HISTORIE OD PRVNÍHO SDRUŽOVÁNÍ ZÁJEMCŮ O ZAHRÁDKAŘENÍ PŘES VZNIK ZO ČZS AŽ PO SOUČASNOST
Zahrádkářská organizace v Čerčanech vznikla v roce 1942, ale její plný rozvoj započal až po roce 1945. Do podvědomí obyvatel se zapsala zejména pořádáním výstav ovoce v restauraci "U Šnajberků" - tj. dnešní Kulturní dům, stejně tak účastí na okresních zemědělských výstavách, kde získala i mnohá ocenění.
Dle dostupných informací vznikla odbočka svazu zahrádkářů v r. 1942, další záznam je až z r. 1946, kdy za účasti 20-ti členů a hospodáře z Prahy Karla Kožíška bylo utvořeno družstvo zahrádkářů. Zahrádkáři se ucházeli o zřízení okresní správy - oslovili také Pyšely, Poříčí, Přestavlky, Borka, Senohraby, Zlenice, rolníka z Klokočné - Procházku, statkáře z Bezděkova - Šimka a rolníka z Pecerad - Šobíška. Během roku 1946 se zvedl stav členů na 60.
24. 05. 1946 se uskutečnila valná hromada a zvolen nový výbor v tomto složení: př. Krejný - předseda, př. Khol - místopředseda, př. Souhrada - jednatel, př. Čipera - pokladník a členové - př. Čáka, př. Černý, př. Kučera, př. Škvor, př. Šnajberk, př. Musil. Od stejného data začíná fungovat i Okresní zahrádkářský svaz se sídlem v Čerčanech, předsedou zvolen př. Dr. Emil Skopal ze Zlenic.
14. 07. 1946 proběhla první velmi úspěšná výstava ovoce a zeleniny v Čerčanech, další následující rok ve dnech 28. a 29. 09. 1947 byla taktéž úspěšná.
Během roku 1947 byl Svaz zahrádkářů přejmenován na Jednotu zahrádkářů se sídlem v Praze a odbočky byly přejmenovány na spolky zahrádkářů. Spolky byly rozděleny na pobočky - severní a jižní. Severní v Čerčanech, jižní ve Voticích.
V roce 1948 byly do výboru za zahrádkáře zvoleni př. Finstr, př. Šťastný, př. Spálenka.
Další písemné zprávy jsou až z roku 1976, kdy došlo k sestavení užší komise pro vypracování podkladů pro stavbu moštárny.