hlavička
Pozvánka na CVV Břeclav -

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

nemoc hrušně

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Lukáš 2009-10-17 07:35:052907
Na zahradě mám dvě nemocné hrušně. Jedná se o dva mladé stromky. V období léta měli tipickou rez. Na konci léta začaly černat okraje listů, v této době zčernaly a uschly i konce výhonů - cca 10cm konce. Nevím, zda je černání stadium rzi hrušňové, nebo jiné onemocnění. Kdyby jste někdo věděl více, napište. Je mi stromků líto a nerad bych o ně přišel.
Autor: Miroslav Šmoranc,ČZS 2009-10-23 14:02:552934
Vážený pane Lukáš,
nejspíše se jedná o bakteriální spálu růžovitých (nemusí tak být, přece jen by bylo lepší napadené hrušně vyfotografovat) je to bakteriální onemocnění, jejímž původcem je bakterie Erwinia amylovora. Tato bakterie napadá více než 140 druhů čeledi růžovitých, v našich podmínkách napadá zejména hrušeň, jabloň, hloh, skalník, jeřáb, hlohyni a kdouloň. Choroba se významně projevuje za teplého a vlhkého počasí v průběhu vegetace. Infikované květy vodnatí, vadnou, usychají, hnědnou až černají. Listy během několika hodin zhnědnou a svinou se. Květy i listy po napadení zůstávají na stromě viset. Napadené letorosty se zbarvují hnědočerně, usychají, svrašťují se, jejich vrcholy se hákovitě ohýbají. Specifickým příznakem je tvorba bakteriálního slizu, který se za tepla a vlhka objevuje na povrchu orgánů v podobě lepkavých, bělavých a později hnědnoucích a tuhnoucích kapek, povlaků nebo vláknitých útvarů.
Spála je jednou z nejdestruktivnějších chorob rostlin, v příhodných letech pro její šíření může způsobit významné ztráty na výnosu u hrušní i jabloní, může dojít až k ohrožení životnosti stromů a řídnutí výsadeb. K šíření dochází infikovaným školkařským materiálem, přenašeči (včely, ostatní hmyz, ptáci), větrnými dešti nebo vzdušnými proudy unášejícími tzv. vzdušné provazce obsahující milióny spálových bakterií.
V případě zjištění uvedených příznaků je nutno provést ochranný zásah, který spočívá v odstranění a spálení napadených větví, kdy řez provádíme až půl metru pod příznaky směrem ke kmeni. Pokud infekce pronikla do kmene nebo větví silnějších než 25 mm, je nezbytné strom vykácet a dřevo spálit. Řezné rány ošetříme roztokem přípravku SAVO dle návodu a zatřeme štěpařským voskem. Nářadí použité k řezu a kácení stromů je rovněž nutno desinfikovat uvedeným přípravkem.
V lokalitách, kde se v loňském roce spála již vyskytla je vhodné provést preventivní ochranný zásah přípravky KUPRIKOL 50, CHAMPION 50 WP, KOCIDE 2000, FUNGURAN-OH ŘÉ WP nebo CUPROCAFFARO v koncentraci u jabloní 0,05 až 0,1 % a u hrušní 0,1 až 0,2 %. Postřiky aplikujeme na počátku květu, při dokvétání a začátkem růstu plodů.
Staženo z webu rostlinolékařské správy.
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2009-11-05 07:55:512989
Pane Lukáši,
uváděná spála je jednou z karanténních chorob, jejíž výskyt je nutné hlásit na Státní rostlinolékařské správě.

Z Vámi uvedených symptomů není ale stoprocentně jasné jedná-li se skutečně o tuto chorobu. Doporučujeme proto bližší rady se zodpovědným pracovníkem Vaší nejbližší SRS, který Vám pomůže v příštím roce včas určit zda se skutečně jedná o tuto nebezpečnou chorobu, případně pomůže dalšími radami.
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2009-11-06 07:38:002993
Odumírání růžovitých může způsobovat bakteriální choroba - spála růžovitých, vyskytující se na kulturních jabloních a hrušních. Mezi okrasnými rostlinami má mnoho hostitelů, všichni jsou ze stejného rodu růžovitých - Cotoneaster, Chaenomeles, Crataegus, Cydonia, Malus, Pyracantha, Pyrus, Stranvaesia. Nejmenší odolnost vykazují vyšlechtěné, velkolisté, rychlerostoucí skalníky (rod. Cotoneaster). Dále popsané příznaky se nevyskytují u rodů: Amelanchier, Potentilla, Prunus, Rosa, Sorbaria, Sorbus, Spirea.

