hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

nemoc hrušně

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Lukáš 2009-10-17 07:35:052907
Na zahradě mám dvě nemocné hrušně. Jedná se o dva mladé stromky. V období léta měli tipickou rez. Na konci léta začaly černat okraje listů, v této době zčernaly a uschly i konce výhonů - cca 10cm konce. Nevím, zda je černání stadium rzi hrušňové, nebo jiné onemocnění. Kdyby jste někdo věděl více, napište. Je mi stromků líto a nerad bych o ně přišel.
Autor: Miroslav Šmoranc,ČZS 2009-10-23 14:02:552934
Vážený pane Lukáš,
nejspíše se jedná o bakteriální spálu růžovitých (nemusí tak být, přece jen by bylo lepší napadené hrušně vyfotografovat) je to bakteriální onemocnění, jejímž původcem je bakterie Erwinia amylovora. Tato bakterie napadá více než 140 druhů čeledi růžovitých, v našich podmínkách napadá zejména hrušeň, jabloň, hloh, skalník, jeřáb, hlohyni a kdouloň. Choroba se významně projevuje za teplého a vlhkého počasí v průběhu vegetace. Infikované květy vodnatí, vadnou, usychají, hnědnou až černají. Listy během několika hodin zhnědnou a svinou se. Květy i listy po napadení zůstávají na stromě viset. Napadené letorosty se zbarvují hnědočerně, usychají, svrašťují se, jejich vrcholy se hákovitě ohýbají. Specifickým příznakem je tvorba bakteriálního slizu, který se za tepla a vlhka objevuje na povrchu orgánů v podobě lepkavých, bělavých a později hnědnoucích a tuhnoucích kapek, povlaků nebo vláknitých útvarů.
Spála je jednou z nejdestruktivnějších chorob rostlin, v příhodných letech pro její šíření může způsobit významné ztráty na výnosu u hrušní i jabloní, může dojít až k ohrožení životnosti stromů a řídnutí výsadeb. K šíření dochází infikovaným školkařským materiálem, přenašeči (včely, ostatní hmyz, ptáci), větrnými dešti nebo vzdušnými proudy unášejícími tzv. vzdušné provazce obsahující milióny spálových bakterií.
V případě zjištění uvedených příznaků je nutno provést ochranný zásah, který spočívá v odstranění a spálení napadených větví, kdy řez provádíme až půl metru pod příznaky směrem ke kmeni. Pokud infekce pronikla do kmene nebo větví silnějších než 25 mm, je nezbytné strom vykácet a dřevo spálit. Řezné rány ošetříme roztokem přípravku SAVO dle návodu a zatřeme štěpařským voskem. Nářadí použité k řezu a kácení stromů je rovněž nutno desinfikovat uvedeným přípravkem.
V lokalitách, kde se v loňském roce spála již vyskytla je vhodné provést preventivní ochranný zásah přípravky KUPRIKOL 50, CHAMPION 50 WP, KOCIDE 2000, FUNGURAN-OH ŘÉ WP nebo CUPROCAFFARO v koncentraci u jabloní 0,05 až 0,1 % a u hrušní 0,1 až 0,2 %. Postřiky aplikujeme na počátku květu, při dokvétání a začátkem růstu plodů.
Staženo z webu rostlinolékařské správy.
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2009-11-05 07:55:512989
Pane Lukáši,
uváděná spála je jednou z karanténních chorob, jejíž výskyt je nutné hlásit na Státní rostlinolékařské správě.

Z Vámi uvedených symptomů není ale stoprocentně jasné jedná-li se skutečně o tuto chorobu. Doporučujeme proto bližší rady se zodpovědným pracovníkem Vaší nejbližší SRS, který Vám pomůže v příštím roce včas určit zda se skutečně jedná o tuto nebezpečnou chorobu, případně pomůže dalšími radami.
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2009-11-06 07:38:002993
Odumírání růžovitých může způsobovat bakteriální choroba - spála růžovitých, vyskytující se na kulturních jabloních a hrušních. Mezi okrasnými rostlinami má mnoho hostitelů, všichni jsou ze stejného rodu růžovitých - Cotoneaster, Chaenomeles, Crataegus, Cydonia, Malus, Pyracantha, Pyrus, Stranvaesia. Nejmenší odolnost vykazují vyšlechtěné, velkolisté, rychlerostoucí skalníky (rod. Cotoneaster). Dále popsané příznaky se nevyskytují u rodů: Amelanchier, Potentilla, Prunus, Rosa, Sorbaria, Sorbus, Spirea.

Nejspolehlivějším příznakem spály růžovitých je zpětné háčkovité ohnutí napadených vrcholků výhonů. Po výrazné chloróze dochází v následujícím roce k odumírání.

V oblastech s důležitostí v pěstování především jádrového ovoce, bychom hostitelské rostliny neměli raději pěstovat, nebo je ošetřovat pravidelně chemickými přípravky.

