hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Popínavé rostliny

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Pavla 2010-03-02 17:12:253206
Dobrý den,

jakou popínavou venkovní rostlinu by jste mi doporučil na pokrytí východní strany rodinného domu? Rychle rostoucí a dekorativní, která by se dala sadit teď na jaře? Pokud možno nejedovatou.


Děkuji za odpověď.
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-03-08 10:10:453221
Máte pravděpodobně malé děti a tak ve výčtu začneme hlavně zamítnutím těch, které jsou rizikové pro děti, nebo dokonce patří mezi jedovaté - nesázejte tedy:
břečťan (Hedera) - celá rostlina jedovatá, při dotyku u citlivých lidí vyrážka a děti mohou požít plody vyvíjející se a zdobící rostlinu velice dlouhou dobu
vistarii (Wisteria) - nejvyšší obsah nebezpečných látek ve větvích a hlavně má atraktivní silně jedovatá semena!

V dalším výčtu se rozhodujte mezi uvedenými rostlinami, ale upozorňuji, že blíže neupřesňujete půdní a vláhové podmínky, nadmořskou výšku a exponovanost stanoviště (východní strana domu je sice chráněná před západními prudkými větry a spalujícím sluncem, ale pokud je příliš otevřená, může v zimním období přinášet východní mrazivé větry způsobující často silná mrazová poškozování, zejména u rostlin opečovávaných - zalévaných, hnojených a nepřipravených na takovéto extrémní podmínky).
Actinidie význačná (Actinidia arguta), a. kolomikta (A. kolomikta) a a. čínská = kiwi (A. chinensis) - jen pro teplejší a chráněné polohy - v příliš tuhých zimách namrzají nebo zmrzají, většinou potřebují větší prostor a oporu, kiwi pro plození vysazovat jako samčí a samiččí rostliny.
Akebie (Akebia) - bujné (5-10 m), poměrně otužilé opadavé nebo poloopadavé liány, daří se na slunci i v polostínu, velice jemná textura, sadovnicky cenná, vysazovat co nejmladší sazenice - nesnáší přesazování.
Loubinec (Ampelopsis) - opadavý úponky se přichycující popínavý keř větších rozměrů, možné použití u domů, ale nutné seřezávání na zimu - ucpává okapy, zvedá tašky na střeše ap. - vhodnější na pergoly a ploty.
Podražec (Aristolochia) - byliny nebo opadavé až stálezelené keře, často větší liány pěstované pro dekorativní listy a nápadné květy, nesvědčí sucho a úpal jižních stěn.
Trubač (Bignonia syn. Campsis radicans) - statné neoplétavé dřeviny s hezkým dřevem (obdoba vistarie), krásné výrazné květy, teplé a chráněné stanoviště, za dobrých podmínek pokud namrznou nebo zmrznou až k zemi dobře opět obrůstají.
Plamének (Clematis) - stálezelené a opadavé popínavé dřeviny větších i menších rozměrů, úponkaté. Na větší domovní zeď vhodnější původní vyšší druhy, které jsou i méně náročné na půdní a vláhové poměry - plamének horský - C. montana, p. tangutský - C. tangutica, p. vlašský (révovitý) - C. viticella.
Hortenzie (Hydrangea) - půvabná kvetením, patří mezi větší (10-15 m), roste pomaleji, samopnoucí, pro teplejší, polostinné, vlhčí, živné (mírně kyselé pH) a chráněné polohy. Řez není u ní nutný.
Chmel (Humulus) - plně otužilý vytrvalý a ovíjivý, dvoudomý, nadzemní část přes zimu odumírá a opětovně obráží, výhodný pro sezónní zakrytí nevzhledných míst, významné zejména zlatolisté kultivary.
Zimolez (Lonicera) - půvabné, zpravidla krásně kvetoucí keře, víceméně otužilé, na chráněných stanovištích často trpí mšicí.
Loubinec (Parthenocissus) - bujně rostoucí opadavé, vzácně stálezelené samopnoucí keře, listy se na podzim krásně vybarvují, většinou plně otužilé s dobrým růstem i v polostínu a stínu. Usměrňovat řezem lze dobře a snadno.
Réva (Vitis coignetiae, V. amurensis, V. riparia) - místa teplá chráněná a slunná, propustné dobré půdy, hezké listy s atraktivním podzimním vybarvením, drobné plody.
Réva vinná (Vitis vinifera - odrůdy) - pro plodnost i úměrně dobré stanovištní podmínky s průběžnou celoroční péčí, hezká u venkovských stavení.
Růže (Rosa - ušlechtilé kultivary) - popínavé druhy lze využít též zvláště při vhodných půdních podmínkách - propustná a dobrá půda, stanoviště slunné a provětrávané. V tužších zimách mohou namrzat - dobrá kořenová přikrývka a zazimování chvojím.

