Moštárna


Moštárna byla vybudována členy organizace svépomocí a postupně rozšiřována a doplňována. V současné době je její denní kapacita max. 5 q ovoce pro drcení a lisování se stáčením do vlastních nádob a max. 25 q jablek pro výrobu pasterizovaného moštu ve skleněných lahvích. Moštování začíná zpravidla začátkem září a trvání sezony je závislé na zájmu zákazníků a počasí. Většinou se končí koncem října.

Při poskytování služby drcení a lisování šťávy bez pasterizace je třeba dohodnout zpracování předem. Ovoce je třeba dodat omyté a vylisovaná šťáva je zákazníkovi stáčena do jeho vlastních přivezených nádob, které si odváží domů ke spotřebě nebo vlastnímu zpracování. Každý zákazník se moštování přímo účastní. Lze počítat s výtěžností 60 až 70% (na 1q jablek je potřeba mít nádoby na 70 litrů moštu).

Při moštování s výrobou čirého moštu pasterizovaného ve skleněných lahvích 0,7l obdrží zákazník mošt vyrobený předchozí den v lahvích uzavřených korunkovými uzávěry v počtu podle množství dodaného ovoce a aktuální výtěžnosti výroby. Lahve jsou uloženy v přepravkách po 12 kusech. Přednost dáváme zákazníkům, kteří si dodají lahve na výměnu (0,7 litru zelené od minerálních vod).

Každý zájemce o moštování do podoby moštu v lahvích se s předstihem přihlašuje a sdělí množství ovoce ke zpracování. Je nutné nahlášení správného množství ovoce z důvodu omezené denní kapacity zpracování. Zákazníkovi je po přihlášení sdělen termín pro navezení ovoce. Při dodání podstatně většího množství může být převzetí nadbytečného ovoce odmítnuto.

Ovoce musí být přebrané, nenahnilé, bez hrubých nečistot, listů, trávy a větviček, nepřezrálé. Ovoce lze dovézt v pytlích, přepravkách nebo jiných obalech. Orientačně počítejte s tím, že do pytle se vejde cca 30 kg jablek. Ovoce je po příjezdu zákazníka do moštárny zváženo a uloženo na manipulační skládku.

Zpracování ovoce začíná převezením ze skládky k omytí a vytřídění nahnilých kusů. Následně je omyté ovoce nasypáno do drtiče. Ovocná drť je zakládána do hydraulického lisu. Vylisovaná šťáva je shromažďována ve velkých nerezových nádobách, kde je čiřena a kal z ní do druhého dne sedimentuje. Pak je získaný mošt filtrován a přečerpán do zásobníku. Ze zásobníku je mošt přepouštěn přes pastér, kde se ohřívá na cca 80°C, a stáčen do umytých a předehřátých lahví. Lahve s horkým moštem jsou uzavírány korunkovými uzávěry se silikonovým těsněním a uloženy ve vodorovné poloze k vychlazení. Tím je dosaženo vzduchotěsného uzavření lahví, což je zárukou trvanlivosti vyrobeného moštu.