Saláty k jídlu i okrase

    Salát patří k nejčastěji pěstované zelenině našich zahrádek. Nejvíce se pěstuje pro jarní a podzimní sklizeň, v období dlouhého dne častěji vybíhá do květu.
    Při rychlení salátu se používají zasklené plochy nebo foliové kryty. Rozhodujícím faktorem je dostatek světla v relaci k teplotě a vlhkosti. Půdu vyžaduje lehčí, bohatě zásobenou pohotovými živinami. Zavlažujeme pravidelně menšími dávkami vody. Doba výsevu se řídí místními podmínkami a požadovanou dobou sklizně. Sortiment odrůd umožňuje pěstování salátu v průběhu celého roku.
    K dispozici jsou odrůdy vhodné pro nejčasnější jarní pěstování ve vytápěných sklenících (např. Kamex. Rapid, Smaragd, Karát), pro foliové kryty je určen Achát, Jantar, odrůdy Lednický a Král Máje je možno pěstovat jak v nevytápěných folnících, tak i ve volné půdě. Pro rané polní pěstování je vhodný Major, Podřipan, Herm.
    Osvědčenou odrůdou letního salátu je Dětenická Atrakce, velmi odolná vybíhání do květu.
Značné oblibě se těší "ledové saláty" (Pražan, Krystal), které vytvářejí značné kulovité hlávky se zkadeřenými listy, rovněž velmi odolné proti vybíhání do květu.
    Odrůdy zimního salátu Humil a Altenburský se pěstují z přímého výsevu v srpnu až září, spolehlivě přezimují a sklízí se na jaře příštího roku.
    Na trhu je dnes již k dostání salát pro celoroční pěstování. Jsou to většinou odrůdy zahraničního původu, s velkými hlávkami, odolné proti vybíhání i plísním.
    Poslední dobou jsou hodně rozšířené saláty listové, které netvoří hlávku, ale růžici silně vykrajovaných a více či méně zkadeřených nebo hladkých listů různých barev (žlutozelené, zelené, načervenalé, červené). Jejich pěstování je shodné s pěstováním salátu polního.
    Nejdůležitějším předpokladem pěstitelského úspěchu je volba vhodné odrůdy.

Semena Veleliby a.s.
Rukověť zahrádkáře 2003