Nejspolehlivějším příznakem spály růžovitých je zpětné háčkovité ohnutí napadených vrcholků výhonů. Po výrazné chloróze dochází v následujícím roce k odumírání.

V oblastech s důležitostí v pěstování především jádrového ovoce, bychom hostitelské rostliny neměli raději pěstovat, nebo je ošetřovat pravidelně chemickými přípravky.

Ještě jednou zdůrazňuji - jedná se o velice závažnou karanténní chorobu, kterou je nutné hlásit Státní rostlinolékařské správě!
Autor: Pavla 2009-11-28 20:41:503042
Nasadila jsem 2 hrušně vedle sousedových jehličnanů. Za týden mi známý-bývalý zahradník řekl, že budou hrušně nemocné. Prý nemají rády jehličnany. V literatuře jsem o tom něco hledala a tvrdí tam, že v sousedství (do 2 km) od čínského jalovce trpí hrušně rzí. Prý to ale neplatí na úplně každý čínský jalovec. Soused má zrovna tento jalovec, hrušně jsem nepřesadila, čekám co na souseda budou hrušně říkat. Možná je to Váš případ....
Autor: Josef Zavřel 2009-12-02 22:51:463053
Dobrý den.
Jalovců je celá řada.Mezihostitelem rzi hrušňové je pouze jalovec-klášterská chvojka.U jiných jehličnanů jsem o této chorobě neslyšel.Vyčkejte,jestli se na Vašich hrušních choroba projeví.Rez je ale houbová choroba,která při slabém výskytu nemá na plodnost podstatný vliv.Případné napadení mírní předjarní postřik hrušní 0,6% Kuprikolem.
Autor: Miroslav Přasličák 2009-12-08 16:24:443060
Paní Pavlo.
Ne všechny jehličnany jsou mezihostiteli rzi hrušňové. K těmto patří jen některé jalovce a sice jalovec chvojka /Juniperus sabina/, jalovec prostřední / Juniperus media/, jalovec čínský /Juniperus chinenezis/, jalovec skalní /Juniperus scopulorum/ a vyjímečně jalovec viržinský / Juniperus virginiana/. A u těchto druhů jalovců ne všechny kultivary jsou vnímavé k této rzi. Vámi uváděná izolační vzdálenost 2 km je přehnaná. Běžně se uvádí 150 metrů, s jistotou je to 500 metrů.
K této problematice doporučuji se seznámit s článkem Ing. Ackermanna Jak omezit škodlivé výskyty rzivosti hrušně na stránkách www.zahradaweb.cz.
Autor: Lenka Trilecová 2013-04-30 19:44:257254
Dobrý den, koupili jsme mladou sloupovitou hrušeň. Lístky sotva vyrašily a jsou již skroucené, načervenalé. Po zasazení jsou na hrušni černí mravenci. Někde je hrušeň i zčernalá - tam již nejsou ani listy. Příkládám foto. Prosím o radu, o co by se mohlo jednat. Děkuji!

