Bazalky na zahrádku

    Ještě před pár lety by mě čtenáři opravili - ne bazalky, ale bazalka. Dnes mohu směle napsat BAZALKY. Tato bylina vkročila do zahrad a do našeho jídelníčku mílovými kroky. Lehké italské těstoviny, řecký salát aj. - bez bazalky by to nebylo ono. A bazalka si našla cestu do zeleninových salátů, polévek, fazolí i do masa. Řecké slovo basileus znamená král. A bazalka má všechny předpoklady, aby se i u nás stala královským kořením.

    Osivo bazalky je od tohoto roku v Čechách k dispozici minimálně v deseti odrůdách.

    Klasické české odrůdy jsou OHŘE a LITRA. Již pár let se však dají koupit semena drobnolisté bazalky - odrůda COMPACT, tvořící kulaté keříky s drobnými zelenými lístky. Její výhodou je pozdější kvetení a rychlý růst po seříznutí. Keříky této odrůdy jsou zvlášť vhodné i pro pěstování na balkónech, v truhlících nebo jiných nádobách.

    Odrůda SIAM QUEEN si své pojmenování Siamská královna, určitě zaslouží - kompaktní keříky nesou nahloučená květenství tmavě fialových květů. Pro kompaktní růst se jí někdy říká balkónová bazalka. Zkuste ji, jestli máte skutečně omezené prostory k pěstování. V truhlíku splní stoprocentně i estetickou funkci.

    Komu učarovali při návštěvě Itálie boloňské těstoviny nebo saláty, určitě dá přednost salátové bazalce odrůdy LETTUCE LEAF. Má bujný růst a široké, bublinaté ale křehké listy.

    Jíte i očima? Hledáte něco, co vaše saláty oživí i jinou barevností? Pro Vás je tu odrůda PURPLE OPAAL s tmavě červenými listy, ale opět typickou bazalkovou vůni.

    Pro milovníky barvy je tu jako novinka i vzácná bazalka PURPLE RUFFLES se silně zkadeřenými červenými listy.

    Tím však výčet variability bazalky zdaleka nekončí: skořicová bazalka CINMONETTE. Nevěříte? Úhledné keříky této odrůdy se zelenými listy, fialovými stonky a tmavě fialovými květenstvími, plní na záhonu i dekorativní funkci.

    Citrónová bazalka? Ano, citrónová vůně již není pouze doménou meduňky. Tato bazalka, odrůda LIME, se uplatní při přípravě ryb, zeleninových salátů, je však výtečná i do čajových směsí. Citrónové aróma je u této odrůdy velice výrazné.

    A ještě něco pro skutečné fajnšmekry - vyzkoušejte odrůdu BLUE SPICE. "Modrá vůně", doslovný překlad anglického názvu odrůdy, nejlépe vystihuje výraznou vůni s nádechem skořice, hřebíčku a vanilky. Modrá vůně pardubického perníku a někdo cítí až teplo svařeného vína. Lístky této odrůdy jsou výtečné do čajů. A to zde není prostor rozepsat se o thajských svatých bazalkách (Ocimum sanctum) či vytrvalých afrických bazalkách druhu Ocimum kilimandsharicum.

    Kde se vzala v bazalce tahle variabilita? Bazalka pochází z tropické Afriky a jihovýchodní Asie. Jako kulturní plodina se však pěstuje po celém světě a za stovky let se u ní vyvinulo na 60 různých kulturních forem.

    Všechny bazalky vhodné pro naše klimatické podmínky jsou letničky pěstované ze semene. Vyséváme je koncem dubna do skleníku nebo za okno a předpěstovanou sadbu vysazujeme v druhé polovině května. Bazalka je citlivá na mráz a vyžaduje teplou záhřevnou lokalitu. Jinak je však její pěstování jednoduché a bezproblémové. Sklízejte mladé výhony nebo samostatné listy až do začátku kvetení. Pokud nedovolíte rostlině tvořit semena, bude vytvářet další a další listy vhodné ke sběru. Znalci vědí, že sušením ztrácí bazalka významnou část svého aromatu. Zkuste výhony nebo listy bazalky zmrazit podobně jako kopr nebo petrželovou nať. Druhým způsobem je uchování nasekaných lístků bazalky v olivovém oleji (na způsob italské pasty Pesto). Takto naložená bazalka se dá uchovat v lednici nebo ve sklepě po několik měsíců a zachovává si aroma bazalky čerstvé.

Dobrou chuť přeje Ing. Peter Gajdoštin, SEMO s.r.o.
Rukověť zahrádkáře 2003