hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

HABR

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Jitka 2018-11-08 12:13:1314648
Dobrý den,

potřebovala bych nutně radu. Máme na zahradě krásný vzrostlý habr o výšce cca 6 metrů. Byly nutné terénní úpravy a v místě stromu také val - asi 1,5m vysoký. V současné době je tedy kmen stromu do této výšky zasypán. Je nutné stromu pomoci - například odhrabat od něho hlínu (je to mix hlíny + kameny), aby nehnil, měl dostatek vody apod... A nebo tuto změnu zvládne bez dalších zásahů? Předem velmi děkuji za odpověď.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-11-12 08:49:3114656
Obyčejně se v takovém případě nechává okolo kmene trochu prostoru, aby se ke kořenům do půdy a ke kmenu mohl dostávat vzduch. Jestli to není uléhavý materiál, nebudou mít kořeny o něj tak tragickou nouzi, zejména pokud není násyp okolo stromu v ploše větší než je cca dvojnásobek průměru koruny stromu, ale třeba jen v pruhu, že je strom na hraně zásypu (metr, dva od ní) a za ní je terén původní výšky - tedy s předpokladem, že do něj zasahují kořeny stromu.
V případě pojmenování hlína se dostávám do problému. Pro zahradníka je hlína materiál na výrobu cihel, keramiky - "lepivý jíl". Pokud je to tedy hlína, násep se po čase slehne, jíl se spojí s kameny do hmoty, která neprodyšně uzavře prostor nad kořeny, nepustí dolů vodu ani vzduch. Pokud je to nějaká zemina, z pole, záhonu, zůstane i po slehnutí částečně porézní a vodu s rozpuštěným vzduchem, kyslíkem - pokud bude dostatečně pršet - propustí i do větší hloubky.
Autor: Jitka 2018-11-12 11:18:5214657
Dobrý den, velice Vám děkuji za odpověď!
Jen upřesním, že zemina: je mixem asi tří druhů zeminy z různých vrstev po bagrování stráně + různě velké opukové kameny.
Tedy, uděláme stromu prostor pro kyslík. Děkuji! krásné dny.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4598946
346695
11
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.