Ještě jednou zdůrazňuji - jedná se o velice závažnou karanténní chorobu, kterou je nutné hlásit Státní rostlinolékařské správě!
Autor: Pavla 2009-11-28 20:41:503042
Nasadila jsem 2 hrušně vedle sousedových jehličnanů. Za týden mi známý-bývalý zahradník řekl, že budou hrušně nemocné. Prý nemají rády jehličnany. V literatuře jsem o tom něco hledala a tvrdí tam, že v sousedství (do 2 km) od čínského jalovce trpí hrušně rzí. Prý to ale neplatí na úplně každý čínský jalovec. Soused má zrovna tento jalovec, hrušně jsem nepřesadila, čekám co na souseda budou hrušně říkat. Možná je to Váš případ....
Autor: Josef Zavřel 2009-12-02 22:51:463053
Dobrý den.
Jalovců je celá řada.Mezihostitelem rzi hrušňové je pouze jalovec-klášterská chvojka.U jiných jehličnanů jsem o této chorobě neslyšel.Vyčkejte,jestli se na Vašich hrušních choroba projeví.Rez je ale houbová choroba,která při slabém výskytu nemá na plodnost podstatný vliv.Případné napadení mírní předjarní postřik hrušní 0,6% Kuprikolem.
Autor: Miroslav Přasličák 2009-12-08 16:24:443060
Paní Pavlo.
Ne všechny jehličnany jsou mezihostiteli rzi hrušňové. K těmto patří jen některé jalovce a sice jalovec chvojka /Juniperus sabina/, jalovec prostřední / Juniperus media/, jalovec čínský /Juniperus chinenezis/, jalovec skalní /Juniperus scopulorum/ a vyjímečně jalovec viržinský / Juniperus virginiana/. A u těchto druhů jalovců ne všechny kultivary jsou vnímavé k této rzi. Vámi uváděná izolační vzdálenost 2 km je přehnaná. Běžně se uvádí 150 metrů, s jistotou je to 500 metrů.
K této problematice doporučuji se seznámit s článkem Ing. Ackermanna Jak omezit škodlivé výskyty rzivosti hrušně na stránkách www.zahradaweb.cz.
Autor: Lenka Trilecová 2013-04-30 19:44:257254
Dobrý den, koupili jsme mladou sloupovitou hrušeň. Lístky sotva vyrašily a jsou již skroucené, načervenalé. Po zasazení jsou na hrušni černí mravenci. Někde je hrušeň i zčernalá - tam již nejsou ani listy. Příkládám foto. Prosím o radu, o co by se mohlo jednat. Děkuji!

připojený obrázek:
Autor: dave 2013-05-01 10:52:587260
jak jsou tam mravenci, tak tam s velikou pravděpodobností něco "pěstují" - mšice?
Autor: Miloš Kožešník 2013-05-01 20:43:507265
Dle zkroucení listů to opravdu vypadá, že na stromku jsou mšice a navíc maravenci je pasou a chrání. Doporučuji postříkat přípravkem proti mšicím a případně kmínek namazat lepem proti lezoucímu hmyzu (mravencům)
Vše potřebné najdete v naší metodice.
http://www.czsos.cz/metodiky/O_D00241.HTM
http://www.czsos.cz/metodiky/O_D00171.HTM
Autor: Dan Barták 2013-05-07 12:27:107291
Dobrý den,
minulý rok v pozdním létě jsme v Hornbachu v Praze koupil hrušku Williams Christ. Už v obchodě měla konce pár lístků načernalé, ale prodavači tvrdili, že to bude od sluníčka. Bohužel to tak nebylo, načernalé okraje se zvětšovali až celé listy zčernaly a opadávaly. Ve finále takto dopadl celý stromek. Prodavači v obchodě na ukázku listů nedokázali dát radu, protože evidentně se nejedná o rez.
Zkusili jsme konce větví ořezat a počkat co bude na jaře. Stromek se hezky zalistil a prokvetl, ale bohužel se objevili na vrcholcích větví načernalé konce, evidentně stejný problém. Věděli byste prosím o co se jedná a co se s tím dá dělat?
Děkuji moc

připojený obrázek:
Autor: Karol Fulop 2013-05-11 09:32:017312
Dobrý den.

Velmi pěkně poprosím o radu,protože jsem zoufalý.
Ve čtvrtek jsem postříkal zahradu proti mšicím (BI 58 EC-Nove) + jsem do roztoku přidal Ferrovit a zmáčadlo (trošku Jaru).Mšice se hlavně objevily na zahradních ibištěcích,na trubači a na hrušních.Stříkal jsem až okolo osmé večer.
Včera bylo vše v pořádku a dnes ráno jsem zjistil na hrušních ztmavnuté konce nových výhonkú se stočenými a zvadnutými listy.
Mohl by mi někdo poradit,co to múže být? Mám obavy ze spály.
Moc děkuji

připojený obrázek:
Autor: milan 2013-05-12 22:48:237316
Na spálu to nevypadá, ta postihuje nejprve listy a ty ztmavlé nejsou.
Autor: Tomáš 2013-05-26 21:29:277378
Dobrý den, Chtěl bych se zeptat, mám poblém s hrušní, stejně jako minulý rok mi plody hrušně zčernaly - viz foto. Minulý rok všechny opadaly, teť to vypadá že nějaké přežijí. Hrušeň je částěčně napadená mšicí (mšice jsem skoro všechny postupně rozmačkal) a jsou na ní také mravenci. Nevím zda to s opadáním plodů souvisí. Může mi někdo poradit jak tomu zabránit. Ještě jsem zapomněl soused i já mame na zahradě tůje. Díky za radu. Tomáš

připojený obrázek:
Autor: Tomáš 2013-05-26 21:30:367379
Ještě foto mšicí.

