Warning: include(../../_panely/menuline.php): failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/us/612/index.php on line 20

Warning: include(../../_panely/menuline.php): failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/us/612/index.php on line 20

Warning: include(): Failed opening '../../_panely/menuline.php' for inclusion (include_path='.:/data/web/virtuals/98526/virtual') in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/us/612/index.php on line 20

Warning: include(../../_panely/tiskova_hlavicka.php): failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/us/612/index.php on line 22

Warning: include(../../_panely/tiskova_hlavicka.php): failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/us/612/index.php on line 22

Warning: include(): Failed opening '../../_panely/tiskova_hlavicka.php' for inclusion (include_path='.:/data/web/virtuals/98526/virtual') in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/us/612/index.php on line 22

Warning: include(../../_panely/levy_1.php): failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/us/612/index.php on line 28

Warning: include(../../_panely/levy_1.php): failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/us/612/index.php on line 28

Warning: include(): Failed opening '../../_panely/levy_1.php' for inclusion (include_path='.:/data/web/virtuals/98526/virtual') in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/us/612/index.php on line 28
ÚZEMNÍ SDRUŽENÍ

Vyškov

Územní sdružení ČZS č. 612, jižní Morava
adresaPivovarská 105, 682 01 Vyškov
telefon605 476 082
e-mailkoleckar4@seznam.cz
úřední hodinystředa: 9-11 a 14-16,30 hod.
poradnadle dohody a možností
předsedaJaroslav Kolečkář
místopředsedaMiloš Procházka
tajemníkJana Miholová (605 476 082)
hospodářIng. Svatopluk Tomek
Vážení přátelé zahrádkáři

Naše územní sdružení se svými základními organizacemi každoročně připravuje pro své členy a širokou zahrádkářskou veřejnost řadu zajímavých akcí, na které jste srdečně zváni. Na pracovníky územního sdružení se můžete obrátit i s odborným dotazem a v podzimním období se Vám mohou při zpracování ovoce hodit místní moštárny.

Výstavy Aktuální výstavy v našem regionu a blízkém okolí.
Exkurzní místa Při zájezdu do našeho regionu Vám, jako doplněk programu nabízíme zajímavá místa.
Přednášky Aktuální přednášky v našem regionu.
Zájezdy Aktuální zájezdy v našem regionu.
Moštárny Máte zájem o moštování přebytečného ovoce
- aktuální provozní a technické podmínky.

Pokud jste některou zahrádkářsky zajímavou akci, moštárnu, či jinou zajímavost v regionu na těchto stránkách nenašli, informujte nás, prosím, přispějete tím k vyšší kvalitě a aktuálnosti uváděných informací.

Jaké odrůdy jabloní vysazovat?

Často se setkáváme s dotazy, jaké druhy a odrůdy ovocných stromů a keřů je výhodné vysazovat při zakládání nových, nebo i obnovení starých zahrádek a zahrad. Jedná se o to, aby ovoce bylo kvalitní, zdravé a chutné a stromy vyžadovaly pokud možno méně ochranných zásahů. Co vysazovat se nejlépe pozná na výsledcích, které nám stromy a keře dají. Takovým posouzením je především degustace plodů. Výsledky několika těchto degustací Vám nyní předkládáme.

V listopadu a prosinci 2001 a v lednu letošního roku provedli vyškovští zahrádkáři organizovaní v ZO Soukromníci dvě degustace jablek a jednou ohodnocení hrušek. Celkem bylo ohodnoceno 40 odrůd jablek a 15 odrůd hrušek. Samotných degustací jablek, o nichž se chci nyní zmínit, se celkem zúčastnilo 15 hodnotitelů. Hodnotilo se 7 znaků ? celkový vzhled plodů, vůně plodů, tloušťka slupky, konzistence dužniny, šťavnatost plodu, chuť podle kyselosti a celková chuť. Podle kvality mohl být každý znak ohodnocen l-9 body, přičemz 9 bodů byla známka nejvyšší.

Po součtu všech bodů u jednotlivých odrůd a po zprůměrování nám z obou degustací vyšlo pořadí, kde na prvých místech se umístily odrůdy Bohemia, Gold Bohemia, Jonagold, Rubinola, dále Lotos, Rajka, Svatava a Otava. Při druhé, lednové degustaci jablek se první hodnocení potvrdilo. Velmi dobře se rovněž umístilo novošlechtění z Výzkumného ústavu ovocnářského v Holovousích pod označením HL-104 a nová, velmi perspektivní odrůda Rubinstep. Zvláště potěšitelné je i to, že na prvých místech se umístily i nově vyšlechtěné odrůdy od našeho člena - šlechtitele amatéra, přítele Ant. Groška, které jsou přihlášeny do státních uznávacích zkoušek a kterým šlechtitel dal jména Red Grant a Granát.