připojený obrázek:
Autor: dave 2013-05-01 10:52:587260
jak jsou tam mravenci, tak tam s velikou pravděpodobností něco "pěstují" - mšice?
Autor: Miloš Kožešník 2013-05-01 20:43:507265
Dle zkroucení listů to opravdu vypadá, že na stromku jsou mšice a navíc maravenci je pasou a chrání. Doporučuji postříkat přípravkem proti mšicím a případně kmínek namazat lepem proti lezoucímu hmyzu (mravencům)
Vše potřebné najdete v naší metodice.
http://www.czsos.cz/metodiky/O_D00241.HTM
http://www.czsos.cz/metodiky/O_D00171.HTM
Autor: Dan Barták 2013-05-07 12:27:107291
Dobrý den,
minulý rok v pozdním létě jsme v Hornbachu v Praze koupil hrušku Williams Christ. Už v obchodě měla konce pár lístků načernalé, ale prodavači tvrdili, že to bude od sluníčka. Bohužel to tak nebylo, načernalé okraje se zvětšovali až celé listy zčernaly a opadávaly. Ve finále takto dopadl celý stromek. Prodavači v obchodě na ukázku listů nedokázali dát radu, protože evidentně se nejedná o rez.
Zkusili jsme konce větví ořezat a počkat co bude na jaře. Stromek se hezky zalistil a prokvetl, ale bohužel se objevili na vrcholcích větví načernalé konce, evidentně stejný problém. Věděli byste prosím o co se jedná a co se s tím dá dělat?
Děkuji moc

připojený obrázek:
Autor: Karol Fulop 2013-05-11 09:32:017312
Dobrý den.

Velmi pěkně poprosím o radu,protože jsem zoufalý.
Ve čtvrtek jsem postříkal zahradu proti mšicím (BI 58 EC-Nove) + jsem do roztoku přidal Ferrovit a zmáčadlo (trošku Jaru).Mšice se hlavně objevily na zahradních ibištěcích,na trubači a na hrušních.Stříkal jsem až okolo osmé večer.
Včera bylo vše v pořádku a dnes ráno jsem zjistil na hrušních ztmavnuté konce nových výhonkú se stočenými a zvadnutými listy.
Mohl by mi někdo poradit,co to múže být? Mám obavy ze spály.
Moc děkuji

připojený obrázek:
Autor: milan 2013-05-12 22:48:237316
Na spálu to nevypadá, ta postihuje nejprve listy a ty ztmavlé nejsou.
Autor: Tomáš 2013-05-26 21:29:277378
Dobrý den, Chtěl bych se zeptat, mám poblém s hrušní, stejně jako minulý rok mi plody hrušně zčernaly - viz foto. Minulý rok všechny opadaly, teť to vypadá že nějaké přežijí. Hrušeň je částěčně napadená mšicí (mšice jsem skoro všechny postupně rozmačkal) a jsou na ní také mravenci. Nevím zda to s opadáním plodů souvisí. Může mi někdo poradit jak tomu zabránit. Ještě jsem zapomněl soused i já mame na zahradě tůje. Díky za radu. Tomáš

připojený obrázek:
Autor: Tomáš 2013-05-26 21:30:367379
Ještě foto mšicí.

připojený obrázek:
Autor: Zdeněk 2013-08-08 08:31:227712
Dobrý den.Koupili jsme si zahrádku v zahr.osadě.Máme na pozemku jednu hrušeň.Stáří odhaduji asi 10 let(možná i více).Chtěl jsem ji odstranit,ale pěkně kvetla.Má dosti plodů,ale hrušky na stromě začínají hnít a padat.Prosím o radu co s tím.Děkuji.Zdeněk
Autor: Zdeněk Buršík 2014-04-18 16:09:068590
Na jaře loňského roku jsem vysadil hrušeň Boskovu lahvici , po vyrašení listů zůstaly zkrouceny a otevřely se až později a byly drobné. Letos opět jsou listy zkrouceny.Prosím sdělte mi příčinu tohoto stavu. Děkuji.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-04-28 09:16:258639
Hezký den, mohl byste prosím listy vyfotografovat? Po výsadbě se tomůže stát, rostlina pokud nemá kvalitní kořenový systém raší opožděně, tedy pokud je na podnoži semenáč. Druhý rok už by vše mělo být v pořádku. Foto by opravdu moc pomohlo. Napovědělo by, jaké přírůstky strom měl, jak byl ořezán, v detailu jestli to zdrobnění listů má příčinu v naladení škůdci...
Autor: Barbořáková 2014-05-04 07:11:478701
Dobrý den. Mám asi 5 let starou hrušku a každý rok kolem začátku května se na listech objeví takové drobné černé skvrny a pak začnou usychat i nové výhony. Plody vždy vždy seschnou a opadají. Dá se tomu stromu ještě pomoct? Loni jsem na podzim a na jaře postříkala KLOCIDE 2000, ale bez většího efektu.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-05-05 08:01:008707
Hezký den. Podle popisu bych řekl, že může jít o strupovitost hrušně. Téměř přesně na Váš popis "pasuje" tento odkaz www.agromanual.cz/cz/atlas/choroby/choroba/strupovitost-hrusne.html
Pokud se snažíte o biohospodaření, měď je v něm povolená. Měďnaté přípravky se mohou používat i v průběhu vegetace. Na hrušně používají před kvetením a po něm, i na začátku růstu plodů. Jinak je na trhu široké spektrum přípravků působících kontaktně (jako ty měďnaté), ale i systémově.
Autor: Mik 2014-06-14 14:29:498962
Dobrý den.Poradil by mi,prosím, někdo s touto hrušní?Je to hrušeň Clappova.Před 3 týdny se větve začaly ohýbat k zemi,na listech a letorostech jsou černé skvrny,místy jsou asi mšice.

