hlavička
Pozvánka na CVV Břeclav -

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

plíseň na rajčatech

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Daniela vašková 2009-01-16 11:10:551862
Je pravda, že účinnou ochranou proti plísni na rajčatech je odstředěné mléko? V jakém poměru se ředí s vodou, kdy a jak dlouho se aplikuje?
Autor: Josef Zavřel 2009-01-16 20:00:461863
Dobrý večer paní Danielo.Možná toho vím málo,ale tohle slyším poprve.Spolehlivou ochranu Vašich rajčat bych viděl v chemii,čili v ošetření fungicidy jako je nový Dithane DG Neotec,Ridomil Gold Plus 42,5 WP a nebo klasika na bázi mědi,jako je Kuprikol a Champion.
Autor: Mirka Barošová 2009-07-18 14:27:202628
Paní Danielo, už jsem o odstředěném mléce také slyšela, musím vyzkoušet, prý by to mělo fungovat. Když nebude, pak přijde na řadu chemie, no snad nebude pozdě.
Autor: E. Bergrová 2009-08-02 18:53:412665
Jak je nejlépe zlikvidovat napadené rostliny rajčat plísní? Spálením?
Autor: Pavel VAŇOUT 2009-11-19 16:33:443022
Prosím moc, ano ony měďnaté a jiné chemikálie silně decimují téměř všechny plísně, ale stejně tak decimují vaše játra. Myslím, že lépe rostliny zlikvidovat. Ale počkat. Ony jsou schopny, s jistou ztrátou plodů, se vzpamatovat.
Jinak, zajisté spálit.
Stále se ale vyvíjí rezistentní sorty, nicméně ony plísně, nižší houby, se stejnou rychlostí,se byť s jistým zpožděním skvěle adaptují.
Pavel
Autor: Radka 2010-02-06 16:44:213150
Paní Danielo i všichni milí zahrádkáři,
já plíseň, padlí a vše, co je nad zemí, snad kromě rzi hruškové - i to, co je pod zemí, tedy drátovce a podobné potvory zmáhám hodně let obyčejným hypermanganovým roztokem. Stačí mi 1 větší kelímek na celý rok, ale vodou ředím různě silné roztoky takto:
Na jaře proliji veškerou zeminu silným roztokem hypermanganu, tedy dost tmavým - nebo aspoň tu, kam dám rajčata, okurky, brambory, cukety....... Pak až do podzimu používám jen slabě růžový roztok, aby rostlinky nespálil, pozor!!!!!
Když sázím brambory, proliju slabším růžovým roztokem brázdu přes zasazené hlízy, zakopu a proliji znovu.
Totéž s rajčaty a dalšími - naliji do díry přes kořeny rostliny, zahrabu a přeliji celou zasazenou rostlinu.
Pak opakuji minimálně 1 x týdně, raději 2x.
S úspěchem postřikuji i ostružiny a letos chci zkusit i padlí na jabloni, protože to mě dosud nenapadlo.
Napiště mi, jak jste dopadli, pokud to někdo zkusíte. Možná někdo přijde i na něco jiného, co tím lze ještě postříkat či zalít.
Roztok si naředím do sudu, jde to rychle.
S úspěchem to provádí i naše paní lékárnice, která se divila, na co hypermangan furt kupuju. Druhý rok mi s radostí sdělovala, že tolik okurek a rajčat ještě neměla, a bez plísně.
Přeji všem samé radosti.

