hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Figovnik _zvinute listy

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Jaroslav 2010-05-30 22:09:333596
Dobry den, mam problem so zvinutymi listami na figovniku, ktory mam na lodzii (obr.). Nove listy maju normalny tvar, ale casom dochadza k ich zvinutiu az do trubicky. Predtym som ho mal tiez v kvetinaci na zahradke a tam som taketo problemy nemal. Na jar som ho silne prihnojil vapencom (vapenate hnojivo) a teraz neviem, ci to nebola pricina tohto stavu. Alebo su to napr. roztoce? Vie mi niekto poradit?


připojený obrázek:
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-06-03 08:15:453617
Pane Jaroslave, prohlédněte prosím listy - nejlépe pod lupou, jestli neobjevíte něco co by mohlo případně blíže určit specifickou příčinu - pavučinky, živočicha ap., a případně připojte foto.
Jinak se u fíkovitých rostlin mohou vyskytnout třásněnky, štítenky i puklice. Houby na listech způsobují žluté později hnědnoucí skvrny s černými tečkami. Vzácně se mohou na kořenech najít i cysty háďátek, kdy rostlina reguje žloutnutím a opadem listů. Opad nejstarších listů způsobují i nevhodné pěstitelské podmínky, přičemž každý druh fíkovníku a fíkusu reaguje na příčiny různě citlivě.

Nově narůstající listy jsou zdá se pěkné. Osobně si myslím, že to svinování bude jen reakcí na přestěhování rostliny ven - určitě jste ji zimoval na chladnějším světlém místě v domě. Pokud na něj třeba i kratší dobu svítí slunce, ocitá se v prostředí se sušším vzduchem, pak bych tuto reakci považovala za přirozenou. Navíc to dokládá i to, že dříve pokud byla rostlina umístěná na zahrádce se tento problém neobjevoval.
Autor: Jaroslav 2010-06-04 20:33:323639
Dakujem za odpoved pani Ivana. Kupim lupu a pozriem sa na to blizsie. Volnym okom vsak nie je nic vidiet. Inak, tento figovnik som doniesol na balkon len tento rok priamo z pivnice na zahradke, kde boli figovniky pocas zimy.
V tom case este nemal listy. Dalsie dva figovniky v nadobach som ponechal na zahradke a na nich sa neobjavili stocene listy.
Na vedlajsej lodzii mam figovniky vypestovane v tomto roku z odrezkov a tie maju listy v poriadku - na obrazku.

připojený obrázek:
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-06-07 07:16:583641
O fíkovnících pěstovaných v nádobách je uváděno, že se u nich z běžných škůdců může vyskytnout sviluška - jinak není jejich pěstování nijak komplikované.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4418487
166236
36
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.