Warning: include(../../_panely/tiskova_hlavicka.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/szo/klatovskekarafiaty/index.php on line 15

Warning: include(../../_panely/tiskova_hlavicka.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/szo/klatovskekarafiaty/index.php on line 15

Warning: include() [function.include]: Failed opening '../../_panely/tiskova_hlavicka.php' for inclusion (include_path='.:/data/web/virtuals/98526/virtual') in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/szo/klatovskekarafiaty/index.php on line 15

Warning: include(../../_panely/levy_1.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/szo/klatovskekarafiaty/index.php on line 21

Warning: include(../../_panely/levy_1.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/szo/klatovskekarafiaty/index.php on line 21

Warning: include() [function.include]: Failed opening '../../_panely/levy_1.php' for inclusion (include_path='.:/data/web/virtuals/98526/virtual') in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/szo/klatovskekarafiaty/index.php on line 21

Pěstitelé klatovských karafiátů

Specializovaná základní organizace Českého zahrádkářského svazu o.s.
sdružuje zájemce o pěstování klatovských karafiátů

karafiát

Již téměř 200 let pěstují klatovští zahrádkáři a zahradníci květinu, jíž dal švédský botanik K. Linné honosný název: božská květina (Dianthos). S pěstováním započali již po napoleonských válkách, když roku 1813 vrátil se do svého rodného města Klatov rytmistr baron Volšanský, který přivezl z francouzského města Nancy semeno drobnokvětého karafiátu a trávil tu zbytek svého života pěstováním a zušlechťováním této milé rostlinky.

Brzy vzbudil zájem o tuto květinu i u svých sousedů a do dějin klatovských karafiátů zapsali se jako první pěstitelé cvočkář Jan Pirner, mlynář Josef Formánek a majitel zahrady v lázni u Klatovky Matěj Stránský. Hlavní zásluhu o vypěstování klatovských karafiátů má však hostinských a pomolog Michael Bullmann, který s Janem Pirnerem zabýval se umělým sprašováním a výběrem rostlin. V roce 1831 zasílá již Michael Bullmann karafiáty do Itálie, Německa, Švédska a Anglie.

Tak po léta rodila se tu odrůda klatovského karafiátu vytrvalá, mrazuvzdorná s pevným stonkem, 50-60 cm vysokým, se žaludovým nepukavým kalichem, s celokrajnými nezoubkovanými okraji korunních plátků, s pravidelnou stavbou květů o průměru 7-8 cm, a hlavně s nádhernými odstíny kreseb a barev až na barvu modrou, které dosud dosaženo nebylo.

Od zahrádkářů převzali později karafiáty klatovští zahradníci Matěj Spora, Antonín Sícha, František Celerýn, Josef Walter a Vojtěch Svoboda, kteří získali klatovským karafiátům světovou slávu na světových výstavách zahradnických (Vídeň 1892, Brusel 1893, Antverpy 1894, Amsterodam 1895, Lyon, Hamburk atd.).

karafiát

Že klatovské karafiáty přečkaly první světovou válku, dlužno plným právem přiřknout zahradníku Matěji Pintíři, od něhož se po první světové válce opět rozšiřují hlavně zásluhou prof. dr. Františka Švece, který napsal jejich dějiny a jejich pěstování. Rozmach v pěstování vrcholí výstavou celostátního formátu v Klatovech v roce 1931.

I okupace byla velikou překážkou v pěstování a jen opravdoví milovníci zachovali jejich sortiment. Obnovený zahrádkářský spolek shromáždil pěstitele v kroužku pěstitelů klatovských karafiátů a organizuje místní výstavy Zapojuje se i sektor socialistický (v zahradnictví Komunálních služeb města Klatov a Čs. plemenářského statku Veselí zahradnictví v Klatovech).