Autor: Pavel Karfík 2010-08-17 11:04:163919
Dobrý den, letos nám bohužel napadla plíseň všechny rajčata i když jsme prováděli postřiky. Některá rajčata byla napadena jen málo a tak nás napadlo, že napadené části bychom mohli vykrájet. Lze to tak udělat nebo to je nebezpečné? Děkuji za radu. Pavel
Autor: Stanislav Srkal, Pardubice 2010-08-20 09:08:053924
Paní Radko, souhlasím, taky jsem to kdysi praktikoval až po výskytu a částěčně pomohlo. Letos to již začíná na rajčatech zase, stříkal jsem 2x Kuprikolem, moc nepomohlo. Vím, že koncentrace na rajčata při postřiku na list a plody musí být velice " jemná". Máte tedy zkušenostti dobré, ale zarazilo mne, že neporadíte kolik asi třeba na konev ( 10l). jeden lékárník mi kdysi radil jen na špičku nože ? Ale kde je ta max. dávka, aby se plodina nespálila, raději bych přidal, protože letos to bude hrozné. Dotaz pro odborníka- takto postříkané rostliny a plody nejsou zdraví škodlivé ??? Děkuji.
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-09-01 13:58:093967
Plody rajčat napadené plísní bramborovou nejsou obecně vhodné ke konzumaci. Vyhnout by se jim měli zejména nemocní starší lidé a děti, u kterých mohou být účinky toxinů zesílené. Záleží také na stupni napadení a postižení plodů, určitě je škoda vyhodit krásné plody jen s malými kazy na kráse, ale v tom případě bychom plody měli ještě navíc tepelně zpracovat. Plíseň na rajčatech je řazena mezi houbové choroby, navíc se mohou rozvíjet na ranách plodů i různé další houby. V těchto případech je pak těžké zodpovědně a jednoznačně odpovědět, protože každá houba (ať makro- nebo mikroskopická) totiž žije z podkladu jehož látky využívá jednak ve svůj prospěch a růst a část pak vrací ve formě toxinů, často velice jedovatých a zdraví nebezpečných. Dnes už Vám také nikdo nedoporučí ani vykrajování nahnilých jablek a o zelenině to platí podobně.

Velice dobrou radou je použití hypermanganu v zahrádce a zahradě. Sama jsem se s ním již v životě setkala při používání v zálivkové vodě u mladých výsevů okrasných rostlin.
Hypermangan je vlastně silný oxidant (okysličovadlo) používané v lékařské praxi k jednoduchým dezinfekčním zákrokům. Jeho účinek spočívá v silném okysličení, kterým likviduje zárodky houbových chorob a patogeny. Používá se v praxi i pro moření sadby cibulnatých a hlíznatých rostlin.
Dávkování je nutné trošku prakticky odzkoušet, protože odolnost rostlin bude závislá nejen na jejich stáří (mladé semenáčky budou citlivější) ale i vytvořené voskové vrstvičce na listech - otužená sadba je připravenější snášet podmínky venku lépe než neotužená u které se vosková vrstvička po vynesení ven teprve musí během několika dnů teprve vytvořit, hlízy a zásobní orgány rostlin snesou mnohonásobně vyšší koncentrace, apod. Tady se vyplatí opatrnost a praktická zkušenost, ze začátku raději používejte koncentrace nižší.
Zdravotní závadnost takto ošetřených rostlin a plodů by měla být mizivá, navíc před každou konzumací přeci vše důkladně myjeme a zbytky hypermanganu jsou snadno rozpustné a tím i odstranitelné.
Autor: bar 2011-06-09 12:38:594800
Má to jen jednu nevýhodu, myslím si, že mangan taky nepatří mezi buhvíjak zdravé prvky, které by měl člověk příjmat.
Autor: Dana 2011-06-10 08:22:064802
www.doktorka.cz
Mangan &#8211; minerál, který v organismu hraje významnou roli v řadě fyziologických pochodů, kterých se účastní buď jako součást enzymů (např. v antioxidačních dějích) nebo jejich aktivátor (např. enzymů podílejících se na metabolismu cukrů, aminokyselin a cholesterolu).