připojený obrázek:
Autor: Mik 2014-06-14 14:31:218963
Ještě jeden obrázek

připojený obrázek:
Autor: Mik 2014-06-14 14:33:048964
ještě jeden obr.

připojený obrázek:
Autor: Mik 2014-06-15 20:54:088966
ještě jeden obr.

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-06-17 07:43:548981
Podle obrázků bych sázel na houbové choroby. Clappova je hodně citlivá na strupovitost hrušně, ta napadá jak listy tak i větvičky. Je tam nejspíše i troška rzi hrušňové.
Nové přírůstky na fotkách jsou tak poničené, že takhle nejde víc určit. Podívejte se na napadení vlnovníkem hrušňovým, hálčivcem, možná to před tou devastací vypadalo na ně - nejspíše jste si stromku všímal i dříve, když se postižení teprve rozvíjelo.
Autor: Mik 2014-06-18 09:48:248991
Zkoušel jsem pohledat a zdá se,že by to mohla být ta strupovitost.Moc děkuji za diagnozu.Mik
Autor: Slávek KUBÍN 2015-05-19 13:46:5710396
Dobrý den,
prosím poraďte jak uzdravit následující napadenou hrušeň.

Děkuji


připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-05-19 14:47:0010398
Ty puchýřky se ještě vybarví, ale s velkou pravděpodobností je to vlnovník hrušňový, roztoč. Patří mezi příbuzné sviluškám. Přikládám názor Ing. Galla z roku 2011:
Chemické ošetření slabě napadených hrušní nebývá nutné. Obvykle stačí větvičky s poškozenými listy odřezat a spálit. Přípravky na hálčivce nejsou v ČR do jádrovin povoleny, ale lze předpokládat účinnost akaricidů používaných proti sviluškám. Při silnějším napadení v předcházejícím roce můžeme stromy ošetřit (obdobně jako révu vinnou) na jaře po vyrašení a za 10&#8211;14 dnů ošetření opakovat akaricidy: Magus 200 SC, Sanmite 20 WPaj. Toto ošetření omezí i případné výskyty svilušky chmelové a ovocné. V integrované ochraně možno k jejich regulaci využít i dravé roztoče např. Typhlodromus pyri.
Koukněte na http://www.zahradkarjerome.cz/clanky/vln.html, zajímavý článeček
Autor: Pavel 2015-05-24 16:46:4210435
Dobrý den, rád bych vás požádal o radu. Mám na zahradě dvě mladé hrušně a u obou mám problém. Jejich listy začínají v tomto období černat viz. foto. Listy postupně zčernají úplně. Hrušně jsou zasázeny na kopci kde je dost větrno. Jestli by to na to nemohlo mít nějaký vliv. Ostatní ovocné stromy takto netrpí

připojený obrázek:
Autor: Pavel K. 2015-06-21 21:40:4510659
Dobrý den, posílám fotku hrušně, prosím o posouzení, co by to mohlo být za chorobu?

připojený obrázek:
Autor: Pavel K. 2015-06-21 21:43:1110660
ještě jedna fotka

připojený obrázek:
Autor: Pavel K. 2015-06-21 22:34:3910661
ještě jedna fotka

připojený obrázek:
Autor: Viktor 2016-06-22 11:42:4211781
Dobrý den, nemohl by jste mě někdo poradit co je to za nemoc hrušně (viz.foto)? Letošní rok nevyrostla ani o 1mm jen má něco málo plodů.