připojený obrázek:
Autor: Zdeněk 2013-08-08 08:31:227712
Dobrý den.Koupili jsme si zahrádku v zahr.osadě.Máme na pozemku jednu hrušeň.Stáří odhaduji asi 10 let(možná i více).Chtěl jsem ji odstranit,ale pěkně kvetla.Má dosti plodů,ale hrušky na stromě začínají hnít a padat.Prosím o radu co s tím.Děkuji.Zdeněk
Autor: Zdeněk Buršík 2014-04-18 16:09:068590
Na jaře loňského roku jsem vysadil hrušeň Boskovu lahvici , po vyrašení listů zůstaly zkrouceny a otevřely se až později a byly drobné. Letos opět jsou listy zkrouceny.Prosím sdělte mi příčinu tohoto stavu. Děkuji.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-04-28 09:16:258639
Hezký den, mohl byste prosím listy vyfotografovat? Po výsadbě se tomůže stát, rostlina pokud nemá kvalitní kořenový systém raší opožděně, tedy pokud je na podnoži semenáč. Druhý rok už by vše mělo být v pořádku. Foto by opravdu moc pomohlo. Napovědělo by, jaké přírůstky strom měl, jak byl ořezán, v detailu jestli to zdrobnění listů má příčinu v naladení škůdci...
Autor: Barbořáková 2014-05-04 07:11:478701
Dobrý den. Mám asi 5 let starou hrušku a každý rok kolem začátku května se na listech objeví takové drobné černé skvrny a pak začnou usychat i nové výhony. Plody vždy vždy seschnou a opadají. Dá se tomu stromu ještě pomoct? Loni jsem na podzim a na jaře postříkala KLOCIDE 2000, ale bez většího efektu.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-05-05 08:01:008707
Hezký den. Podle popisu bych řekl, že může jít o strupovitost hrušně. Téměř přesně na Váš popis "pasuje" tento odkaz www.agromanual.cz/cz/atlas/choroby/choroba/strupovitost-hrusne.html
Pokud se snažíte o biohospodaření, měď je v něm povolená. Měďnaté přípravky se mohou používat i v průběhu vegetace. Na hrušně používají před kvetením a po něm, i na začátku růstu plodů. Jinak je na trhu široké spektrum přípravků působících kontaktně (jako ty měďnaté), ale i systémově.
Autor: Mik 2014-06-14 14:29:498962
Dobrý den.Poradil by mi,prosím, někdo s touto hrušní?Je to hrušeň Clappova.Před 3 týdny se větve začaly ohýbat k zemi,na listech a letorostech jsou černé skvrny,místy jsou asi mšice.

připojený obrázek:
Autor: Mik 2014-06-14 14:31:218963
Ještě jeden obrázek

připojený obrázek:
Autor: Mik 2014-06-14 14:33:048964
ještě jeden obr.

připojený obrázek:
Autor: Mik 2014-06-15 20:54:088966
ještě jeden obr.

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-06-17 07:43:548981
Podle obrázků bych sázel na houbové choroby. Clappova je hodně citlivá na strupovitost hrušně, ta napadá jak listy tak i větvičky. Je tam nejspíše i troška rzi hrušňové.
Nové přírůstky na fotkách jsou tak poničené, že takhle nejde víc určit. Podívejte se na napadení vlnovníkem hrušňovým, hálčivcem, možná to před tou devastací vypadalo na ně - nejspíše jste si stromku všímal i dříve, když se postižení teprve rozvíjelo.
Autor: Mik 2014-06-18 09:48:248991
Zkoušel jsem pohledat a zdá se,že by to mohla být ta strupovitost.Moc děkuji za diagnozu.Mik
Autor: Slávek KUBÍN 2015-05-19 13:46:5710396
Dobrý den,
prosím poraďte jak uzdravit následující napadenou hrušeň.

Děkuji


připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-05-19 14:47:0010398
Ty puchýřky se ještě vybarví, ale s velkou pravděpodobností je to vlnovník hrušňový, roztoč. Patří mezi příbuzné sviluškám. Přikládám názor Ing. Galla z roku 2011:
Chemické ošetření slabě napadených hrušní nebývá nutné. Obvykle stačí větvičky s poškozenými listy odřezat a spálit. Přípravky na hálčivce nejsou v ČR do jádrovin povoleny, ale lze předpokládat účinnost akaricidů používaných proti sviluškám. Při silnějším napadení v předcházejícím roce můžeme stromy ošetřit (obdobně jako révu vinnou) na jaře po vyrašení a za 10&#8211;14 dnů ošetření opakovat akaricidy: Magus 200 SC, Sanmite 20 WPaj. Toto ošetření omezí i případné výskyty svilušky chmelové a ovocné. V integrované ochraně možno k jejich regulaci využít i dravé roztoče např. Typhlodromus pyri.
Koukněte na http://www.zahradkarjerome.cz/clanky/vln.html, zajímavý článeček
Autor: Pavel 2015-05-24 16:46:4210435
Dobrý den, rád bych vás požádal o radu. Mám na zahradě dvě mladé hrušně a u obou mám problém. Jejich listy začínají v tomto období černat viz. foto. Listy postupně zčernají úplně. Hrušně jsou zasázeny na kopci kde je dost větrno. Jestli by to na to nemohlo mít nějaký vliv. Ostatní ovocné stromy takto netrpí

připojený obrázek:
Autor: Pavel K. 2015-06-21 21:40:4510659
Dobrý den, posílám fotku hrušně, prosím o posouzení, co by to mohlo být za chorobu?

připojený obrázek:
Autor: Pavel K. 2015-06-21 21:43:1110660
ještě jedna fotka

připojený obrázek:
Autor: Pavel K. 2015-06-21 22:34:3910661
ještě jedna fotka

připojený obrázek:
Autor: Viktor 2016-06-22 11:42:4211781
Dobrý den, nemohl by jste mě někdo poradit co je to za nemoc hrušně (viz.foto)? Letošní rok nevyrostla ani o 1mm jen má něco málo plodů.

Konečky a stopky jsou jakoby poprášené...

Moc děkuji!

připojený obrázek:
Autor: Viktor 2016-06-22 11:44:3111782
Ještě jedna fotka.