Podporuje normální vývoj chrupavky a kostí (je přidáván do přípravků upravujících bolesti kloubů) a proces hojení.
=========
Takže přiměřeně - ostatně jako všechno.
Autor: Alice 2012-05-21 17:28:206164
Náhodou jsem narazila na tuto diskuzi. Plíseň na rajčatech je to, co mi každý rok spolehlivě zahubí výraznou část úrody, neboď jsem nechtěla nikdy používat chemické postřiky. Vloni mi však známá poradila přírodní fungicid - Polyversum Biogarden. Lze ho používat kdykoliv během sezóny, protože je 100% přírodního původu. Vloni jsem tedy přípravek použila a úroda byla výrazně vyšší, dokonce jsem dávala rajčata i do mrazáku!
Autor: Jitka 2012-08-05 18:30:136474
Dobrý den,letos je to s plísní na rajčatech katastrofa,hned od začátku jsem posřikovala Championem,šlo to ale tak rychle,přes další postřiky,dnes už je po rajčatech,othala jsem všechny listy,rajčata zatím nejsou chycena ale velkou naději tomu nedávám.Pěstuji rajčata ve skleníku už 7let a ještě nikdy se mě to nestalo.Napadlo mě,jestli nemůže být spojitost mezi tím že vedle skleníku má tůje.Na podzim určitě proleju celý skleník hypermanganem ať je nějaká desinfekce.Jinak ráda příjmu nějakou radu.
Autor: Mr Big 2012-08-06 22:18:306477
Je docela překvapivé, že Vám letos odešla rajčata na plíseň bramborovou, protože zatím v ČR je takové počasí, že výskyt této plísně na rajčatech je minimální (viz.zprávy SRS). Podmínky ve skleníku jsou většinou takové, že tato plíseň se tam nevyskytuje (rostliny nejsou ovlhčeny rosou ani deštěm, teploty jak v noci tak i ve dne jsou vyšší než potřebují spóry této plísně k vyklíčení).Pokud jste si jista, že to byla tato plíseň, tak se Vám ve skleníku mohla objevit jen z půdy (buď zamořená z minulého období nebo ze zbytků nakažených rostlin v kompostu). Preventivní ochrana proti plísni je střídání plodin.Pokud jde o použitý Champion, tak tento chrání před infekcí jen nadzemní části rostlin (listy stonky),ale když přijde plíseň přes kořenovou soustavu tak je úplně zbytečný. Určitou nadějí by mohly být systemicky působící fungicidy jako například Acrobat nebo Ridomil.Pro doplnění rostliny rajčat mohou zdevastovat stejně jako plíseň i Septoriová a Alternariová skvrnitost, ale ochrana proti nim je stejná jako u plísně.
Mr Big
Autor: Jirka 2012-08-13 21:17:486510
http://www.agro-bio.cz/produkt_bioton/ Nejedovatý postřikový prostředek vyrobený pouze z přírodních potravinářských surovin ve formě emulgovatelného koncentrátu proti houbovým chorobám, především padlí.
Autor: Jirka 2012-08-13 21:31:306511
TOhle bude asi nejlepší, co vy na to? (hned zejtra to jdu sehnat) - parazit co tu plíseň sežere :-D
Polyversum je mikrobiologický fungicidní preparát používaný k ochraně rostlin proti houbovým chorobám napadajícím především kořeny, kořenové krčky či paty stébel.
Jeho hlavní účinnou složkou je mikroskopický houbový organismus (Oomyceta) Pythium oligandrum. POLYVERSUM nejenže chrání pěstované rostliny před již zmíněnými chorobami, ale i zvyšuje jejich odolnost proti chorobám nadzemních částí a aktivně stimuluje výši výnosu.

Mikrobiální fungicidní přípravek na ochranu rostlin ve formě smáčitelného prášku slouží k ochraně proti:
- fomové a sklerociniové hnilobě u řepky
- plísni makové a helmintosporioze řepky
- plísni šedé, červené hnilobě a fytoftorové hnilobě u jahod
- houbovým chorobám u okurek a plísni okurkové

