hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Sakura - choroba - listy

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Václav Kopal 2009-05-03 23:25:482329
Dobrý den, mám několik let sakuru -Prunus serrulata "Kiku-shidare-sakura". Každý rok na jaře po odkvětu jsou mladé listy silně napadeny. Některé úplně zahynou, z jiných zůstane jen torzo. Nevím, co proti tomu dělat. Přikládám fotky.
Moc děkuji za radu.


připojený obrázek:
Autor: Miroslav Šmoranc,ČZS 2009-05-11 07:29:052355
Vážený pane Kopale,
jedná se o nepříjemnou píďalku zhoubnou. Housenky škodí žírem a to na jaře. Při masovém výskytu dochází k silnému prosvětlení korun. Housenky jsou zhruba 35 mm dlouhé červenohnědé se světležlutými postranními skvrnami. Nebezpečný je hlavně víceletý žír, kdy je strom tak oslaben, že může dojít až k uhynutí. Ochrana spočívá v aplikaci lepových pásů a to na podzim proti vylézajícím samičkám. Provést zimní či předjarní ochranný zásah např. OLEOEKOL. Dále pak můžete použít při rašení, postřik vhodným insekticidem, např. DECIS EW 50. Účinné je i ošetření biopreparáty na bázi Bacillus thuringiensis. Nepřímá ochrana vyvěšení hnízdních ptačích budek, vajíčka píďalky sbírá v zimě zvláště sýkora. Přeji pěkný den.
Autor: Petra Knappová 2016-11-04 13:53:2512154
Prunus serrulata Amanogawa - mám ji 4 roky vysazenou v zahradě a poslední dvě sezony se jí nedaří. Na jaře napadne listy nejspíš nějaký škůdce, listy se pak kroutí a zasychají, celkově strom nevypadá hezky. Kmen je pokryt zelenou vrstvou nevím čeho. V příloze posílám aktuální obrázky. Můžete mi poradit, jak strom ošetřit, aby se mu lépe dařilo?

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-11-07 07:49:5312155
Sakury trpí stejnými problémy jako pěstované třešně a višně, tedy moniliniózou a skvrnitostí listů třešně a višně. Nejinak je to s tou Vaší. Zelený povlak na starších větvích mohou být řasy. Pročtěte si příznaky těchto chorob a jestli Vám vyjde to, že je jednou či oběma strom napadený, pak z toho vycházejte při ošetření.
Předně všechny zasychající větvičky i s listy odstříhejte a spalte, vyhrabejte všechno listí a též ho zlikvidujte mimo kompost (třeba do bioodpadu). Suché větvičky se likvidují okamžitě, jakmile se na stromě objeví.
Autor: Pavel 2017-06-03 12:26:2412664
Dobrý den.Prosím o radu.Objevily se mi na sakuře tyto černé tečky.O co se jedná,je to nebezpečné.děkuji

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-06-05 08:46:0712673
Kdyby dotazující dávali své příspěvky podle daných pravidel, už jste tento dotaz nemusel do fóra dávat.
Věděl byste, že to jsou výrůstky fyziologické, jsou jeden ze znaků určujících zástupce třešní. http://www.zahradkari.cz/odborne/index.php?str=65&display=prispevky&id_tema=28#end

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
3894899
89600
18
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.