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-06-22 13:20:2011783
To černé jsou houby (černě) pasoucí se na sladkých výpotcích savého hmyzu. No a ten savý hmyz je mera hrušňová.
Autor: Čápová 2016-10-23 13:06:3512136
Dobrý den, na plodech hrušně jsou ztvrdlá místa, zkroucená. Na vrchu jsou zhnědlé až do černa. Pod tím je dužnina tvrdá jak kámen. co se s tím dá dělat? Děkuji Čápová
Autor: Ivan Dvořák 2016-10-24 09:13:2812142
Může jít o napadení strupovitostí, může to být následek poškození kroupami, u citlivých odrůd i následek napadení rzí hrušňovou. V prvním a třetím případě jsou vždy dané chorobě odpovídajícím způsobem poškozené i listy - pomůže ošetření fungicidy, obě choroby řeší přípravky Delan, Dithane, Flint Plus, Score, Talent.
Autor: Andrea 2017-04-22 20:38:0312396
Dobrý den, dnes jsem po týdnu přijela domu a z hrůzou zjistila, že mé hrušně jsou nemocné. Lístky jsou čerstvé cca 14dní a zrovna je v květu. Vcera bylo v noci na nule, ale stromky byly zakryté. Prosím poraďte čím ošetřit, nebo zda je potřeba stromek zlikvidovat, aby nedošlo k nákaze ostatních stromků v zahradě. Ďekuji

připojený obrázek:
Autor: Andrea 2017-04-23 09:30:2312398
Dobrý den, dnes jsem po týdnu přijela domu a z hrůzou zjistila, že mé hrušně jsou nemocné. Lístky jsou čerstvé cca 14dní a zrovna je v květu. Vcera bylo v noci na nule, ale stromky byly zakryté. Prosím poraďte čím ošetřit, nebo zda je potřeba stromek zlikvidovat, aby nedošlo k nákaze ostatních stromků v zahradě. Ďekuji

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák 2017-04-24 11:06:5812405
Ty puchýřky se ještě vybarví, ale s velkou pravděpodobností je to vlnovník hrušňový, roztoč cs.wikipedia.org/wiki/Vlnovník_hrušňový. Patří mezi příbuzné sviluškám. Přikládám názor Ing. Galla z roku 2011:
Chemické ošetření slabě napadených hrušní nebývá nutné. Obvykle stačí větvičky s poškozenými listy odřezat a spálit. Přípravky na hálčivce nejsou v ČR do jádrovin povoleny, ale lze předpokládat účinnost akaricidů používaných proti sviluškám. Při silnějším napadení v předcházejícím roce můžeme stromy ošetřit (obdobně jako révu vinnou) na jaře po vyrašení a za 10–14 dnů ošetření opakovat akaricidy: Magus 200 SC, Sanmite 20 WPaj. Toto ošetření omezí i případné výskyty svilušky chmelové a ovocné. V integrované ochraně možno k jejich regulaci využít i dravé roztoče např. Typhlodromus pyri.
Koukněte na http://www.zahradkarjerome.cz/clanky/vln.html, zajímavý článeček

....jen jsem zkopíroval odpověď na dotaz o několik dotazů výše. Už jste mohla něco dělat, stačilo se podívat, jestli už tu něco podobného nebylo.
Autor: Pavel J. 2017-06-07 19:17:5512694
Dobrý den,
Chybí zde reakce na Pavla K (např. 2015-06-21 22:34:39), která by mne asi také zajímala.
Děkuji.
Autor: Pavel J. 2017-06-07 19:28:5112695
Dobrý den,
Chybí zde reakce na Pavla K (např. 2015-06-21 22:34:39), která by mne asi také zajímala.
Děkuji.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-06-08 09:04:0312699
Pane Pavle J.

Stromek vypadá krom té ochrany před okusem absolutně bez péče. Také vypadá jako čerstvě vysazený. Než bych začal hledat choroby, chtěl bych vědět, jestli je na semenáči nebo na kdouloni. On totiž mohl vyrazit z energie, kterou měl ve dřevě uloženou z doby růstu ve školce, pahýlky kořenů přijmout trochu vody ze země aby prorašil. Potom už to nezvládal s tak velkým objemem listové plochy zajistit jí vodu a zároveň hojit kořeny v horku a suchu jaké panuje už pár let na jaře. Prostě uschnul pro nedostatek péče. Odpovídalo by to tím, že nejprve u něj schnou vršky větví i větviček, živé listy jsou na silnějším "starém" dřevě.
Autor: Pavel J. 2017-06-08 11:15:5812701
Hmm, máme totiž něco podobného a neřekl bych, že bez péče, rozhodně byly/jsou zalévané. Týká se to jen 2 hrušní, jabloně v té samé řadě prospívají, hrušeň o kus dále až na rez (soused má jehličnany) také prospívá. O víkendu je vyfotím.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-06-09 07:13:1212703
Napište i jak jsou stromky staré, jestli je to letošní (podzimní) výsadba, na jaké podnoži jsou.
Autor: Adam Bartoš 2017-06-09 21:42:1912705
Dobrý den, prosím o identifikaci problému na mé hrušni. Odruda RADANA vysazená na podzim, od prvních listů se v menší či větší míře objevují černající okraje listů + jakési zavírání do tvaru lodě. Problém jak u starých tak i nových listů. Může mi, prosím, někdo poradit ?