!!! Přípravek nevyžaduje žádnou ochrannou lhůtu mezi posledním ošetřením a sklizní ošetřované plodiny. Přípravek nelze předávkovat. Nevyžaduje žádné symboly bezpečnostních rizik, není jedovatý.
Autor: Mr Big 2012-08-14 03:42:296516
Nevím, nemám s tím zkušenost
Mr Big
Autor: Polyversum 2012-08-14 23:23:316520
Jirko, vámi zmiňovaný přípravek Polyversum byl již několikrát vyřazen z registru pro nedostatečnou účinnost, přeci jen jde vždy o soutěžení houby proti houbě a záleží na podmínkách zda něco dokáže. Pokud tomu věříte pak ho použijte a napište jak to dopadlo, ale hlavně nechte alespoň kousek neošetřený jako kontrolu. Obávám se však, že ani nepoznáte rozdíl.
Autor: rosinanta 2013-02-05 20:36:196938
dobry den, me minuly rok take veskera rajcata posla plisni i pres postrik chemii. zminovany Bioton minuly rok vyradili z prodeje kvuli nakejm spatnejm testum, pry nebyl tak uplne prirodni...
Autor: rosinanta 2013-02-05 21:41:526940
dobry den, me minuly rok take veskera rajcata posla plisni i pres postrik chemii. zminovany Bioton minuly rok vyradili z prodeje kvuli nakejm spatnejm testum, pry nebyl tak uplne prirodni...
Autor: Věrka 2013-05-28 20:42:117394
Pokud se jedná o plíseń, vyzkoušejte Profides. Před 2 roku jsem se o produktu dočetla na netu a od té doby jej používám preventivně. Rajčata jsou celkově v lepší kondici, jsou větší, silnější a mají vyšší výnos. Prostředek objednávám na netu.
Autor: SR 2013-05-29 20:43:047396
podívejte se na následující odkaz
http://www.lovela.cz/zahradkarska-poradna/rostliny/rajcata_21/cinitele/plisen-rajcete-bramborova-_97
Autor: Vydlák 2014-08-05 14:06:569248
Nízkotučné mléko ředěné vodou 1:10 se jako kontaktní preventivní fungicid používá odpradávna - a funguje to.
Autor: Multizahradník 2014-08-05 19:46:459252
Bioton si myslím,je nejlepší,jako prevence. Po rozsáhlým napadení už nemá šanci. Ošetřovaná rostlina je tmavější a vypadá spokojeně. Ale i po postřiku,nebo postřicích biotonem jsou rajčata letos po týdnu dešťů napadená do jednoho. Je možné,že něco plesnivého z let minulých bylo v kompostu,kterým jsem nešetřil. Takže spálit a příští rok nejspíš jahody. :-) Mír.
Autor: Vydlák 2014-08-26 07:18:499329
Stejně tak jako hypermangan se dá použít peroxid vodíku. Co jsem četl používají se koncentrace 0,5-5% podle účelu.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-08-27 08:30:489334
Bioton je olej s lecitinem. Nejspíše proto je rostlina tmavší než ta neošetřená - je "naolejovaná". Chrání jen to co pokryje, v podstatě brání spórám chorob v tom aby se zahnízdily v pletivech. Každý nový přírůstek už není chráněn. Delší deště nejspíše naruší film přípravku na rostlině, možná, že je po smytí přípravku ještě vnímavější k infekci. No a ta, když už se do rostliny dostane, užívá si to. Plíseň se na rostlinu dostane ze vzduchu, Váš kompost nemusí být vinen. Otázka je, jestli je to opravdu plíseň rajčete, jestli to není jiná houbové choroba. Ekoochrana mnohdy vyžaduje mnohem větší péči než konvenční způsoby pěstování. Jedním způsobem ochrany je ukrytí rostlin na místo, kam neprší. Nemusí být ve skleníku, ani ve volné půdě, stačí někde pod stříškou, v nádobách, nevadí když v místě profukuje. naopak pohyb rostlin v "průvanu" zlepšuje opylení. Suché rostliny, v době začátku napadení několikrát preventivně ošetřené některým z biopřípravků jsou na tom podstatně lépe, než stejně ošetřované na dešti. Mléko se uvádí jako jedna z variant k ošetření proti houbovkám na rajčeti, nejsem si jist jestli je odpradávna používané mléko odtučněné, řekl bych, že ta tuková složka v normálním mléce má docela slušný význam pro účinnost ošetření. Mléko se kazí, máslo žlukne, nevím jak je rostlině pod tím filmem. Možná dostává k dispozici z bílkovin z hnijícího mléka (nebo rozkládajícího se) nějaké živiny, možná je pro choroby a škůdce jedovatý rozkládající se tuk. Určitě bych rajčata po takových ošetřeních chvíli důkladně omýval, zatímco rajče, které je bez ošetření pod stříškou utrhnu a možná někdy otřu do trika, které mám na sobě... I u napadení plísní hraje roli mnoho zdánlivě nepodstatných věcí. Když máte pět rostlin a dáte je metr od sebe, budou na tom lépe než rostliny vysazené ve dvou řadách 60 cm od sebe (vloni se dařilo, dáte jich víc, ale na stejnou nebo dokonce menší plochu. Najednou se Vám zdá, že už to není ono, že ta odrůda vloni (i když byla stejná) měla větší odolnost, ale je to jen v tom, že rostliny dobře a rychle neosychají. Méně rostlin máte více v oku a vidíte dříve, že se něco děje...
Osobně si myslím, že je lepší dát na rady ověřené, než vyčtené. Když zkoušíte vyčtené (a na čtení máte obrovské množství dat na internetu), zkuste ty nápady a rady (mnohdy z druhé až třeba páté ruky) nejprve na menším vzorku rostlin, pokud ošetření přežijí, některý z razantních biopřípravků je nespálí, srovnávejte, pro objektivnost alespoň tři sezony.
Autor: Vydlák 2014-09-12 14:03:069400
Na co tedy má pane Dvořáku ČZS diskuzní fórum když jsou "lepší rady ověřené, než vyčtené"?

