hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Skvrnitost listů jiřinek (Entyloma dahliae)

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Ruml Jaroslav 2009-04-27 23:05:302310
Po dlouholetém a úspěšném pěstování nízkých obrubníkových jiřinek mám poslední čtyři roky problém, skvrnitost litů. Světlo, půda, hnojení, zálivka, celé spektrum dostupných fungicidů, rad a pokusů bylo hodně. Houba je tlumena, ale přežívá. O to více mě potěšil článek v časopisu Zahrádkář ze srpna roku 2007. V článku o chorobách a škůdcích jiřinek se píše, jak snadno s touto chorobou zatočí přípravky Sportak a Proline. No, nezatočil. V srpnu tomu bude druhý rok, co marně otravuji v prodejnách se zahradní chemií. Maloobchod nevede! Kdo poradí? Předem děkuji.
Autor: Ing. Jiří Langr 2012-07-04 12:54:296366
Vážený pane Ruml,
se vším co jste napsal do zahrádkářského fóra o problematice listové skvrnitosti jiřinek
(Entyloma dahlie) souhlasím a mohu to jen potvrdit. Listy napadené touto chorobou nevytváří estetický dojem, obzvláště pak u nízkých parkových jiřin, kde zdravý list podtrhuje krásu kvetoucí rostliny.Vliv na špatný nárůst hlízy je pak důsledkem.
Na Entylomu používáme přípravek Horizon 250 EW v koncentraci 0,1 % ve dvou aplikacích. První postřik provádíme na zakořenělé řízky pěstované ve sklenících v průběhu měsíce dubna.
Druhý postřik tímto přípravkem provádíme před výsadbou na pole a to ve stejné koncentraci. Přestože tento fungicid působí dlouhodobě, systemicky a kurativně, napadené listy jiřinek nevyléčí. Podpoří se však růst nových listů, které překryjí nejspodnější listy na kterých se Entyloma nachází a ty je nejlépe odstranit.
V důsledku extrémě vlhkých klimatických podmínek v období léta může dojít k opětovnému výskytu Entylomy. V tomto případě provádíme další ošetření Horizonem, byť jen lokálně. Jiřinkám to neuškodí a nárůst hlíz je vždy dostatečný.
Budete-li chtít tento přípravek zakoupit, naleznete jej na www.agromanualshop.cz nebo na www.agrobioopava.cz .
Vzhledem k tomu, že evidentně patříte k obdivovatelům jiřinek, rád bych Vás a i ostatní zájemce tímto pozval na volnou prohlídku našeho sortimentu jiřinek, který zahajujeme v srpnu 2012 v Langrově zahradnictví, Rájec-Jestřebí.
Otevírací doba je Po-Ne: 8-18 hod.
S pozdravem.
Langr

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4418497
166246
31
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.