Děkuji

připojený obrázek:
Autor: Adam Bartoš 2017-06-09 21:43:1712706
foto 2

připojený obrázek:
Autor: Adam Bartoš 2017-06-09 21:45:4812707
foto 3 PS : o rzi vím a mšice nemám. Jen si nevím rady s černými okraji. Děkuji moc za pomoc.

připojený obrázek:
Autor: SPCH 2017-06-09 21:59:5312709
Pomáhá opakované-cca 1 krát za týden zkypření půdy kolem stromku.
Autor: Jaroslav 2017-07-17 20:32:1812975
Dobrý den, prosím radu, může být problém způsoben suchem a pokousáním kmene zajícem, či se může jednat o nějakou chorobu? Hrušeň je necelé 2 roky stará.

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-07-20 08:58:5313001
Nejspíše to bude reakce na sluneční úpal, na suchý vítr. Mám to podoně, jen s tím, že ze tří odrůd na jednom stromě je jedna prakticky bez postižení, druhá má trochu do mističky stočené listy (Adam Bartoš), třetí je oschlá jako na obrázku posledním (Jaroslav). Mohlo by pomoct přihnojení draslíkem, hořčíkem - první na rovnání příjmu a hospodaření s vodou, druhý pro "barvu" a kvalitu listu - hořčík je základem molekuly chlorofylu.
Autor: Pavel M. 2017-08-08 11:11:3513094
Dobrý den.

Prosím Vás o radu týkající ze žloutnutí listů (viz foto) u letos vysázených hrušní. Stromky jsou pravidelně zalévány, předpokládám, že se jedná o deficit živin. Pomůže listové hnojivo nebo raději aplikovat do zálivky?

připojený obrázek:
Autor: peca 2017-08-08 14:43:0413095
té vody taky mohlo být privela...
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-08-09 11:45:0213096
To černé je stejné jako na předchozím obrázku, pokud jde o blednutí, přijde mi, že postupuje od starších listů. To by bylo možné svést na nedostatek pohyblivých prvků. Řešil bych to zálivkou hnojiv typu Kristalon 1x něco na povzbuzení typ "start", pak typ "plod a květ". Jestliže je půda pod stromkem vlhká, dostanou se prostřednictvím půdního roztoku živiny brzy ke všem kořenům. Pokud už stromek ukončil růst koncových pupenů, pak použijte jen typ "plod a květ". V říjnu pohnojte do půdy hnojivy draselnými, hořečnatými fosforečnými a od doby rašení dejte několikrát hnojivo typu "start".
Pokud je půda suchá, špatně by se hnojivo vsakovalo, dejte první dávku přes list.
Autor: Klára 2017-09-09 10:23:3413264
Dobrý den, loni na podzim jsem sázela hrušeň Williamsova. Z jara se krásně zazelenala a vypadala v pořádku. Cca dva týdny zpět najednou zčernaly listy. Odstranila jsem je, ale po týdnu je již celý stromek černý. Po dalším týdnu od kořenů vyrašil znovu, listy tam má zelené. Hrušeň je semenáč. Něco podobného se mi stalo tento týden i s loni vysazenou asijskou hrušní Early Shu. Listy rostly jen u země, nahoře nikdy ne, ale teď najednou celé zhnědly a stromek zčernal. Stejný problém mám i u jeřábu sladkoplodého moravského. Ostatní stromky, které jsou vysázeny mezi nimi, jsou zatím v pořádku. Prosím, o co se jedná?

připojený obrázek:
Autor: Klára 2017-09-09 10:25:0513265
K předešlému dotazu- foto-Early Shu. Děkuji.

připojený obrázek:
Autor: Klára 2017-09-09 10:28:4513266
Foto k předešlému dotazu. Moc děkuji za odpověď. Jeřáb moravský sladkoplodý.

připojený obrázek:
Autor: peca 2017-09-09 10:57:0713269
...byla hruška na jaře střihlá?
Autor: Klára 2017-09-09 11:44:2413270
Foto k předešlému dotazu. Moc děkuji za odpověď. Jeřáb moravský sladkoplodý.