Nikdo se nenarodí moudrý, abych mohl přípravky na zahrádce zkoušet musím se o nich nejdříve dozvědět a k tomu velmi dobře slouží právě internet. Chcete říci že "babské rady" které kolují mezi lidmi v ústní podobě jsou vždy účinné?
A neříkejte mi, že všechny své znalosti máte NEVYČTENÉ a minimálně 3mi lety EXPERIMENTÁLNĚ OVĚŘENÉ.. to jste si drobet zapřeháněl..

Kdyby byly rostliny tak citlivé jak se snažíte vykreslit a nezvládly by ani postřik naředěným mlékem tak by zcela jistě nezvládly ani depozice, tj látky které na ně z našeho znečištěného prostředí padají ve formě prachu nebo deště.

Přikládám graf s depozicí síry a dusíku, hodnoty jsou v KILOGRAMECH na hektar, pro představu s čím rostlina BĚZNĚ bojuje.

Navíc váš příspěvek je plný doměnek:

možná, že je po smytí
nemusí být vinen
nejsem si jist jestli
řekl bych
nevím jak je rostlině
Možná dostává
nějaké živiny
možná je pro choroby...

připojený obrázek:
Autor: Vydlák 2014-09-12 14:03:099401
Na co tedy má pane Dvořáku ČZS diskuzní fórum když jsou "lepší rady ověřené, než vyčtené"?

Nikdo se nenarodí moudrý, abych mohl přípravky na zahrádce zkoušet musím se o nich nejdříve dozvědět a k tomu velmi dobře slouží právě internet. Chcete říci že "babské rady" které kolují mezi lidmi v ústní podobě jsou vždy účinné?
A neříkejte mi, že všechny své znalosti máte NEVYČTENÉ a minimálně 3mi lety EXPERIMENTÁLNĚ OVĚŘENÉ.. to jste si drobet zapřeháněl..

Kdyby byly rostliny tak citlivé jak se snažíte vykreslit a nezvládly by ani postřik naředěným mlékem tak by zcela jistě nezvládly ani depozice, tj látky které na ně z našeho znečištěného prostředí padají ve formě prachu nebo deště.

Přikládám graf s depozicí síry a dusíku, hodnoty jsou v KILOGRAMECH na hektar, pro představu s čím rostlina BĚZNĚ bojuje.

Navíc váš příspěvek je plný doměnek:

možná, že je po smytí
nemusí být vinen
nejsem si jist jestli
řekl bych
nevím jak je rostlině
Možná dostává
nějaké živiny
možná je pro choroby...

