hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

slivoň

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Věra 2018-06-19 08:05:4814178
Dobrý den,
mám slivoń Miraclaude 5 roků stará.Málo plodí a dost plůdky opadají a ty co zbydou mají jako kapičky smůly.Suchem netrpí zalévám jí.
Jinak strom se zdá v pořádku roste až moc rychle,ale ovoce moc nemá.
Děkuji za odpověď
Věra

připojený obrázek:
Autor: SPCH 2018-06-19 11:20:2414180
Věro, kolik je dle Vás málo? Kolik je dost? V jaké růstové-vývojové fázi plůdky opadají, jak vypadají-tvarově, barevně, mají tmavou dírku, uvnitř larvu- zkusila jste je rozloupnout? Ty s průhledným výpotkem mohou být napadeny obalečem... Rozpor je v pocitu , že strom je ok, ale zároveň roste až moc rychle-podle čeho tak soudíte? Jak velké úrody chcete mít?
Autor: Věra 2018-06-19 15:18:4914184
Teď jsou plůdky malé a opadávají.Je jich tam asi 15.Teď po sklizni /tedy asi žádná nebude/ chceme strom ostříhat a musíme si vzít štafle protože přírůstky jsou dost velké a ještě se rozvětvují.Jsem zvědavá jak to zvládnem ostříhat a taky nevím jak.Když strom kvetl tak,měl docela dost květů.Teď jsem se byla podívat a zdá se mi,že tam slíva má malinkatou dirku, ale larva tam není oni nejdou ještě rozloupnot,tak jsem ji rozřízla,barevně jsou zelené,ale potom postupně od zhora začínají fialovět. A některé spadnou i zelené.Jsou teď asi 4 cm.dlouhé.
Děkuji Vám za odpověť aspoň se něčemu přiučím
Věra
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-06-21 07:21:0714190
Jestli máte pětiletý strom, najděte si Šittův řez a stříhejte podle tohoto návodu. Ten klejotok může být nejen reakce na napadení obalečem, ale i na ostřejší déšť, malé krupky, které šly s vodou, nebo na náhlý velký déšť. To se děje zejména na půdách téměř neobsahujících vápník. Na takových půdách se při výsadbě do hloubky cca 50 cm (pokud to jde, jinak i mělčeji) dá kus vápence, betonu, kýbl omítky nebo jiné hmoty, bohaté na vápník. Strom se podle potřeby obslouží sám.
Obaleč může být malinký, zpravidla cestuje ke svazkům cévním od stopky. Jak je překusuje, plod začne měnit barvu, přestane růst a časem spadne. Někteří obaleči tak nechvátají, bloudí "masem" ovoce a do části pod stopkou kousnou až později. Podívejte se na lapáky obaleče švestkového, jeden v koruně s čerstvou návnadou, by měl odchytat převážné množství samců a úroda bude. Tedy pokud ošetříte včas proti pilatce. Neznám citlivost tohoto ovoce k monilinii, jestli je třeba ošetřovat i proti ní.
Autor: Věra 2018-06-22 07:35:1214198
Dobrý den,
moc děkuji za Vaši radu,hned jdeme provést postřik proti pilatce a radši i proti moniliové hnilobě.Plůdky jsou zatím zelené a zatím nepadají.
Mohli bychom ke stromu dát teď kus vápence,šlo by to?
Děkuji za Vaši radu,vždy mi dobře poradíte
Věra
Autor: SPCH 2018-06-22 11:29:1114199
Pilatka se teď postřikem neřeší!
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-06-25 08:23:5714204
Omlouvám se, ono to vyznělo jako návrh na aktuální řešení, ale pilatka bude k ošetření až za rok, v době konce opadu květních plátků slivoní www.agromanual.cz/cz/atlas/skudci/skudce/pilatka-svestkova.
Aktuální by byly ty feromonové lapáky na obaleče najdete pod lapač feromon obaleč švestkový např. https://www.osetreno.cz/Deltastop-Obalec-svestkovy-feromonovy-lapac-proti-obalecum-d52.htm,
https://www.nelenprozelen.cz/produkty-deltastop-feromonoy-lapak-obalec-svestkovy-detail-1985?utm_source=zbozi.cz&utm_medium=referral,
popř. i ošetření - www.agromanual.cz/cz/atlas/skudci/skudce/obalec-svestkovy,
též i ošetření a ochrana před monilinií. K té najdete dost na stránce www.agromanual.cz/cz/atlas/choroby/choroba/moniliova-hniloba-plodu-peckovin.
Odkazy přikládám proto, že pokud neznáte nepřítele, nemůžete proti němu úspěšně bojovat. Měl jsem na vojně v četě římskokatolického duchovního a ten znal marxismus leninismus lépe než politruk. Doporučuji studovat.
Vápenec musí přijít do hloubky pod kořeny. Strom byste poničili. Spíše vemte jen drť nebo vápenec drcený, mletý a udělejte cca 0,5 m od kmínku tři díry do země hluboké také asi 0,5m. Do každé nasypejte ta 2 dl drtě, nebo prášek rozmíchejte ve vodě a nalijte postupně do děr. Až se voda vsákne dejte další dávku, až je nakrm celým množstvím vápence (na každou 0,2 l). Musíte pře naléváním míchat častěji, aby nezůstal na dně konve.
Pokud jde o rady, je nás tu více a obyčejně se čteme a pokud je něco napsáno špatně nebo nejasně, informujeme o tom, přidáme svoje.
Autor: Věra 2018-06-25 13:12:0214207
Dobrý den,
moc děkuji za Vaši vyčerpávající odpověď.
Vše postupně pročtu a bude člověk zase o něco chytřejší.
Ještě jednou děkuji a přeji hezký den
Věra

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4597516
345265
9
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.