připojený obrázek:
Autor: Klára 2017-09-09 11:47:0613271
Peca- ne, nebyla.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-09-11 07:48:5013274
A to je chyba. Věnovala jste energii i finance na zabezpečení stromku proti okolním vlivům, ale o stromek samý jste se nijak nezasadila, krom toho, že jste je zasadila. Kdyby existovala nějaká organizace na ochranu týraných stromků, asi už byste byla v jejich hledáčku. Nechat stromku na hrušňovém semenáči (vlastně i na jakékoliv jiné) celou korunu bez úpravy je jako poslat člověka, kterému čerstvě sebrali 4/5 plic a žaludku, střev aby zaběhl maraton po 2:30 hod. Nebo ho nechat ještě nezahojeného rubat v dole.
Budiž to pro Vás poučením. Příště se řiďte tím, že část nadzemní při výsadbě by měla být objemem přibližně stejná jako objem kořenů a stromkům je třeba dodávat po celou dobu vegetace vodu tak aby byla zóna kořenů dostatečně provlhčená.
Pokud je výhon od země nad očkem, můžete z něj zapěstovat novou "Wiliamsku", pokud ne, nechte narůst kmínek a naroubujte ho ve výši korunky. K jeřábu a dalším stromkům lze říct jedině totéž. Jestli obrazily odspodu, dá se z těch výhonů zapěstovat ve 2-3 letech nový stromek. To už bude mít nejspíše solidní kořeny. Nebo vše vykopejte a sázejte znovu. A přečtěte si k tomu něco, podívejte se na nějaké video...
Autor: Klára 2017-09-11 18:53:5513278
Moc děkuji za Vaší odpověď. Nastudovala jsem toho neskutečně mnoho. Problém bude spíš v přemíře informací. Lidé i nové publikace doporučují stromky zpravokořenit, nestříhat, nechat jim volnost, nejlépe nezasahovat do nich. Poučení je to smutné a velmi mě to mrzí, zvlášť když jsem se tolik snažila. Zalévala jsem je (vodu nosím až z 1 km vzdáleného potoka), mulčovala, chránila a stejně jsem o pár přišla. Ptala jsem se i v zahradnictví. Říkali, že když přežily mrazy, tropy, tak už to zvládnou. Proto mě zaskočilo, že najednou a tak krátce po sobě odešly. Budiž mi k dobru, že zbylých zhruba 400 nově vysázených stromků a keřů mnoha i raritních či velmi starých odrůd, jsem nezahubila. Bude mě to mrzet velmi dlouho(a ne kvůli financím).
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-09-12 08:36:0613279
Jestli je to jen pár stromků ze 400, pak jste normálně úspěšná. Ale to zpravokořenění a teorie nic neřezat bych viděl jen na jeden zdroj. Permakulturní hospodaření. "Svobodu" zahradám. Ale to je jen zlomek literatury. Je to podobné jako kdybyste celý život žila v představě, že je jen jedna barva. A vše krom třeba modré, by pro Vás neexistovalo, nebo jste to popírala. Z mého pohledu je to extrémistické hnutí, které patří do jiné doby, jiných podmínek. Přijde mi to jako éra sběračů a prvních zemědělců. Ale doprovázená veškerým dostupným luxusem dnešní doby. V podmínkách, kdy přibývá každý den na světě spousta hladových krků, mi to extenzivní hospodaření na velkých plochách s kvalitní půdou přijde dost sobecké. Navíc, když se nedaří, skončí tito pěstitelé v obchodech, kde se prodává téměř vše z intenzivních hospodářství, která zatracují. V Alpách, u nás třeba na Šumavě, v Krušných horách či v jiných malých horách prosím, ale na těch kvalitních zelinářských nebo obilnářských půdách? A těch permakulturistů hospodařících na tom nejlepším co naše vlast poskytuje je dost. I když na druhou stranu, je spousta pozemků, které nejsou využívány ani tímto způsobem.
... teď je ještě otázka, co je pro Vás raritní, jestli to není pro Vás raritou jen z nedostatku informací, dík reklamě.
Autor: Klára 2017-09-13 09:20:2713281
Určitě v něčem s Vámi souhlasím. Nemyslím si, že by permakulturisté hospodařili na nejlepší půdě. Většinou jsou to chudí nebo velmi mladí lidé, kteří touží po potravinové soběstačnosti. Vezmou za vděk jakoukoliv půdou, kterou si mohou finančně dovolit a pracně a většinou ručně jí pak předělávají na půdu úrodnou. Půda, která je v současné době v ČR, kvalitní rozhodně není. Vznikají mrtvé zóny a to nemluvím o povodních, záplavách a stále nižší úrodě. Půda by bez hromady postřiků a zavlažování nedokázala udržet rostliny naživu. U Pk se mi líbí styl, jakým k půdě a vodě přistupují. Navracejí jí život, různorodost. Není to jen J. Svoboda, Sepp Holzer, Bill Mollison, David Holmgren,Geoff Lawton, Masanobu Fukuoka atd. i současní naši vědci již prosazují menší pole, polykulturu před monokulturou, svejly, remízky apod.
Raritní rostliny-máte pravdu, možná si to jen myslím. Vysázela jsem např. Kustovnici ruténskou, řečík pravý (pistacie), ořechovec pekanový, kurkumovník Longa, zázvor Tara, olivovníky, cornus kousa, vilín viržinský, smilacína hroznatá, šeferdie stříbrná, dužistopka sladká, idézie mnohoplodá, čínské datle, papírovník čínský,čajovník čínský, senna křídlatá, japonský srdčitý ořech, polární ostružiník atd. Ze starých odrůd např. Mišpule, Oskeruše, Hruškojeřáb,jabloň Api hvězdovité atd. Samozřejmě mám i známé odrůdy meruněk, jabloní, hrušní, broskvoní, mandloní, ořešáků,asijských hrušní, lísek,mirabelek, vinné révy, fíkovníků, kiwi, muchovníků- utažský, hladký, olšolistý, lamarcův, zimolezů,meruzalky,kustovnice čínské, kalina i višňolistá, kanadských borůvek, moruší, maliníků, ostružiníků, malinoostružiníků,malinojahody, jeřábů, dřínů ( cornus mas, off.), hlohů, kdoulovců, kdouloní, myrobalánů, švestek, bezů, šípků, rakytníků, třešní, višní, nektarinek, vrba jíva i košíkářská, mahonie cesmínolistá,komule davidova,svída japonská,rybízy, angrešty, josty,brusinky, klikvy, kaštanovníky a ne zcela v našich zahradách běžné- tomely, blahovičník,bambus,střemcha viržinská, asimina triloba,dekaisnea, hlošinu úzkolistou, okoličnatou, mnohokvětou, aronie nero, planikolistá, jasan manový, cukrový javor, ambroň západní, libavka polehlá, akébie pětičetné, klanoprašky čínské, pětilistý ženšen,yucca elata,dřezovec trojtrnný, agáve, banánovník, citroník atd. Jsem si jistá, že jsem nesepsala všechny. Skutečně si dávám na výsadbě záležet. Snad jsem Vás nezklamala. :-) Pokud to některá z odrůd vyloženě nevyžaduje, pak nemám dvě stejné. Zatím jsem vysázela celkově zhruba něco přes 1000 rostlin (trvalky,stromy, keře) a rozšiřuji teď hlavně o léčivky, bylinky, houby, nektarodárné rostliny. Doufám, že za pár let to u mě nikdo nepozná. Vím, že informací nemám zdaleka tolik, kolik bych si přála. Proto jsem moc vděčná, když se mohu s někým poradit (viz. hrušně). Samozřejmě pokud víte o rostlinách- jedlých, léčivých,nektarodárných nebo jinak užitečných, které jsem ještě nevysadila, pak si ráda nechám poradit a předem děkuji.
Autor: peca 2017-09-13 12:46:4713285
...terč byl naznačen, cílem je co? se ztrátama se počítá? já jenom, že některý sou zbytečný...
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-09-14 13:31:2013289
Botanická zahrada. o jednu jsem se zhruba 12 let staral. Zajímal by mě vývoj výsadby, pokud jde u všech rostlin o výsadbu ven, pak zejména přezimování, ochrana proti zimním mrazům, chladu a vlhku. Jestli budete mít čas, ozvěte se na můj firemní e-mail. Pokud jde o včely a hmyz sklízející nektar a pyl, budete mít zastoupeno asi velké množství druhů. Ale nevím, jestli tam zabloudí i hodně "domácích" včel. Ty mají raději větší plochy jedné kultury, než to přepestro.
Autor: rolex replica watches 2018-04-19 08:27:5813747
Have a natural attraction for women cosmetics and rolex replica watches clothes, no more than two for men the most attractive one, is to make their own driving experience, happy and can serve as the facade of the car, another is to highlight the taste edify sentiment rolex replica watches. The replica rolex is undoubtedly the most fashionable accessories, wear a suit to attend the activities, but also get a decent match on the rolex replica watches.
Autor: rolex replica watches 2018-04-19 08:28:3313748
Have a natural attraction for women cosmetics and [url=http://www.veswatch.com/category/rolex/]rolex replica watches[/url]clothes, no more than two for men the most attractive one, is to make their own driving experience, happy and can serve as the facade of the car, another is to highlight the taste edify sentiment [url=http://www.veswatch.com/category/rolex/]rolex replica watches[/url] . The replica rolex is undoubtedly the most fashionable accessories, wear a suit to attend the activities, but also get a decent match on the [url=http://www.veswatch.com/category/rolex/]rolex replica watches[/url] .
Autor: Káča 2018-05-08 17:56:0213843
Dobrý den, asi před měsícem jsem si přivezla nové kontejnerové stromky ze školky.
Williamsova hruška má tyto skvrny, November skrny + housenku, Dikolor zatím vypadá pouze na mšice. Můžete mi prosím poradit, o co se jedná?? Děkuji