Výstava klatovských karafiátů v roce 1957 v Karlových Varech ve dnech X. mezinárodního filmového festivalu ČSR splnila svůj úkol. Opět se rozběhla pověst o jejich kráse do naší vlasti a cizích států. Okruh pěstitelů se množí a zájem stále vzrůstá. Organizuje se plánovaný postup v jejich množení a pokusnictví k dosažení nových odrůd. Pěstování bylo zaměřeno na uspokojení zájemců a na přípravu největší výstavy klatovských karafiátů v roce 1960 v Klatovech, kdy město oslavilo 700 let svého založení.

karafiát

Roku 1958 zúčastnili jsme se svojí výstavou v Karlových Varech oslav 600. jubilea založení lázní Karlových Varů a 60 let trvání československého filmu, které vyvrcholilo XI. mezinárodním filmovým festivalem Československa v Karlových Varech.

Z každoročních výstav v Klatovech rozsahem, významem i návštěvností vynikly dvě výstavy V roce 1960 při oslavách 700 let trvání města Klatov v souběhu s průmyslovou výstavou. Druhá v r. 1963 - jubilejní výstava u příležitosti 150. výročí pěstování klatovských karafiátů v našem městě.

K lepšímu uspořádání výstav karafiátů vybudovali v těch letech členové svazu brigádnickou pomocí nový zděný pavilón v muzejní zahradě, který pak byl využíván při různých jiných výstavách. V dalších letech byla získána do trvalého užívání od městského národního výboru výstavní zahrada v Hostašově ulici, kde se každoročně konají v první polovině měsíce července výstavy klatovských karafiátů na záhonech i v květináčích, které se těší pozornosti zahrádkářů z celé ČR i návštěvníků ze zahraničí.

 

Jak správně pěstovat a množit klatovské karafiáty

Klatovské karafiáty je možno pěstovat v zahrádkách, na záhonech i v květináčích. Sazenice sázíme na záhony na vzdálenost 30 centimetrů od sebe. K výsadbě do květináčů jsou vhodné květináče o průměru 16 centimetrů. Sazenice se vysazují těsně pod dvojlisty - při mělkém sázení se obtížně háčkují. ZO ČZS - Klatovský karafiát dodává vzhledem k přepravě klatovské karafiáty s kořeny balenými do zemního balu, který je nutno před výsadbou opatrně rozmočit, protože v zatvrdlém zemním obalu by sazenice živořila. Klatovské karafiáty vyžadují střední půdu s vysokým obsahem humusu. Při pěstování na záhonech si připravíme slunný záhon, který na podzim nebo na jaře vyhnojíme dobrým kompostem. Na jaře do půdy zapravíme na 1 metr čtvereční 80 g NPK I nebo 100 g Cereritu. Při výsadbě do květináčů je nutno použít k naplnění dobrý kompost s přimícháním trochu NPK I nebo Cereritu. Před naplněním květináče je nutno dát na dno asi 1 centimetr hrubého říčního písku.

Hnojení a zalévání Karafiáty nesnášejí hnojení červstvou chlévskou mrvou. Jsou velice náročné na draslo, vápno, fosfor a železo. Před výsadbou pozemek prohnojíme strojeným hnojivem NPK I nebo Cereritem v dávce 80 až 100 g na 1 metr čtvereční, jak již shora uvádíme. Další přihnojení provedeme v polovině června ve stejné dávce a stejným hnojivem. Během vegetace od konce května děláme hnojivé zálivky Floranem nebo Herbasinem I k doplnění požadovaných stopových prvků. Zaléváme důkladně v delších intervalech (1x za týden), zato je večer orosíme jen přízemně, zvláště v době květenství dbáme, aby voda nepřišla do květů. Používáme hlavně vody bez chloru, nejlépe dešťovou. Nikdy nepoužíváme k hnojivé zálivce močůvku, nakvašený slepičí trus a podobně - rozmnožuje se tím květilka karafiátová a plísně.

