet a odjet osobním vozidlem i s přívěsným vozíkem a to na dobu nezbytně nutnou, a to jen, pokud neprší a komunikace nejsou rozmoklé, odpovídá však za veškeré škody, které vzniknou na společném majetku nebo jednotlivého člena. Je povinen případné narušení pozemku okamžitě opravit, nebo se domluvit s uživatelem či výborem o vyrovnání.

V prostoru osady je zejména zakázán

  1. Nechat volně pobíhat psy a jiná zvířata
  2. Používat vzduchovek, střelných či jiných zbraní všeho druhu
  3. Používat rádia, magnetofony a další přístroje a nářadí vydávající hluk tak, aby nebyli jimi rušeni sousedé
  4. Vstup dětem bez doprovodu do 15 let
  5. Používat hlučné zařízení (sekačky na trávu, vrtačky a jiné hlučné nářadí) v období od prvního dubna do října (kdy se vypouští voda)v časovém rozmezí od 12,00 hod. do 14,00 hod. ve dnech sobota a neděle.
  6. Respektovat sousedská práva ve smyslu ustanovení § 127 Občanského zákoníku, zejména nesmí obtěžovat nad míru přiměřenou poměrům ostatní uživatele hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, pachy, pevnými a tekutými odpady, stíněním, neohrožovat sousední pozemky nebo stavby úpravami užívaného pozemku nebo staveb na něm se nacházejících,

   Cizím osobám je povolen vstup pouze za doprovodu uživatelů zahrádky. Uživatel odpovídá za to, že příslušníci jeho rodiny a domácnosti, jakož i jím uvedené osoby budou zachovávat ustanovení osadního řádu, zejména pokud jde o vztah k ostatním uživatelům zahrádek. Odpovídá rovněž za škody, které vzniknou.

   Při nedodržení povinností stanovených osadním řádem může výbor ZO nařídit na náklady uživatele náhradní plnění, kdy uživatel zahrádky byl výborem před tím marně vyzván, aby splnil určitou povinnost nebo odstranil závadný stav, a byla mu dána dostatečná lhůta k jejímu splnění.

   Při hrubém či opakovaném porušování členských povinností a soužití se sousedy v rámci osady i povinností vyplývajících z tohoto osadního řádu, může být výborem ZO odňato  užívání  zahrádky nebo může být vyloučen z členství v ČZS.

 

VI.

Ukončení užívání zahrádky.

Užívání zahrádky končí:

  1. Uplynutím doby, na kterou bylo užívání dohodnuto, uživatel má přednostní právo pro přidělení dalšího pozemku
  2. Ztrátou členství v ZO ČZS
  3. Rozhodnutím výboru ZO ČZS Krásný vrch Šumperk o okamžitém ukončení užívání, jestliže uživatel neodstranil ani po výzvě závady, případně neustal v neoprávněném jednání
  4. Je-li třeba s ohledem na veřejný zájem pozemek vyklidit
  5. Jednostrannou výpovědí ze strany uživatele, nejméně však 6 dní předem
  6. Úmrtím uživatele, dědic, na kterého přejde část dědictví týkající se zahrádkového zařízení a chce-l zahrádku převzít, musí se stát členem ZO ČZS Krásný vrch Šumperk. Je-li členem ČZS, musí podat přihlášku bez průtahů, aby výbor mohl do 3 měsíců po s končení pozůstalostního řízení rozhodnout o jeho přijetí. Musí jít však o člena, který je schopen plnit všechny povinnosti vyplývající z tohoto sadního řádu.

   Skončí-li užívání zahrádky, bude odevzdána výboru ZO, který určí dalšího uživatele. Dosavadní uživatel buď dobrovolně uklidí pozemek, nebrání-li tomu platné předpisy, nebo se dohodne o jejich prodeji s výborem ZO. Pokud dosavadní uživatel nebude chtít, nebo nebude moci vybudované zařízení a porosty odstranit, je povinen je převést na nového uživatele. Nedohodnou-li se při úplatném převodu na ceně, vypočte ji dle předpisů na náklady končícího uživatele výbor ZO nebo soudní znalec. Při jakémkoliv skončení uživatelského práva nemá uživatel nárok na vykonanou práci na společných zařízeních. Bylo-li stanovením účelového příspěvku již rozhodnuto výroční členskou schůzí, že nemá být vrácen, nemá uživatel nárok na jeho náhradu, jinak má právo na poměrnou část, kterou určí výbor ZO.

 

VII.

Výstavba společných zařízení.

   Uživatelům zahrádek slouží společná zařízení, která jsou postupně budována a jsou pořizována a udržována z účelových příspěvků poměrně rozdělených na jednotlivé uživatele, případně z jiných zdrojů. Účelové příspěvky spočívají v penězích a v práci na výstavbě a udržování společných zařízení.

   Členská schůze nebo výroční členská schůze rozhoduje na návrh výboru ZO o výši účelových příspěvků. Rozhoduje rovněž o druhu a rozsahu pracovní povinnosti a o tom, kdy má být plněna. Může též rozhodnout o tom, kdy má být plněn, o náhradním plnění za nesplněnou pracovní povinnost. Výbor může rozhodnout o účelových příspěvcích, byl-li k tomu zmocněn výroční členskou schůzí pro neodkladné případy. O vrácení nebo nevrácení účelových příspěvků a o dopisech rozhodne však nejbližší členská schůze.

 

VIII.

Závěrečná ustanovení.

   Osadní řád byl přijat na výroční členské schůzi dne 4.3.1988.Změna osadního řádu uvedená v odstavci IV o oddělení zahrádek plotem,byla schválena členskou schůzí dne 24.11.2007 a v odstavci V. o dodržování sousedských vztahů v souvislosti s Občanským zákoníkem, změna byla schválena členskou schůzí 29.3.2014. O případných změnách a doplňcích rozhodne výroční členská schůze.