Velmi podobné výsledky v hodnocení kvality jablek byly získány i na celostátní degustaci v Holovousích a také ve Státní odrůdové zkušebně v Lysicích. A právě na základě těchto degustací, dále dalších několikaletých zkušeností a s přihlédnutím k výsledkům široké ankety, kterou provedl klub ovocnářů při ÚR ČZS Brno-venkov, doporučujeme k výsadbě

na zahrádkách ve vyškovském regionu tyto odrůdy jablek:

 • Letní: Julia, Daria,

 • Podzimní: Šampion, Vanda, James Grieve Red, Selena, Lotos,

 • Raně zimní: Rubín, Bohemia, Rosana, Melodie,

 • Zimní: Gold Bohemia, Melrose, Rubinola, Topaz, Rajka, Jonagold, Goldstar, Golden Delicious, Delor.

Všechny tyto degustace byly kromě ověřování kvality širokého sortimentu jablek a hrušek též výměnou zkušeností spojeny s příjemným posezením organizovaných vyškovských zahrádkářů. Zveme proto do naší organizace další zahrádkáře z Vyškova a okolí. Staňte se našimi členy a vyuzijte aktivity naší organizace ku prospěchu své zahrádky i ke své vlastní radosti. Přihlášku za člena Vám poskytne jednatel organizace přítel Ing. Svatopluk Tomek, bytem Vyškov, Janáčkova 14, číslo telefonu 0507/ 344779.

Vyškov 11. února 2002.
MUDr. Josef Horák, ZO ČZS Soukromníci, Vyškov

Životní jubilea

V neděli 11. března se v plné svěžesti dožil 80 let přítel MUDr. Josef Horák.

Široké veřejnosti a především zahrádkářům je přítel Horák znám jako neúnavný autor mnoha přednášek a několika publikací o ochraně rostlin.

Ač ochrana rostlin není jeho vlastní profese, získal si díky hlubokým zkušenostem respekt i u mnoha profesionálů. Jeho poslední publikační příspěvek "Účinná ochrana zahradních plodin" vydaná v nakladatelství Grada společně se známým rostlinolékařem Ing. Jaroslavem Rodem, by rozhodně neměla chybět v knihovnách zahrádkářů.

Přejeme mu do dalších let pevné zdraví, mnoho optimizmu a především sílu pokračovat v jeho prospěšné autorské tvorbě.

Výstavy pořádané v roce 2017

 

 

Právě probíhají

 

55. Výstava léčivých rostlin

Brno
15.6-2.7
logo
Srdečně zveme všechny zájemce na 55. ročník tradiční výstavy léčivých rostlin v Centru léčivých rostlin Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
Na ploše téměř jednoho hektaru můžete najít více než 800 druhů a odrůd léčivých, toxických, aromatických, kořeninových, tonizujících rostlin, domácích i cizokrajných. Jedná se o největší živou sbírku léčivých rostlin v České republice, celosvětovým unikátem je odborníky vysoce ceněná sbírka rostlin z čeledi mákovitých (Papaveraceae), obsahující okolo 70 taxonů.
Botanická zahrada, která mimo udržování genofondu léčivých rostlin pěstuje rostlinný materiál pro výuku mediků i výzkumné práce vědců, je atraktivním prostředím pro praktické vyučování studentů všech stupňů škol i pro poučení veřejnosti.
Letošní ročník tradiční výstavy léčivých rostlin bude ve spolupráci s Mendelovým muzeem MU obohacen o panelovou výstavu Herbář Masarykovy univerzity, která představí jednu ze čtyřech největších herbářových sbírek v České republice. 
Výstava bude otevřena od 15. června do 2. července 2017, denně včetně víkendů od 9 do 18 hodin. Centrum léčivých rostlin najdete na adrese Údolní 74, Brno Kraví Hora. Vstupné je dobrovolné.
Mimo termín výstavy je zahrada pro veřejnost otevřena květen – září po, út, čt, pá 8–15 hodin, ve středu 8–18 hodin. 

 

 

SRPEN

 

Zahrada Věžky

Věžky u Kroměříže
2.-6. 8.
logo

Milovníci přírody a zahrádkaření se můžou těšit na tradiční výstavu Zahrada Věžky. Výstava je unikátní tím, že se koná pod širým nebem v přírodě, v parku s národní památkou platanem javorolistým. Přijeďte si k nám výhodně nakoupit anebo odpočinout.