Úprava stonku Z vysázených sazenic vyraší květní stonek 30 až 50 centimetrů vysoký a při zemi 5 až 10 postranních odnoží, které by v příštím roce vykvetly, ale s menšími květy. Aby se tak nestalo, povedeme v polovině července háčkování těchto odnoží. Popis háčkování je vyobrazen a uveden dále. Když květonosné stonky během měsíce června vyrostou do výše 30 až 40 centimetrů a začnou se pod tíhou žaludovitých poupat ohýbat, zarazíme k nim 60 až 70 centimetrů dlouhý a asi 2 milimetry silný pozinkovaný drát, na konci ohnutý do očka, aby náhodou nedošlo při shýbání k poranění obličeje nebo očí. K tomuto drátu připevníme květní stonek kroužky ze slabého pozinkovaného drátku. Vrcholová poupata postupně vykvetou v polovině července v nádherné jednobarevné nebo vícebarevné květy v průměru 8 centimetrů. Podobně se pěstují karafiáty i v květináčích. Klatovské karafiáty kvetou po dobu asi tří týdnů. Klatovský karafiát je trvalka, vydrží v půdě přes zimu volně, nekrytý Může být pěstován na stejném místě i po více roků. Pozemek musí být na podzim zryt, na jaře přidáme vyzrálý kompost s dostatkem vápna. Přidáme 80 až 100 g NPK I nebo Cereritu na 1 metr čtvereční. Během vegetace hnojíme stejně, jak dříve uvedeno.

Háčkování Háčkovat odnože začínáme podle vzrůstu asi v polovině července. Předem si připravíme ze slabšího pozinkovaného drátu 10 centimetrů dlouhé háčky a opatříme si nůž s tenkým ostrým želízkem. Kolem karafiátů zem pečlivě nakypříme a přidáme do ní kompost. Od pátého kolínka, počítaje od vrcholu sazenice, odstraníme všechny dvojice listů až k mateřské rostlině. Pak odnož podle vyobrazení od šestého kolínka k pátému nařízneme do poloviny síly odnože. Řez začínáme těsně pod kolínkem. Naříznutím vznikne jazýček asi 1 centimetr dlouhý, který se vsadí kolmo do důlku v nakypřené zemi a připevní háčkem. Toto provedeme u všech silných odnoží. Po naháčkování silných odnoží přihrneme k zaháčkovaným odnožím zem a zalijeme. Nad zemí zůstane asi 5 dvojic listů, které tvoří základ nové sazenice. Po zaháčkování vznikne hříženec. Během 5 týdnů hříženec zakoření, odřízneme jej od mateřské rostliny a vysadíme do pařeniště nebo přímo na záhon k přezimování. První tři týdny po zaháčkování háčkovance denně zaléváme. Nemáme-li na podzim volný záhon, můžeme hřížence ponechat u mateřské rostliny až do jara. Musíme však bezpodmínečně provést oddělení hříženců od mateřské rostliny. Oddělení provedeme dlouhým nožem, řezem kolem matečné rostliny. Háčkováním se klatovské karafiáty rozmnožují vegetativně. Chceme-li háčkovat karafiáty z květináčů, musíme karafiáty v polovině července vysadit na záhon a po týdnu zaháčkovat.
Při odebírání zakořeněných odnoží nesmíme zapomenout na úpravu druhé části stonku proti kořínkům, aby tam také narostly kořínky.

Ošetřování během vegetace Pozemek, kde máme vysázeny karafiáty, udržujeme nezaplevelený, pravidelně jej kypříme. Po vysazení sazenic postříkáme doporučeným fungicidem proti plísni v koncentraci podle předpisu výrobce, a to každých 10 dnů až do konce vegetace. Proti karafiátové mušce (květilce) stříkáme povolenými insekticidy v koncentraci podle návodu výrobce, opět každých 10 dnů až do konce vegetace.