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-09-15 08:58:189403
Budete se divit, ale u dost věcí, které zkouším, věřím na sedmiletý cyklus. To co sedm let vychází, Vás dost často osmý rok vypeče. nebo vstoupíte někde od toho osmiletého cyklu a věci se začnou nedařit dříve. Proto ta možná a asi. Rajčata jsem pěstoval v 90. letech a po několika letech nezdarů s nekonvenčními způsoby ochrany jsem je opustil a vrátil se k nim až před čtyřmi roky. V oblasti cca 420 m. nad mořem, s zhruba 650 mm srážek je tlak plísně jiný než v oblastech teplejších a sušších. A tak čtu na netu informace o infekci plísní bramborovou v okolí a v době, kdy se doporučuje proti ní ošetřit, ošetřím i rajčata. preventivně a konvenčními přípravky. To mohu napsat naprosto bez vytáček.
Autor: Marie 2014-09-15 13:27:549404
Můžu rajčata napadená plísní dát do kompostu , nebo zarýt do země?
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-09-16 07:29:299411
U brambor se doporučuje nať spálit. Ale na poli se komposty nedělají... Pokud děláte "horký" kompost, dejte nať z rajčat a rajčata do středu, kde bývá největší teplota, ta houbu zničí. V kompostech volně dosýpaných se teplota nikdy nezvedne na úroveň, která by zničila zárodky plísně, ale můžete si pomoct tím, že při posledním přehazování do hotového kompostu dáte dusíkaté vápno. To lze s docela krátkým odstupem před setím nebo výsadbou i na záhonech, kde rajčata zaryjete. Ale myslím, že jejich rozklad v záhonu není tak rychlý, aby se velké plody do jara plně rozložily. S celými plody si určitě poradí rýč. Možná Vám to přijde absurdní, ale pokud bude zima taková jako na letošek, mohla byste si záhon, kde jsou plody zaryté, rajčaty docela slušně zaplevelit.
Autor: jogín 2015-01-03 23:29:499718
Polyversum mě zbavilo plísně pod nehty na nohou, několik nehtů už bylo černých. Má ale jednu nevýhodu- spóry časem ztrácejí účinnost. Vyočkoval jsem je několikrát na půdu pro sterilní výsev orchidejí. U čerstvého preperátu z lékárny narostla houba perfektně, ze starého Polyverza vůbec nic a z preparátu rok po záruční lhůtě vyrostlo jen několik kolonií. Takže spory o účinnosti houby budou založeny na stáří preparátu. Jinak na bramborovou plíseň mě výborně zafungoval Dithane, zachránil i rostliny kde se objevovaly léze na listech a stačil jeden postřik, plíseň se znovu objevila až v září, kdy už sklizeň stejně končila. Mám podezření, že se plíseň šíří koupenými sazenicemi nebo infikovanými semeny.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-01-05 07:46:289727
Jsem rád, že jste Polyversum podrobil takovému zkoumání, osobně jsme s ním byl v době, kdy se objevilo (používali jsme ho při výsevech a srovnávali s tehdy nově zaváděným přípravkem Previcur) spokojen. Jen jeho použití dříve nebylo tak ekonomicky náročné.
Ohledně šíření plísně rajčat sazenicemi nebo semeny bych měl dva dotazy:
1. Proč se plíseň objeví až po několika týdnech (měsících) vegetace rostlin rajčat, když jsou infikována již v semeni či sazenici.
2. Rajčata si podrží klíčivost dost roků, je jich vždy více než potřebuji. Ze stejného sáčku vyseté jeden rok "odejdou" už v červenci, druhý rok se drží až do konce srpna. Nebo obráceně, předloni nic a vloni katastrofa - opět semena z jednoho sáčku. Mělo by to nějaké odůvodnění?
Autor: Gira 2015-06-19 08:36:3510644
Co tedy ten hypermangan, ještě nějaké další názory a zkušenosti? Po letech jsem zasadila rajčata, dokonce mi vyklíčila semena cca 12 let starých rajčat ORANŽOVÉ barvy velkého srdcového tvaru, odrůdu neznám ale jsou luxusní. Tak ráda bych něco sklidila a uchovala i čerstvá semena na roky budoucí...:-)

