hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Plané květenství okurek

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: A. Poláková 2007-06-30 09:34:48288
Chtěla bych požádat o radu při pěstování okurek. Vyskytl se nám problém u květenství - okurky bohatě kvetou, ale jen málo květů má plod. Většina květů je planých nebo neopylovaných. Proto prosíme o radu, jak by se tento problém mohl dát vyřešit.
Autor: Ivan Dvořák 2007-07-02 17:25:36296

Určitě Vám poradí ještě někdo, ale nejspíše to bude problém ročníku (střídá se velké teplo a zima). Nové odrůdy jsou pro intenzivní pěstování za kvalitních podmínek a výkyvy teplot jim mohou ublížit.
Nepíšete ani, jde li o nakladačky či salátovky. Dříve platilo, že se okurky (nakládačky) musely zaštípnout aby vytvořily na bočních výhonech více samičích květů. Radím zaštípnout, přihnojit, popř. nad ně dát foliový tunel, aby měly tepleji.
Dnes by neměl být s opylováním problém, laicky: buď jsou okurky "samosprašné" či spíše partenokarpické nebo jsou v osivu dvě složky opylovač a samice (salátovky). Možná, že v tomto případě máte smůlu a vyseli jste si jen ty samce, ale moc tomu nevěřím. Šlechtitelé okurek Vám vysvětlí, je-li možné aby se stalo něco při výrobě osiva (sprášení něčím jiným), pak by stejný problém mělo více lidí, kteří seli stejnou odrůdu od stejného výrobce.
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2007-07-02 21:10:06299
Ještě bych doplnil pana Dvořáku, kterému děkuji za příkladnou spolupráci.
Podle stylu dotazu bych se spíš přikláněl k nakládačce a polnímu pěstování, i když kdo ví? To je hlavní problém dotazů, že některé údaje máme jaksi odtušit, jakoby tazatel nechtěl více prozradit, přitom čim více prvotních údajů, tím větší naděje na správnou odpověď.

Ale nyní k věci,
pokud jste nevysela nějakou F1 okurku, ale klasickou odrůdu (stává se to ještě nyní i při převaze hybridů v nabídce) a nezaštípla, musíte nechat odrůst výhon, který z počátku nese převahu samčích květů. Jinak většina dnešních hybridních odrůd je skutečně šlechtěna na převážnou nebo úplnou násadu samičích květů a partenokarpii a tak s násadou plodů nebývá moc velký problém - tak častý v minulosti.
Autor: JaRo 2007-07-18 12:27:03329
Zde je nejprve třeba odlišit, zda se vytvářejí jen květy samičí (neplodné) nebo zda samičí květy se vytvářejí, ale ty nejsou opyleny. V prvním případě by se jednalo o nekvalitní odrůdu (většinou osivo podomácku získané z hybridních odrůd), protože všechny moderní odrůdy vytvářejí samičí květy v převaze (i bez zaštipování výhonů)nebo dokonce jen ty. V druhém případě je to složitější. Tzv. partenokarpické odrůdy vytvářejí plody i bez opylení a opylení je zde dokonce nežádoucí (tvoří se pak deformované - baňaté plody. Klasické nepartenokarpické odrůdy opylení vyžadují a bez něho většinou po odkvětu opadávají. Neopylení může být způsobeno nepřítomností opylovačů (např. jsou-li ponechány i v době květu pod fólií nebo netkanou textilií, kam opylovači nemohou), nevhodným počasím (opylovači nelétají) nebo vysokými teplotami (blizny zasychají).
Autor: Ivan Dvořák 2007-07-20 22:17:04333
Promiňte paní Poláková,
nevíte, jak to vlasně bylo, jak to dopadlo? Bylo by to pro zúčastněné pro další práci zajímavé vědět, co z jejich předpokladů vyšlo jako skutečnost. I.D.
Autor: PROCHÁZKA JAROSLAV 2011-07-04 20:55:185140
Autor: Jiřina 2017-06-05 18:33:4912681
Mám roubovanou okurku svačinku, začala rychle růst, má spoustu odnoží, kvete hojně, ale květy jsou všechny plané, nevytváří se žádné okurky. Prosím poraďte co s tím. Děkuji
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-06-07 13:53:0312689
Pokud víte, jakou odrůdu vlastně máte, podívejte se do její charakteristiky. Některé odrůdy jsou partenokarpické, jiné cizosprašné - nejprve (na hlavním výhonu) tvoří převážně samčí květy a až po zaštípnutí dělají na postranních výhonech i květy samičí, u některých odrůd salátovek se vysévají ve směsi samičí i samčí rostliny, tak jak je psáno výše.
Možná roubovali některou ne vhodnou odrůdu (s různopohlavnými rostlinami), uvidíte, co se bude dít dále.
Autor: Eliška 2017-07-23 20:59:5713011
Zasela jsem letos několik druhů okurek nakládaček. Všechny kvetou velmi bohatě, bohužel, převaha květů je samčích, samičích se vyskytne jen pár. Myslíte, že je to dáno těmi tropickými teplotami v červnu i v červenci?
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-07-24 13:34:3713016
U běžných odrůd (F1) jsou odrůdy partenokarpické, nebo s převahou samičích. Jestli jste sela odrůdy typu Mělnické, Bílské, Pálavské, tak ty se pro vyšší nasazení samičích květů na bočních výhonech zaštipují za čtvrtým listem. Zkuste je ještě trochu zkrátit, zaštípnout, aby větvily.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4112973
3224
9
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.