 

Seznam vypěstovaných druhů klatovských karafiátů

I. Jednobarevné
1 - Labuť - smetanově bílý
2 - Růženka - zarůžovělý
3 - Sněhulka - čistě bílý
4 - Kněžna Libuše - oranžově žlutý
5 - František Palacký - temně červený
6 - Salamander - slezově růžový s tmavšími tečkami
6a - Salamander - sytě růžový s karmínovými tečkami
6b - Salamander - světle žlutý s karmínovými tečkami a čárkováním
7 - Bohatýr - lososově růžový
8 - 1. máj - ohnivě červený
9 - Violeta - tmavě fialový
10 - Ema Destinová - atlasově tmavočervený
11 - Červánek - světle červený
12 - Medailón - ocelově stříbřitě růžový
13 - Popelka - Babička - šedomodrý
14 - Efeta - sytě žlutý
15 - Ludmila - béžově žlutý
16 - Lidka - cihlově červený
17 - Kanárek - kanárkově žlutý
18 - Matěj Pintíř - růžový
19 - Kardinál - fialový
20 - MUDr. Fugner - růžový
21 - Betta - tmavě růžový
22 - František Křižík - skořicově žlutý
23 - Český granát - granátově červený
24 - Alois Jirásek - tmavě červený
25 - Černá věž - černofialový

II. Čárkované (Pikoty)
P1 - Kl. P. - Volnost - bílý s rumělkou
P2 - Kl. P. - Nové Československo - bílý s tmavě rumělkovou
P3 - Kl. P. - Sporův sen - bílý s jemně růžovou
P4 - Kl. P. - Krásná Moravanka - bílý s tmavě červenou
P5 - Kž. P. - Princezna - sytě žlutý s karmínovou
P6 - Dl. P. - Nádherný - bílý s červenou
P7 - Dl. P. - Zebra - žlutý s rumělkou
P8 - Dl. P. - J. Vrchlický - žlutý s růžovou
P9 - Ok. P. - Fr Celerýn - žlutý s červeným okrajem
P10 - HI. P - Rovnost - bílý s růžovou
P11 - HI. P. - Mír - bílý s šedou
P12 - HI. P. - Prof. J. Klička - žlutý s tmavě červenou
P13 - Kž. P. - Upomínka na Týnec - bílý s růžovou
P14 - Pl. P. - Prof. Čechura - žlutý s fialovou
Pl5 - Kž. P. - Amarant - růžový s červenou
P16 - Kl. P. - Zdenička - bílý s šedofialovou
P17 - HI. P. - Šumavanka - bělorůžový s červenou
P18 - Kž. P. - Vojtěch Svoboda - bělorůžový s tmavě červenou
P19 - Dl. P. - Řehoř Mendel - bílý s tmavě fialovou
P20 - Kž. P. - Pionýr - žlutý s tmavě červenou
P21 - Kž. P. - Šohajka - žlutý s karmínovou
P22 - Ok. P. - Okrasa - zarůžovělý s karmínovým okrajem
P23 - Kž. P. - Vpřed - bělorůžový s červenou
P24 - Kž. P. - Český klenot - slámově žlutý s karmínovou
P25 - Kl. P. - Vesna - bílý s jasně červenou
P26 - Kž. P. - Sporův ideál - vínově červený s karmínovou
P27 - Kž. PP. - Radúz - bílý s červenou, s karmínovou
P28 - Kž. P. - Mahulena - bílý s karmínovou
P29 - Kt. P. - Baletka - jemně růžový s karmínovou
P30 - Kž. PP. - Královna PP - bílý s růžově červenou a karmínovou
P31 - Kž. P. - Šárka - bílý s rumělkovou
P32 - Kž. P. - Velmož - bílý s červenou
P33 - Dl. P. - Carmen - bílý s tmavě karmínovou
P34 - Kt. P. - Dr. K. Dobruvský - žlutý s tmavě červenou
P35 - Kž. P. - Brána Šumavy - žlutý s růžovou
P36 - Kž. P. - Drahokam - žlutý s ohnivě červenou
P37 - Kž. P. - Perla Šumavy - bílý se slezově růžovou
P38 - Kž. P. - Primadona - bílý s fialovou
P39 - Kž. P. - Klatovská vlajka - bílý se světle červenou
P40 - Dl. P. - Hanačka - světle růžový s červenou
P41 - Kt. PP. - Marie - bílý s růžovou a šedou
P42 - Kž. PP. - Eliška Krásnohorská - okrově žlutý s ohnivě červenou a karmínovou
P43 - Kž. PP. - Svobodův vítěz - slámově žlutý s růžovou a šedou
P44 - Kž. P. - Ed. Stuna - bělorůžový s karmínovou
P45 - Pl. P. - Michal - žlutý s tmavě fialovou
P46 - Dl. P. - Tomáš - žlutý s tmavě fialovou
P47 - HI. P. - Anna - bělorůžový s fialově karmínovou
P48 - Pl. P. - Regina - okrově žlutý s fialově karmínovou
P49 - Pl. P. - Eva - žlutý s červenou
P50 - Kž. PP. - Olga - bílý s šedofialovou a rumělkovou
P51 - HI. P. - Harmonie - žlutý s růžovou
P52 - HI. P. - Zdeněk - starorůžový s karmínovou
P53 - Pl. P. - Dana - bílý s rumělkovou
P54 - Dl. PP. - Jaroslav Nováček - bílý s červenou a karmínovou
P55 - Pl. P. - Naděje - žlutý s růžovou
P56 - HI. P. - Venuše - žlutý s tmavě červenou
P57 - Dl. P. - Dr. Čechura - žlutý s fialovou