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-06-22 12:43:0110666
Hypermangan může sloužit jako desinficiens, fungicid. Na moření semen, cibulí, hlíz, na ošetření rostlin. Nenašel jsem jaké se používají koncentrace - uvádí se růžový (slabě růžový) roztok. Na druhou stranu je v něm stopový prvek, který může v zemi chybět. Tedy po ošetření hypermanganem se zlepší "fyzický" stav rostliny, lépe se může vyrovnávat s nepohodou a chorobami. Nenašel jsem nic o tom, že by patřil mezi sledované těžké kovy. Ale žádná literatura ho neuvádí jako oficiální přípravek pro opakované užití v ochraně rostlin.
Jedna z cest jak udržet rajče v pohodě je sada Zdravé rajče od Agro Bio Opava.
Další je informace na http://www.czsos.cz/metodiky/O_B01211.HTM nebo v tištěné podobě těchto metodik.
Jiná cesta je např. na stránkách http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/v-cem-nam-muze-pomoci-bioochrana
No a obecná doporučení - nezalévat na list, sázet dále od sebe, chránit před deštěm a většími rosami, vybírat odrůdy odolnější. Vyštipovat zálistky, odstraňovat staré listy, včas ukončit růst do délky a nasazování nových květenství u tyčkových rajčat... Vysazovat do nádob a umisťovat rajčata do míst slunečných a skrytých před srážkami, vysazovat do foliovníku či skleníku.
Autor: hana 2015-07-02 09:58:1210719
To mléko se používá plnotučné a používá se to odpradávna ( 1: 10 ), v pradávnu se totiž odtučněné mléko nedělalo.Musí se začít preventivně, než se objeví příznaky. Stříkat brzo ráno za slunného dne.
Autor: Slivoš 2015-07-02 10:16:2210720
Z pravé, z levé, nebo z obou?
Autor: Antonin 2016-08-01 23:07:5211903
Kdyz se objevi na rostlinach sede fleky, ale plody jsou zatim krasne a zdrave, je to pro rostlinu konecna ? Preventivne jsem ostrihat? vsechny podezdrele listy, ale fleky jsou i na stoncich misty. Nektere rostliny v zahonu jsou napadene vice nektere vypadaji, ze zatim vubec, mel bych tyto nezdrave uplne odstranit? Dekuji za radu, jsem uplny novic. Chemii ani hnojeni jsem nepouzil.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-08-02 15:09:3111908
Jsou přípravky, které do určité míry dokáží zastavit i když choroby proniknou do rostliny. Ale obyčejně to je v začátcích infekce, při prvním postižení listů. Zkuste se začíst do etiket Ridomilu, Acrobatu nebo Ortivy. Při napadení stonků plísní už tato bývá i v plodech a i když je otrháte, "odejdou", nedozrají. V literatuře najdete jak se projevuje plíseň bramborová na rajčatech, alternaria, padlí,...Šedé (bělavé) skvrny "dělá" padlí. Ostatní mají barevně odlišné příznaky.
Autor: MartinaK 2016-09-06 18:46:4212019
Dobrý den, na http://www.homezin.cz/media/rajcata-vysev-a-pestovani mi radili, že příznakem plísně na rajčatech může být přílišné střídání teplot ve skleníku. Jak to tedy řešíte? Zavíráte nebo necháte skleník přes noc (v létě) otevřený?
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-09-09 08:55:2812025
Aby se na listech dlouho nedržela rosa, která ve skleníku vzniká dříve než venku, bylo by dobré větrat i v noci, aby se vzduch vyměňoval za sušší zvenku, voda nekondenzovala na listech.
Autor: sarah 2017-04-16 18:02:3412366
Letos se mi na zemině po výsevu objevily žluté skvrny, ze kterých se při dotyku práší- přijde mi to, že se jedná o jakousi plíseň z kontaminované zeminy - co s tím? Zatím jsem se s tím ještě nikdy nesetkala, přestože kupuji od stejného prodejce - ze Střelských Hoštic. U rajčat se to projevilo víc než u paprik, ale to může být náhoda.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
2917297
1258
20
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.