Z naší historie
Organizace byla založena ustavující schůzí 27. Července 1971 v restauraci „Pod Slavínem“, nynější restaurace U Faustů. Celkem bylo 27 zakládajících členů. Také byl zvolen první výbor ve složení:
Předseda – př. Jan Tichý,
Místopředseda – př. Rudolf Mach,
Jednatel – př. Zdeňková,
Hospodář – př. Miloň Suchý,
Pokladník – př. L. Materna.
První společnou akcí, nutnou pro zahrádkářskou činnost, bylo vybudování vodovodního řadu pro osadu. Její pozemky jsou vzdáleny téměř 1000 m od místa napojení, tedy nemalý úkol! Práce byly zahájeny v září 1971 a již na jař 1972 byl vodovod zprovozněn. Bylo vytvořeno dílo v hodnotě 185 00 Kč, při dnešních cenách by se ovšem pohybovalo v řádech miliónů Kč. Hlavním důvodem tak rychlé realizace díla, provedeného navíc v zimním období, bylo nadšení pro zásadní a nutnou věc, ale i pomoc ze strany Agrostroje, n.p. Roudnice, kde byla zaměstnána převážná většina členů ZO. Byla stanovena norma povinných 30 hod/nenapři výpomoci na budování řadu, někteří však odpracovali i 200 hodin, bez jakékoli finanční odměny! Dnes těžko představitelné, možná i nepochopitelné. Největší podíl na rychlosti realizace a nízkých nákladech (základní vklad pro člena byl 2 000 Kč) měli především „agrostrojáci“ př. Mach, Brotánek, Strýhal, Lipš, Suchý, Komárek, dále Stehlík, Pavelka, Čopko a pochopitelně předseda př. Tichý.
V letech 1972-76 se organizace co do počtu členů i zahrádek rozrostla, byly zúrodňovány další pozemky pronajaté členům od města. V roce 1981 pak na základě dohody mezi naší ZO a tehdejším JZD Bechlín, jsme zoby základní organizace získali pozemky o výměře cca 84 arů, které byly ihned přiděleny novým zájemcům – členům ZO, na základě pořadníku města a pořadníku ZO. Členství v základní organizaci ČZS bylo podmínkou pro připojení zahrady k vodovodnímu řadu organizace.
V roce 1982 po volbách dochází k přestavbě výboru ZO. Předsedou se stává př. Suchý, místo hospodáře přejímá dosavadní předseda př. Tichý. Mění se i celkové složení výboru. Novými členy se stali př. Trnková, Tolar, Šourek, Vančura, Topič, Krajníková. Místopředsedou zůstává př. Brotánek, funkci pokladníka dále vykonává př. Materna. Revizní komisi tvoří př. Husák a Seidl. Členská základna se dále rozšiřuje o klub kaktusářů. Pod křídla jsme převzali i nově vzniklou osadu v Předoníně. Přistoupila k nám i řada přídomních zahrádkářů. Měli jsme v té době přes 200 členů.
V tomto období organizace rozvíjí i činnost kulturně – společenskou. V roce 1983 pořádá 1. Zahrádkářský ples. V tomto pořadatelství pokračujeme dalších 15 let do roku 1998. Zahájili jsme rovněž pořádání zájezdů se zahrádkářskou a kulturně společenskou tématikou, ve kterých pokračujeme v omezené míře až do dnešní doby. Navštívili jsme mimo jiné několikráte Jižní Moravu a vinné sklípky, Plzeňsko, Olomoucko, Kroměříž, Jindřichohradecko, zahrádkářské osady a šlechtitelské stanice a okrasné zahrady na Hradecku, Plzeňsku, Děčínsku, Českosaské Švýcarsko, Podyjí, ale i po revoluci i Rakousko, Švícarsko, Lucembursko, Francii, Itálii a další.
A to není vše! Začali jsme s pořádáním Zahrádkářských výstav, a to nejdříve v Městské knihovně, později v DDM Trend. Poslední léta pak v Augustiánském klášteře až do roku 1999. V předrevolučním období, v roce 1987, jsme dostali nabídku od města na pronájem dlouhodobě nevyužívané budovy restaurace „U Wágnerů“, kde jsme naivně začali budovat „Dům zahrádkářů“ v Roudnici nad Labem. Nechali jsme vypracovat projekt, provedli nutné opravy střechy a brigádnicky začali úklid a opravy v prostorách zamýšleného domu. Tam jsme si po pracovní době užili dřiny a špíny. A přišly restituce ….