III. Pruhované jednou barvou (Doublety)
D1 - Db. - Jitka - světle růžový s tmavě šedými pruhy
D2 - Db. - Michal Bullmann - šedý s růžovou
D3 - Db. - Afrodita - růžový s tmavokarmínovými pruhy
D4 - Db. - Mozaika - červený s tmavočervenými pruhy
D5 - Db. - Antonín Bříško - ocelově šedý s růžovými pruhy
D6 - Db. - Harlekýn - červený s karmínovými pruhy
D7 - Db. - Erektus - sytě růžový s karmínovými pruhy
D8 - Db. - Krasotinka - žlutý s tmavě červenými pruhy
D9 - Db. - Ideál - jahodově červený s ohnivými pruhy
D10 - Db. - Plamen svobody - červený s hnědými pruhy
D11 - Db. - Eborit - růžový s červenými pruhy
D12 - Db. - Lukrecie - bílý s růžovými pruhy
D13 - Db. - Ida - stříbrošedý s růžovými pruhy
D14 - Db. - Zora - karmínový s hnědými pruhy
D15 - Db. - Lenka - bělorůžový se šedofialovými pruhy
D16 - Db. - Věrka - tmavorůžový s hnědočervenými pruhy
D17 - Db. - Šumava - žlutorůžový s červenými pruhy
D18 - Db. - Vojtěch - ohnivě červený s ocelově šedou
D19 - Db. - Maryša - růžový s červenými pruhy

IV. Pruhované více barvami (Bizardy)
B1- Bi. - Miss karneval - slezově růžový s karmínovou a červenou
B2 - Bi. - Bohuslav Balbín - šedý s růžovou a fialovou
B3 - Bi. - Klatovka - bílý s růžovou a šedou
B4 - Bi. - V Boublík - růžový s fialovou a karmínovou
B5 - Bi. - Ebor - šedý s hnědou a tmavě fialovou
B6 - Bi. - Trio - růžový s červenou a hnědou
B7 - Bi. - Lucie - fialově šedý s červenou a hnědou
B8 - Bi. - Monika - fialový s růžovou a tmavě fialovou
B9 - Bi. - Manon - žlutý s růžovou a cihlově červenou
B10 - Bi. - Dr. Fr Švec - bělorůžový s červenou, fialovou a karmínovou
B11 - Bi. - K. Klostermann - tmavě růžový s rumělkovou a tmavě karmínovou