připojený obrázek:
Autor: Káča 2018-05-08 17:56:4413844
housenka

připojený obrázek:
Autor: Káča 2018-05-08 18:10:1013845
housenka

připojený obrázek:
Autor: Káča 2018-05-08 19:27:4213846
housenka

připojený obrázek:
Autor: Spala? 2018-05-09 13:59:1213848
Dobry den, prosim o radu zkusenejsi-jedna se o spalu? Jedna se o na podzim vysazeny stromek. Listy zcernaly behem 2 dni. Jak pripadne resit?

připojený obrázek:
Autor: Spala? 2018-05-09 13:59:1613849
Dobry den, prosim o radu zkusenejsi-jedna se o spalu? Jedna se o na podzim vysazeny stromek. Listy zcernaly behem 2 dni. Jak pripadne resit?

připojený obrázek:
Autor: Spala? 2018-05-09 14:05:0513850
Dobry den, prosim o radu zkusenejsi-jedna se o spalu? Jedna se o na podzim vysazeny stromek. Listy zcernaly behem 2 dni. Jak pripadne resit?

připojený obrázek:
Autor: SPCH 2018-05-09 14:34:1113851
Jsou trop z těch větrů.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-05-11 07:08:0413859
Spála to není, ta housenka na předchozích obrázcích žere, co se dá, tedy likvidace přípravky na žravý hmyz. Bližší určení možná na začátku týdne, jak se ozvou z entomologického ústavu.
Autor: Petr 2018-05-12 10:35:2913866
Dobrý den, prosím o info co je to. Viz fotky. Děkuji.

připojený obrázek:
Autor: Petr 2018-05-12 10:38:5413867
Další foto

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-05-14 07:00:2913882
Ještě k housence: je to nejspíše Perigrapha munda (jarnice černoskrvnná), čeleď můrovití (Noctuidae). Je to druh živící se listím různých druhů i dřevin, možná by i byla schopná ožírat poupata či mladé plůdky hrušek, ale určitě to není její specializace, je převážně listožravá.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-05-14 07:06:4013883
Vypadá to na poškození savým hmyzem, merou. Na druhé fotce nevím, možná první mšice
Autor: Káča 2018-05-16 23:41:2113911
Je to nový kontejnerový stromek, housenka byla pouze jedna, viděla jsem ji pouze jednou, pak už jsem ji nenašla. K té housence patří ta předchozí fotografie s černajícími lístky. Minulý týden stromek zvadl, ale teď se opět vzchopil. Zřejmě mu prospělo ochlazení. Mohu tedy stromek bez obav zasadit? Děkuji
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-05-17 06:58:4813913
To udělejte co nejdříve. Řekl bych, že jste ztratila od přinesení stromku domů do dneška spoustu času potřebného na zakořenění. Vysaďte ho tak jak se má - tedy se zásobním hnojením, lepší zeminou do výsadbové jámy... a zalévejte ato i přes to, že venku prší. Možná, že půda v jámě bude provlhčená pár cm pod povrchem, ale hlouběji už voda být nemusí.
Autor: Václav Havlíček 2018-05-28 22:19:4114010
Mohu na základě přiložených fotografii požádat o stanovení diagnózy ? Jedná se o starší hrušeň mně neznámé odrůdy, její zdravotní stav nebyl dlouhodobě valný. Strom jsem před dvěma lety výrazně omladil, pěkně obrazil, na jaře bohatě rašil a kvetl. Hrušeň trápila rez, proti té jsem letos na jaře opakovaně ošetřil fungicidem. Malé plody hrušně nicméně v průběhu května / června černají a opadají, viz foto. Jedná se o bakteriální spálu ? Našel jsem jednu menší větev, která celá náhle zhnědla a uschla, další případy zatím nenásledovaly. Žádné další typické příznaky této nemoci nepozoruji. Děkuji.