Konečky a stopky jsou jakoby poprášené...

Moc děkuji!

připojený obrázek:
Autor: Viktor 2016-06-22 11:44:3111782
Ještě jedna fotka.

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-06-22 13:20:2011783
To černé jsou houby (černě) pasoucí se na sladkých výpotcích savého hmyzu. No a ten savý hmyz je mera hrušňová.
Autor: Čápová 2016-10-23 13:06:3512136
Dobrý den, na plodech hrušně jsou ztvrdlá místa, zkroucená. Na vrchu jsou zhnědlé až do černa. Pod tím je dužnina tvrdá jak kámen. co se s tím dá dělat? Děkuji Čápová
Autor: Ivan Dvořák 2016-10-24 09:13:2812142
Může jít o napadení strupovitostí, může to být následek poškození kroupami, u citlivých odrůd i následek napadení rzí hrušňovou. V prvním a třetím případě jsou vždy dané chorobě odpovídajícím způsobem poškozené i listy - pomůže ošetření fungicidy, obě choroby řeší přípravky Delan, Dithane, Flint Plus, Score, Talent.
Autor: Andrea 2017-04-22 20:38:0312396
Dobrý den, dnes jsem po týdnu přijela domu a z hrůzou zjistila, že mé hrušně jsou nemocné. Lístky jsou čerstvé cca 14dní a zrovna je v květu. Vcera bylo v noci na nule, ale stromky byly zakryté. Prosím poraďte čím ošetřit, nebo zda je potřeba stromek zlikvidovat, aby nedošlo k nákaze ostatních stromků v zahradě. Ďekuji

připojený obrázek:
Autor: Andrea 2017-04-23 09:30:2312398
Dobrý den, dnes jsem po týdnu přijela domu a z hrůzou zjistila, že mé hrušně jsou nemocné. Lístky jsou čerstvé cca 14dní a zrovna je v květu. Vcera bylo v noci na nule, ale stromky byly zakryté. Prosím poraďte čím ošetřit, nebo zda je potřeba stromek zlikvidovat, aby nedošlo k nákaze ostatních stromků v zahradě. Ďekuji

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák 2017-04-24 11:06:5812405
Ty puchýřky se ještě vybarví, ale s velkou pravděpodobností je to vlnovník hrušňový, roztoč cs.wikipedia.org/wiki/Vlnovník_hrušňový. Patří mezi příbuzné sviluškám. Přikládám názor Ing. Galla z roku 2011:
Chemické ošetření slabě napadených hrušní nebývá nutné. Obvykle stačí větvičky s poškozenými listy odřezat a spálit. Přípravky na hálčivce nejsou v ČR do jádrovin povoleny, ale lze předpokládat účinnost akaricidů používaných proti sviluškám. Při silnějším napadení v předcházejícím roce můžeme stromy ošetřit (obdobně jako révu vinnou) na jaře po vyrašení a za 10–14 dnů ošetření opakovat akaricidy: Magus 200 SC, Sanmite 20 WPaj. Toto ošetření omezí i případné výskyty svilušky chmelové a ovocné. V integrované ochraně možno k jejich regulaci využít i dravé roztoče např. Typhlodromus pyri.
Koukněte na http://www.zahradkarjerome.cz/clanky/vln.html, zajímavý článeček

....jen jsem zkopíroval odpověď na dotaz o několik dotazů výše. Už jste mohla něco dělat, stačilo se podívat, jestli už tu něco podobného nebylo.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
2919129
320
8
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.