Některé popínavé potřebují ke svému růstu konstrukci - tedy podklad s pravidelnou naší pomocí a dohledem (vyvazování, řez ap.) aby splnily naše očekávání. Seznamte se proto ještě s jejich nároky, protože i Vaše představy o čase který jim chcete věnovat mohou být jiné - uvádím i druhy popínavých květin, které dokáží při dobré péči divy a pokud chcete opravdu rychlerostoucí a navíc kvetoucí, bylo by toto vhodné za předpokladu že budou vysazeny do dobré půdy a ne skrytého rumiště po stavbě ap.
Hrachor širokolistý (Lathyrus latifolius) - vytrvalá výrazně kvetoucí bylina, nejlépe roste na plném oslunění, každoročně se seřezává celá nadzemní část, která odumírá.
Černooká Zuzana (Thunbergia alata) - letnička dnes běžně dostupná ke koupi. Při dobré péči patří k výškovým přeborníkům.
Fazol šarlatový (Phaseolus coccineus) - běžná letnička doporučovaná pro pěstování dětem.
Autor: deda peda 2010-03-15 16:54:523254
jakou půdu vyžadují plaménky / clematis /,čím hnojit? děkuji za odpověd.
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-03-16 08:46:273256
Podle nároků na pěstování dělíme plaménky do dvou skupin:
1. botanické - původní druhy (Clematis vitalba, C. viticella, C. alpina, C. montana, C. tangutica), které dobře rostou a daří se jim v půdách bohatých humusem a vápnem, na slunci i v polostínu.
2. velkokvěté, ušlechtilé - jsou náročnější, vyžadují půdy živné a propustné s občasným přihnojením.

V obecném měřítku jsou plaménky lesními rostlinami. Někdy se v této souvislosti říká, že potřebují mít chlad u kořenů a hlavu na slunci. Proto dávají přednost polostínu, nesnášejí pražící polední slunce, hlavně před jižními stěnami. Vhodné jsou východní, jihovýchodní a západní orientace, zejména na slunečných polohách je důležité stínění půdy a kořenového systému (nižší nebo zakrslou dřevinu - Cotoneaster, Berberis ap). Plamének nikdy nesázejte pod okap, ani k zastřešené zdi.
V nárocích na půdu dáváme přednost lehčím, písčitohlinitým, hlubokým, chladným půdám, poměrně vlhkým. Protože hlouběji koření, je důležité hlubší zpracování půdy a při výsadbě ke zdi dodržte odstup nejméně na stopu, lépe 50 cm. Na těžkých a nepropustných jílovitějších půdách se doporučuje drenážní vrstva - směs ostrého písku, štěrku, škváry a přídavek vápenné suti ap. Zeminu do které rostlinu vysazujete můžete smíchat s dobrou ornicí, pískem, prosátým kompostem a zahradnickým substrátem. Na písčitých půdách přidejte rašelinu (1/3 rašeliny, 1/3 ornice a 1/3 prosátého dobrého kompostu + zahradnický substrát).

Co se týká hnojení, vhodný je pravidelný přísun organické hmoty v podobě kompostu. Jako hnojivo Cererit a dále je doporučováno kombinované hnojivo s hořčíkem (typ Hyper-Kali + 4 MgO).
Autor: Roman 2012-04-13 17:25:216010
Kde sehnat "pecoky" - neboli popínavé fazole k sadbě?
Autor: Dotaz na jedovatou pnouci rostlinu 2018-05-13 21:59:5313880
Dobry den, mel bych otazku ohledne jedne rostliny. Na zahradce mame na parezu pnouci rostlinu ktera se rozrusta velmi rychle. Zaroven vim ze na ni mam nejakou kozni reakci a kdyz ji trham tak i presto ze se cely obleknu a vezmu gumove rukavice tak se stane ze me vyskacou puchyre nekdy po celem tele. Dekuji za jakekoli informace o rostline. Jestli je jedovata, co zpusobuje reakci a jak ji pripadne vyhubit. (Mame male dite a nechtel bych aby kozni reakci melo take) omlouvam se za kvalitu fotky ale uz je po otrhani a zustalo jen par listu..

připojený obrázek:
Autor: Stanislav 2018-05-14 06:40:1413881
Prosím, zajděte si k lékaři, nejlépe k alergolovi. Tuto rostlinu znám, jenom nevím, jak se jmenuje. Nicméně celé léto do mě bodají sršni, chodím v krátkých kalhotech mezi kopřivami a a pryskyřníkem. Cítím pouze bolest a pálení, jinak mi nic není. Ani pyl mně nevadí. Někteří lidé to štěstí nemají a jsou citliví. Pak musí pomoci lékař. Na gumové rukavice pozor, v horku se kůže zpotí a to vadí i mně. Odpleveluji v slabých kožených rukavicích.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4528818
276567
21
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.