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-05-29 07:45:0514016
Rozloupněte je, vevnitř bude buď vyžráno, nebo tam budou larvičky plodomorky. Zvenku okusuje plůdky cokoliv žravé, co má hlad.
Autor: Václav Havlíček 2018-05-29 22:56:1014032
Děkuji za odpověď, ano diagnóza se zdá být jasná. Pro mě něco nového, ale pozoruji, že nemálo zahrádkářů plodomorka již delší dobu trápí. Uvidím, co se s ní dá dělat, co čtu, tak má tuhý kořínek. Doporučuje se zem zakrýt folií, aby se housenky nemohly zavrtat do země a strom příští rok znovu napadnout. Mohu se zeptat na názor, do kdy má toto opatření smysl ? Děkuji
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-05-30 07:18:5514036
Něco jsem našel z jiného soudku http://www.bioagens.eu/plodomorka-hrusnova a celou diskuzi na tohle téma https://www.zahrada.cz/forum/hrusne/plodomorka-hruskova-contarinia-pyrivora-304896/?kotva=plodomorka-hruskova-contarinia-pyrivora-389837
Autor: Martin 2018-06-04 23:36:0914071
Dobrý den, asi před 2 roky jsem koupil a zasadil hrušeň. Na přiložených obrázcích je vidět, že je napadená nějakou chorobou a živoří.
Strom jsem natřel vápnem, oblepil proti mravencům a mšicím, přihnojil, občas i zalévám, ale zdá se že to bude chtít i nějakou chemii.
Můžete prosím doporučit něco účinného?
Poznámka, máme pozemek u lesa, jalovce a jehličnany obecně jsou nedaleko.

Děkuji, s pozdravem Martin

připojený obrázek:
Autor: Martin 2018-06-04 23:37:0214072
Detail listu

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-06-05 07:22:3214074
Na obrázku je zřejmé, že už prakticky těmto jarním potížím stromek urůstá, mladé listy jsou zdravé, bez potíží, jestli stromek živoří, nejsou na vině tato poškození listů.
Ke stavu listů - vidím tři důvody:
1. drobné skvrnky, zduřeninky - napadení roztočem vlnovníkem hrušňovým
2. žlutooranžové skvrny větší - poškození rzí hrušňovou
3. tmavě hnědé skvrny - nejspíše strupovitost

vše má řešení - jak píšete chemií, ale ona není chemie jako chemie, stačí jen studovat daný problém objektivně, ne s předsudky.
Vlnovník zůstává na stromě, ošetřuje se sirnými přípravky v době rašení. Síra je povolená v biorežimu. Nebo Neudosan, nasazení Typhlodromus pyri.
Rez hrušňová má druhého hostitele v některých druzích jalovce, na jiných jehličnanech není doma. Korigovat se dá ošetřením přípravky společně působícími jak proti rzi, tak proti strupovitosti Score, Talent, Ortiva, Horizon, Delan, Polyram. Lze je použít proti rzi podle návodu na hrušeň okolo doby kvetení, na jalovce rzí trpící v období konce léta. Staré sice nevyléčí, ale mladé a zdravé ochrání.
Autor: Josef Kubeš 2018-08-02 17:12:5614411
Dobrý den,
během posledních 14=ti dnů jsem si všiml, že na hrušni začínají hnědnout až černat listy. Zůstávají však rozvinuté, skoro připomínají listy bobkového listu, jen hnědé. Letorostů ani plodů se to netýká, ty jsou OK. Jedná se o cca 5 let starou Konferenci. Trochu se obávám spály, pro jistotu jsem přidal na zálivce

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-08-06 07:20:1014413
Bakteriální spála to není. Zalévejte, pokud to jde, ale voda se musí dostat až ke kořenům (20-30 cm pod povrch), alespoň trochu to zpomalíte.
Autor: Dan 2018-09-09 11:30:1514496
Dobry den, jak se toho zbavit a co to je? 777819191. Klidne i po tel. Dekuji

připojený obrázek:
Autor: SPCH 2018-09-09 14:59:2114500
Rez.
Autor: Leokadia Petříková 2018-09-26 09:49:4914536
Dobrý den, prosím o radu. Ví někdo co má za nemoc naše hrušeň? Děkuji.

připojený obrázek:
Autor: Leokadia Petříková 2018-09-26 09:52:0314537
Ještě jeden obrázek.

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-10-01 07:46:3414548
Vliv ročníku, vodního režimu. Doporučil bych přihnojení K, Mg, P do půdy, ke kořenům.
Nevím jak je stromek starý, vypadá jako přesazený větší, nevím jak byl zalévaný, divím se proč je tak divně řezaný.
Autor: Leokadia Petříková 2018-10-01 13:45:0214552
Dobrý den, děkuji za odpověď. Stromek byl zasazen na jaře 2016. Vůbec od té doby nevyrostl. Není přesazený, byl koupený, a zakrácený podle popisu na cedulce při výsadbě. Ale je možné, že opravdu měl málo vody. Stromek přihnojím a budu více zalévat. Děkuji moc za radu.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4611713
359462
6
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.