Žirovnice

Žirovnice je město na Českomoravské vrchovině, v Kraji Vysočina. Vzniklo z osady kolem hradu, která byla roku 1358 v listině Oldřicha III. z Hradce nazvána Servitz. Hrad patřil pánům z Hradce a z Ústí, po nich ho vlastnili Kamarétové. V 15.století ho koupil spolu s poplužním dvorem, městečkem a vesnicemi Zdešovem, Jakubínem a Cholunnou kutnohorský obchodník se stříbrnou a měděnou rudou Václav Vencelík z Vrchovišť. Ten hrad rozšířil a dal  ho vyzdobit freskami, které patří k nejkrásnějším v celé České republice. Vencelík také založil rybníky Mlýnský a Hutní a dal postavit kapli sv. Jiljí s rodinnou hrobkou, která je na místním hřbitově.

Po Vencelících koupili panství žirovnické Gutštejnové a od nich je získali opět páni z Hradce. Za Adama z Hradce byl žirovnický zámek opraven a vybudován pivovar, v němž se vařilo pivo až do poloviny 19. století. Pány z Hradce vystřídali v Žirovnici Slavatové a po nich Šternberkové, kteří vládli na Žirovnici od konce 17. století. Za jejich vlády byla Žirovnice povýšena roku 1854 na město a jako znak si vybrala jednorožce z erbu Vencelíků.  V roce 1910 město  koupilo zámek a panství od Leopolda, hraběte Šternberka.

V zámku byl městský úřad a byty. Na začátku 60.let 20.století zámek vyhořel, ale byl obnoven a dnes je tady LŠU, Informační centrum, městská knihovna. Prohlídková trasa zámku zahrnuje kapli a gotické sály, kde jsou unikátní fresky, v novějším křídle je nábytek a obrazy s květinovými motivy z 19. a začátku 20. století.

V polovině 19. století byla ve městě otevřena Brdlíkova továrna na sukna a od začátku 60. let 19. století tady začal dělat perleťové knoflíky Josef Žampach. Žirovnické perleťářství proslavily doma i ve světě nejen perleťové knoflíky, ale i perleťová bižuterie. Výrobky z perleti i stroje na zpracování perleti jsou vystaveny v Perleťářském muzeu, které bylo otevřeno v bývalém zámeckém pivovaru v roce 2011.

Vedle zámku je dominantou Žirovnice také novogotický kostel, budova školy z roku 1905, Sokolovna z roku 1927, fotbalový stadion, na němž se každoročně hraje Perleťový pohár, nejstarší fotbalový turnaj v ČR, který se tady hrál poprvé v roce 1933.

Ve městě je několik továren, z nichž patří k největším Knoflíkářský průmysl Žirovnice a IPC plast (malířské válečky), s.r.o. Po roce 2000 byl za přispění evropských fondů opraven stadion vedle Sokolovny, zámecký špýchar, kde je muzeum regionálních řemesel, a také zámecký pivovar, kde je Perleťářské muzeum, expozice pivovarnictví a největší expozice šicích strojů v českých zemích, které zde vystavuje Jiří Vetýška.

V Žirovnici najdou návštěvníci také ubytování v hotelu Artaban nebo v soukromých penzionech, občerstvení v Artabanu, v místní restauraci, cukrárně a pizzerii.