hlavička
Pozvánka na CVV Břeclav -

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Sakura - choroba - listy

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Václav Kopal 2009-05-03 23:25:482329
Dobrý den, mám několik let sakuru -Prunus serrulata "Kiku-shidare-sakura". Každý rok na jaře po odkvětu jsou mladé listy silně napadeny. Některé úplně zahynou, z jiných zůstane jen torzo. Nevím, co proti tomu dělat. Přikládám fotky.
Moc děkuji za radu.


připojený obrázek:
Autor: Miroslav Šmoranc,ČZS 2009-05-11 07:29:052355
Vážený pane Kopale,
jedná se o nepříjemnou píďalku zhoubnou. Housenky škodí žírem a to na jaře. Při masovém výskytu dochází k silnému prosvětlení korun. Housenky jsou zhruba 35 mm dlouhé červenohnědé se světležlutými postranními skvrnami. Nebezpečný je hlavně víceletý žír, kdy je strom tak oslaben, že může dojít až k uhynutí. Ochrana spočívá v aplikaci lepových pásů a to na podzim proti vylézajícím samičkám. Provést zimní či předjarní ochranný zásah např. OLEOEKOL. Dále pak můžete použít při rašení, postřik vhodným insekticidem, např. DECIS EW 50. Účinné je i ošetření biopreparáty na bázi Bacillus thuringiensis. Nepřímá ochrana vyvěšení hnízdních ptačích budek, vajíčka píďalky sbírá v zimě zvláště sýkora. Přeji pěkný den.
Autor: Petra Knappová 2016-11-04 13:53:2512154
Prunus serrulata Amanogawa - mám ji 4 roky vysazenou v zahradě a poslední dvě sezony se jí nedaří. Na jaře napadne listy nejspíš nějaký škůdce, listy se pak kroutí a zasychají, celkově strom nevypadá hezky. Kmen je pokryt zelenou vrstvou nevím čeho. V příloze posílám aktuální obrázky. Můžete mi poradit, jak strom ošetřit, aby se mu lépe dařilo?

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-11-07 07:49:5312155
Sakury trpí stejnými problémy jako pěstované třešně a višně, tedy moniliniózou a skvrnitostí listů třešně a višně. Nejinak je to s tou Vaší. Zelený povlak na starších větvích mohou být řasy. Pročtěte si příznaky těchto chorob a jestli Vám vyjde to, že je jednou či oběma strom napadený, pak z toho vycházejte při ošetření.
Předně všechny zasychající větvičky i s listy odstříhejte a spalte, vyhrabejte všechno listí a též ho zlikvidujte mimo kompost (třeba do bioodpadu). Suché větvičky se likvidují okamžitě, jakmile se na stromě objeví.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
2919126
317
5
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.