Strávíte u nás příjemné chvíle při procházce parkem a při obdivování květin, ovoce, zeleniny, regionálních potravin, okrasných rostlin, ovocných keřů a stromů a potřeb pro dům a zahradu.

Pro chvíle odpočinku využijete kryté posezení a zaposloucháte se do tónů živé hudby. Budou pro vás hrát oblíbené kapely, například Michal Tučný Revival Band, Drietomanka, Hanačka. I vaše děti či vnoučata si užijí příjemný den ve Věžkách u Kroměříže. Pod platanem na ně totiž bude čekat dětský koutek plný her a soutěží. Zde si dětičky užijí malování na obličej, zasadí si kytičky do květináčků.

Letní výstava květin, ovoce, zeleniny

Šlapanice u Brna, Orlovna (naproti kostela)
12.-13. 8.
logo ZO ČZS Šlapanice pořádá výstavu u příležitosti šlapanických slavností. Návštěvníci výstavy uvidí bonsaje, kaktusy, letní květiny, ovoce a zeleninu z našich zahrad včetně méně známých druhů. Výstava bude doplněna krojovanými panenkami a dekoracemi, které mají vztah ke šlapanickým slavnostem.
Výstava je otevřena v sobotu a neděli od 8 do 18 hodin. Vstupné dobrovolné.
Těšíme se na vaši návštěvu

 

 

ZÁŘÍ

 

XII. Oblastní výstava ovoce a zeleniny

Slavkov u Brna, Společenský dům Bonaparte
23.-25. 9.
logo

ZO ČZS Slavkov u Brna a ÚS ČZS Vyškov pořádají již XII. Oblastní výstavu ovoce, zeleniny a zahrádkářských výpěstků.

Výstava je pořádána již od roku 2001. Od roku 2006 je pořádána jako oblastní ve spolupráci s ÚS Vyškov a patronací Města Slavkov u Brna. N a výstavě vystavují též včelaři, Slavkovský ochranářský svaz. Aranžování celé výstavy provede pan Jaromír Kokeš-mistr floristiky ČR. Menší expozice vystaví ZO ČZS Otnice, Heršpice, Slavkov u Brna aj. Svoje výtvarné práce představí žáci místních škol. Shlédnout můžete expozice kaktusů, bonsají. Nakoupit si mohou návštěvníci jablečný mošt, jablka, povidla, špičková vína a burčák od vinařů jihomoravské oblasti a produkty včelařů

Otevřeno: sobota 23. září 2017 9-17 hodin, neděle 24. září 2017 9-17 hodin. pondělí 25.září 2017 9-12 hodin pouze pro školy, v sobotu v 15 hodin bude vyhlášeno Jablko roku 2017.

Vstupné je dobrovolné. Další informace na www.zahradkari.cz/zo/slavkovubrna/

 

 

ŘÍJEN

 

Podzimní výstava

Křenovice, Společenský sál, ulice Václavská
14.-15. 10.
ZO ČZS Křenovice pořádá Podzimní výstavu.
Vystavovat se budou výpěstky občanů. Hodnotit budou návštěvníci a nejlepší výpěstek nebo expozice bude odměněn celoročním předplatným časopisu Zahrádkář.
V rámci výstavy se koná i výstava Šikovné ruce. Zahrádkáři v době nepohody neskládají ruce v klín a zabaví se různými rukodělnými pracemi. Vyrábějí moc pěkné věci, některé i k prodeji.
Pro dětské návštěvníky je připravena výtvarná dílnička.
Otevřeno: 14.10.od 9:00 - 17:00 hod. 15.10.od 8:30 - 17:00 hod. Vstupné dobrovolné 

Barvy podzimu

Šlapanice u Brna, Orlovna (naproti kostela)
28.-29. 10.
logo ZO ČZS Šlapanice pořádá dne 28. a 29. 10. 2017 tradiční podzimní výstavu Barvy podzimu. Výstava je zaměřena zejména na chryzantémy, ovoce, zeleninu a netradiční výpěstky z našich zahrad. Výstava se koná na orlovně vždy od 8 do 18 hodin. Vstupné dobrovolné.

