Diskuse

Přidat nový příspěvek

Dokský zpravodaj ŮNOR 2025-02-08 23:33:28 / 7357

Představuje se základní organizace 4 ZO ČZS

 

Zákon definuje zahrádkářství jako veřejně prospěšnou činnost přispívající významnou měrou k ochraně přírody, životního prostředí a podpoře zdravého životního stylu. Poskytuje zahrádkáři tato činnost pracovní aktivitu na čerstvém vzduchu, tím přispívá k upevňování zdraví a zvyšování tělesné i psychické kondice.  Přispívá také ke kultivaci vztahu k přírodě, výchově mládeže a má i ekologické a sociální aspekty.

Málokterá aktivita je v Česku tak rozšířená snad ve všech společenských skupinách jako zahrádkaření. Tato zdánlivě obyčejná činnost má velmi důležité a zajímavé sociální, environmentální, ekonomické, ale i politické souvislosti.

Skoro každý, kdo má alespoň nějakou možnost, tak něco pěstuje. Ať už je to třeba na balkoně, terase nebo za oknem. A není se čemu divit. U nás má zahrádkaření dlouhou historii.

Za minulého režimu hledali obyvatelé na zahrádkách určitý únik od šedé reality. Ovšem nejen to, byla to také rekreace, trávení volného času a vlastně i jistá forma společenské zábavy. Po pádu režimu krátké ochabnutí zájmu o zahrádky přišlo, totální úpadek se ale nekonal. Výrazně klesla celková výměra zahrad především díky tlaku developerů, kvůli vysokým nájmům a prodejním cenám půdy, které po zahrádkářích požadují majitelé pozemků. 

Zahrádkaření, to není pouze hrabání se v hlíně. Zahrádkaření plní další funkce, které si ani třeba neuvědomujeme. V prvni řade jsou zahrádkářské osady součástí systému městské zeleně, který v současnosti nabývá stále většího významu s neustále se rozvíjející městskou zástavbou. Jsou důležitou součástí městských rozvojových koncepcí, rekreačního zázemí města a také se významně podílejí na členění urbanizovaných a zelených ploch ve městě.

 

Dalším přínosem zahrádkových osad, potažmo zahrádkaření, jako volnočasové aktivity,  je kontakt s přírodou, potažmo přímo s půdou a a to je důležité pro zdravotní a psychický stav zahrádkářů. Mnohé výzkumy dokazují příznivý vliv přírodního prostředí na lidskou psychiku, zeleň upevňuje duševní a fyzickou rovnováhu člověka a neopomínejme ani vliv zdravotně nezávadných potravin (biopotravin), které si zahrádkář mnohdy pěstuje a následně konzumuje. 

Zahrádkářské osady jsou také zdrojem financí pro město. V první řadě šetří veřejné finance určené na údržbu velkých městských ploch, které ZO obývají, protože zahrádkáři se o své zahrádky starají z vlastních výdajů a to většinou na výborné, odborné úrovni. V druhé řadě se pak jedná o finanční příjmy z nájemného.

Jednou z nejdůležitějších výhod pro životní prostředí ale je, že při správném způsobu hospodaření pomáhají aktivně snižovat zanechanou ekologickou stopu a to více, než kterékoliv jiné rekreační zařízení. Zahrádkáři pěstující si vlastní potraviny přispívají k šetření obalových materiálů, případně i produkce odpadů, přispívají ke snižování potřeby dálkové dopravy, která v největší míře převáží právě potraviny a má nezanedbatelný negativní vliv na znečištění životního prostředí, především pak ovzduší. Důležitá je také téměř nulová spotřeba energií v zahrádkářských koloniích, díky které se ZO začleňují mezi aktivity, které nejméně zatěžují životní prostředí. V neposlední řadě také ZO přispívají ochraně životního prostředí zpracováním bioodpadu na kompostech umístěných na pozemku osady. 

Naše organizace byla založena r……. Má  …… členů a jejich průměrný věk je …

V roce …. Bylo zvoleno nové vedení organizace které chce zahrádkářskou osadu více zviditelnit a vytvořit více aktivit jak společenských tak v rámci osady. Přibylo více mladých s dětmi pro které je zahrada oázou klidu a možností být s dětmi co nejvíce venku v pohybu  na čerstvém vzduchu. Zahrady také slouží k setkání jak s rodinou tak s přáteli ale i mezi členy . Chtěli bychom pořádat jednou za rok výstavu našich výpěstků. Také bychom rádi přispívali pravidelnými články do Dokského zpravodaje, jak svými zkušenostmi tak i třebas dobrými radami, recepty a jinými příspěvky.

Tímto článkem reagujeme  na Ůřad města k  drastickém zvýšení pachtovného  které by bylo pro mnohé likvidační a výtky , že nevyvíjíme žádné aktivity.

 

 Jaruško klidně se pod to i podepíšu a nebo jako organizace.

 

V tomto článku jsou použity i výňatky z internetu.

Reagovat Jiřina Šatavová

Odpověď: 2025-02-10 18:19:30 / 7382

Děkuji Vám za příspěvek.

V obdobném duchu byl zpracovaný dopis zaslaný všem zvoleným zastupitelům s žádostí o podporu ZO a přehodnocení rozhodnutí Rady města.

Luboš Stuchlý