V. Stíněné od okraje ke kalichu (Flamanty)
F1 - P. Fl. - Robert Zýka - fialový se světle karmínovou
F2 - P Fl. - Alois Jirásek - sytě žlutý s ohnivě červenou
F3 - P. Fl. - Emil Frýda - žlutý s ohnivě červenou
F4 - P. Fl. - Dr Karel Hostaš - slámově žlutý s červenou
F5 - P. Fl. - Pochodeň - okrově žlutý s ohnivě červenou
F6 - P. Fl. - 9. květen - žlutý se šeříkovou
F7 - P Fl. - Rytmistr Volšanský - žlutý s karmínovou
F8 - Bi. Fl. - Brigadýr - žlutý s růžovou a fialovou
F9 - P. Fl. - V. M. Kramerius - oranžově žlutý s karmínovou
F10 - P. Fl. - Jindřich Vančura - sírově žlutý s karmínovou
F11 - P. Fl. - Jitřenka - žlutý s růžovou a tečkami
Fl2 - P. Fl. - Flora - růžový s šedou
F13 - P. Fl. - Pozdrav Brnu - žlutý s ohnivě červenou a tmavočervenými pruhy
F14 - P. Fl. - Karkulka - červený s růžovou

VI. Stíněné ze středu k okraji i ke kalichu (Fameusy)
- vyhynuly

VYSVĚTLENÍ ZNAČEK užívaných při popisu karafiátů
Kt. P. - krátkočarý Pikot
Ok. P. - okrajový Pikot
Pl. P. - poločarý Pikot
Dl. P. - dlouhočarý Pikot
HI. P. - klínočarý Pikot
Kž. P. - kuželočarý Pikot
P. P. - Pik-Pikot
Db. - Doublet
P. Fl. - Pikot-Flamant
Bi. - Bizard
Bi. Fl. - Bizard-Flamant

 

ČECHUROVA SOUSTAVA

Podle barev a kreseb korunních lístků dělí se klatovské karafiáty podle soustavy do šesti tříd:

I. třída:
Jednobarevné - květy všech barev, kromě barvy modré a zelené

II. třída:
Čárkované (Pikoty) - na základní barvě, většinou bílé a žluté, je různobarevné čárkování různé délky a tvaru v sedmi typech
Okvětní lístky: číslo
l. Pikot okrajový - okraj korunního plátku je slabě vrouben červenou nebo fialovou barvou
2. Pikot krátkočarý - kolem okraje korunního lístku jsou velmi krátké čárky
3. Pikot poločarý - čárky dosahují do poloviny lístku
4. Pikot dlouhočarý - je čárkovaný po celé délce
5. Pikot klínočarý - u něhož se ke kalichu sbíhají čárky v podobě klínu
6. Pikot kuželočarý - má klínový nákres spojený s kratšími čárkami po obou stranách lístku
7. Pik-Pikot - má nákresné čárky ve dvou nebo více barvách

III. třída:
Pruhované jednou barvou (Doublety) - nákresná barva se na základní barvě projevuje v pruzích, ne v čárkách

IV. třída:
Má květy s vícebarevnými pruhy a karafiáty označujeme jako Bizardy

V. třída:
Stíněné od kraje nazýváme Flamenty - nákresná barva se ke kalichu ztrácí jako stín

VI. třída:
Korunní lístky karafiátujsou stíněné ze středu (Fameusy)
Pikot-Fameus - má jednobarevné čárkování přes nákresnou barvu stíněnou ze středu
Bizard-Fameus - má čárkování dvoubarevné


Warning: include(../../_panely/paticka.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/szo/klatovskekarafiaty/index.php on line 454

Warning: include(../../_panely/paticka.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/szo/klatovskekarafiaty/index.php on line 454

Warning: include() [function.include]: Failed opening '../../_panely/paticka.php' for inclusion (include_path='.:/data/web/virtuals/98526/virtual') in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/szo/klatovskekarafiaty/index.php on line 454