 

 

PROSINEC

 

Vánoční výstava

Křenovice, Společenský sál, ulice Václavská
9.-10. 12.
ZO ČZS Křenovice pořádá Vánoční výstavu se soutěží žáků místní školy "Šikovné ruce".
Vystavují se vánoční dekorace a pečení. Návštěvníci opět mají možnost hlasovat o nejlepším.
Výtvarná dílnička nejen pro děti je připravena. Výstava probíhá v příjemné adventní atmosféře.
Otevřeno: 9.12. od 9:00 hod.- 17:00 hod. 10.12. od 8:30 hod.- 17:00 hod.
Vstupné dobrovolné Malé občerstvení k zakoupení.


Uvedený seznam berte jen jako orientační, uvedené termíny se mohou bez našeho vědomí změnit.

 

 

Moštárny v našem regionu

Zpracovna ovoce ZO ČZS, Slavkov u Brna
Lomená 1439
Provozní doba: V roce 2009 - zahájení 19. 8. Pondělí 15-17 hod., Středa 15-17 jen na objednávku, Sobota 9-12 a 13-17 hod. Množství nad 100 kg jen na objednávku
Cena a podmínky: Ceny jsou za kg zpracované suroviny (r 2009)
Moštování 3,- Kč/kg (nečlenové + 10 %, nad 100 kg 2,50 Kč/kg členové i nečlenové. Drcení 1,20 Kč/kg členové i nečlenové.
Povidla: slívy 8,- (členové -0,50 Kč/kg), durance 9,- (členové -0,50 Kč/kg), za otop na 50 kg suroviny 35,- Kč.
Sušení: slívy a meruňky 16,- Kč/kg, jablka a hrušky 8,50 Kč/kg členové i nečlenové
Ovoce musí dodat umyté zákazník, odpad musí likvidovat - odebrat zpět - zákazník, lisujeme jen do zákazníkem dodaných nádob láhve nepoužíváme mošt dostane každý z vlastních jablek.
Kontakt: Jindřich Sáček tel. 544 221 195, mobil 737 686 701

 

Pokud víte, že se některé uvedené údaje liší od skutečnosti, prosím informujte nás.

Exkurzní místa

Při zájezdu do našeho regionu můžete navštívit některá zajímavá místa.

Informace, které Vám předkládáme, by měly posloužit při přípravě zahrádkářských zájezdů a exkurzí. Poslouží Vám nejen při navazování přátelských kontaktů mezi organizacemi, ale i pro výměnu zkušeností mezi jednotlivci.

 

A - významné objekty a akce ZO ČZS

Moštárny:

 • ZO Slavkov u Brna - Jindřich Sáček, Havlíčkova 519, 684 01 Slavkov u Brna, též sušárna a povidlárna
 • ZO Švábenice - Zdeněk Kadlec, 683 24 Švábenice 61, též povidlárna, sušárna
 • ZO Nemochovice - Vladimír Havránek, Nemochovice 11, 683 33 Nesovice, tel.: 604 305 792

B - instituce, školy, pravidelné výstavy

 • Šlechtění lilií - Karel Braun, U kapličky 21, 683 01 Rousínov

C - historie, kultura, příroda, rekreace

Historické a kulturní zajímavosti:

 • Vyškov - renezanční budova radnice s věží vysokou 57,33 m
  - Morový sloup na Masarykově náměstí
  - Barokní kašna s motivem Ganymeda sedícího na orlu
  - Zámek, bývalé letní sídlo biskupů olomouckých, původně středověký hrad, nyní muzeum Vyškovska (archeol. sbírky, historické a přírodovědné oddělení, sbírka lidové keramiky)
  - Římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie
  - ZOO park Vyškov (8 ha), 70 druhů zvířat zaměřen na chov domácích a hospodářských zvířat z různých koutů světa
  - Aquapark - krytý komplex
  - Větrný mlýn v Ruprechtově
 • Bučovice - zámek (16. století), arkádové nádvoří s kašnou, interiér šest klenutých sálů, nejbohatší sál Císařský.
 • Nesovice - zámek Nové Zámky
 • Slavkov u Brna - zámek (patří k nejstarším dochovaným panským sídlům)
   - barokní zahrada, park ve francouzském stylu
   - památník Mohyla míru (uprostřed slavkovského bojiště, bitva tří císařů, 1805), první mírový památník ve střední Evropě
 • Kojál - vysílací stanice na Drahanské vysočině

Rekreační a přírodní zajímavosti:

 • Opatovická přehrada - rekreační vodní plocha
 • Pístovice - rekreační oblast s rybníkem
 • Luleč - rekreační oblast

Aktualizoval: Jaroslav Kolečkář, předseda PÚR

Za údaje na této stránce odpovídá územní sdružení vstup do administrace