Rovněž v 80 letech jsme zakoupili a postavili sklad v areálu osady pro uskladňování inventáře potřebného pro výstavy a plesy. Později i pro zakoupený přívěsný vozík za osobní automobil pro zapůjčování členům.
V 90 Letech nastává postupný úbytek členské základny. Odcházejí Předonínští, přídomní zahrádkáři, později i členové klubu kaktusářů, kteří nám do té doby svou aktivitou – výstavami, přednáškami i zájezdy vydatně pomáhali vytvářet dobré jméno organizace.
Pro vysoké náklady a s tím spojenou prodělečnost akcí, ale i vlivem stárnutí členské základny (hlavně aktivní části), postupně upouštíme od pořádání plesů (není rovněž vhodný sál). V roce 1999 končíme i s výstavami, kde se projevil i vliv změny společenského klimatu. Stouply podstatně náklady na přípravu a organizaci, nabylo nadále možné počítat s pomocí podniků – ROSSu, Povodí atd. Částečný vliv měl i předčasný odchod př. Tichého, jednoho z hlavních „tahounů“ akcí a již zmiňované stáří členstva.
Pochopitelně se i postupně měnilo částečně složení výboru a revizní komise, i důvěrníků. Ve funkcích se zapojili další členové, na příklad př. Vaněček Vl., Ekrt, Novák, Líbal, Strýhal, Šourek, Čopko, Poláček, Brotánek, Vančura, Trnková a v poslední době př. vCimermanová, Vrbová (pokladní za př. Maternu), Krajníková, Komárek aj. Novák, ale to je již současnost.
Devadesátá léta jsou rovněž ve znamení úsilí o získání pozemků zahrádek do vlastnictví členů. S trochou ironie se dá zhodnotit, že se tento záměr podařilo realizovat jen u pozemků, které jsme získali pro zahrádkaření v 80 letech od JZD Bechlín a od myslivecké společnosti, kde došlo k rychlé dohodě s restituenty. U pozemků, které získalo zpět město, po námi vyhraných soudních sporech jako poslední majitel, přestože je původně protizákonně vydalo v rozporu se zákonem o půdě (osada zahrádkářů byla založena před rokem 1976) bez jakékoliv informace členům, uživatelům těchto zahrádek, původním majitelům. Soudní řízení se vlekla téměř 90 léta. Po zpětném převzetí pozemků městem, žádáme marně o odprodej více něž 20 let. Všechny garnitury ve vedení města střídají přísliby odprodeje zdůvodňováním proč to nejde, jako jsou finanční důvody, připravovaný obchvat z části protínající osadu. V posledních letech usilujeme alespoň o úpravu nájemních smluv, které jsou pro nájemce postaveny jednoznačně nevýhodně. Jedna rada města požadované úpravy po dohodě právníků schválí a následně další rada revokuje v neprospěch. A čas běží ….
Velkou akcí, kterou se podařilo v osadě zrealizovat, je přivedení elektrické energie v roce 2012. V tomto re se organizace stala členem Místní akční skupiny „Podřipsko“. Od toho členství očekáváme přísun finanční podpory pro rozvoj organizace a oživení společensko kulturního života osady.
Poslední investiční akcí v naší osadě byla rekonstrukce části vodovodní přípojky. Po velkých přípravách bylo členskou schůzí schváleno technické řešení a způsob jejího financování. Po provedeném průzkumu trhu a průzkumu řešení bylo rozhodnuto o protažení stávajícího řadu PE trubkou, které provedla firma Holli, spol. s r.o. z Roudnice nad Labem. Realizace proběhla úspěšně v srpnu 2015 a celkové náklady byly 352 669 Kč. Po vyhodnocení akce můžeme konstatovat, že původní ztráty vody v našem řadu se z rozmězí 50-100% snížili na cca 10%. V následujícím období budeme připravovat další fázi rekonstrukce v dalších úsecích.
Věřme, že se konečně dočkáme i vyslyšení naší žádosti o odprodej pozemků zahrádek jako takových nebo minimálně schválení a zavedení nové spravedlivé Smlouvy o pronájmu.