hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Cacanska lepotica

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Patrik 2018-05-18 21:14:3413923
Dobry, mam dotaz zasadil jsem svestku na podzim minulyho roku ted se pekne zazelenala..roste bujne...a ja si vsimnul malych zelenech svestek napočital jsem asi patnact. po par dnech ale zustalo na strome iba cca 5 svestek ktere jsou uz mnohem vetsi a vsimnul jsem si ze ostatne male svestky ze zloutly a spadly ze stromu je to normalne? svestku jsem vysadil pred 2.rokmy....na podzim... diky za info ...jsem uplny zacatečnik....
Autor: SPCH 2018-05-19 05:28:3313924
Patriku, kolik a kdy jste tedy těch stromků zasadil-jeden, dva, nebo více, před rokem a půl...? Propad plůdků z mlaďounkých stromků je normální, ba přímo žádoucí. Jestli jste se postaral Vy, nebo příroda o kvalitní půdu, bude-li v budoucnu dost opylovačů a dobré počasí, tak se těšte. V době velkého sucha nezapomínejte zalívat.
Autor: Patrik 2018-05-19 15:08:2513926
Diky za odpoved. Stromku jsem vysadil pre dvema rokmi celkem 7 :) svestku, ringlotu, hrusku, tresni, visni, jablko a broskev... prvni zimu mi ale nejake stromy neprezili a to hruska, tresne ostatne zatial rostou.

svestka je cacanska lepotice a ringle je ONTARIO...kedze aj ringlota je vysadena stejne jako svestka na stromku se nedeje nic..:) mam tu dokonce starou svestku ale vubec netusim jaka je to odruda...minimalne 6-7 roku se o ni nikdo nestaral...mam v planu ji na podzim prorezat a dat ji potrebnou peci..... ale jak jsem pisal jsem absolutny amater... keby jste mi mohl poradit jak na tu starou svestku byl bych Vam vdecny.
Autor: Stanislav 2018-05-20 06:39:5713931
Já mám několik švestek - čačanská lepotica a Stanley - skutečně jsou tolerantní vůči šarce, ale jejich původní domovina (Jugoslávie) nevěstí nic dobrého. Těm stromům se u mě nelíbí, vadí jim dokonce i krátkodobý pokles teplot k nule. Ty stromy jsou asi 20 let staré, ale plodí tak jednou za 4 roky a ten propad plůdků je kontinuální. Opadávají květy, drobné plůdky, plody těsně před dozráním... Neřeším to: koupím strom a standardně, nikoli přehnaně, se o něj starám. Některým to tady u mě vyhovuje - broskvoním, višním, jiné skomírají - jablka u sebe nevypěstuji - nemá ale smysl běhat po zahradě a vyměňovat zem...
Autor: SPCH 2018-05-21 15:33:4013940
Patriku, první zimu Vám nějaké stromy nepřežily-hruška a který-které další? Proč se tak stalo? Ryngle Vás netěší proč-zatím ještě nekvetla, nebo se dokonce už ani nezelená? Nedošlo u ní náhodou k odumření ušlechtilé části? Proč se chcete o starší švestku začít starat až na podzim-nemáte k ní teď přístup? Péče není jen řez! Pokud chcete poradit od zkušenějších pěstitelů, obohaťte své dotazy o info typu-kde své stromy pěstujete-nadm.výška, vlhkostní, světelné, půdní...podmínky, zda jde o sad ve svahu, u vody, blízko dalších ov.dřevin, jaké choroby, škůdce na svých stromech-i těch v blízkém okolí máte-pozorujete... Kvalitní fotky také nejsou na škodu-ba právě naopak!
Autor: SPCH 2018-05-21 15:47:3613941
Stanislave, ta standartní péče vypadá asi jak? Že se Vám nedaří-neoplatí pěstování jablek, tedy ovoce se snad největší plasticitou...Nechcete-jak se říká-za málo peněz-práce příliš muziky? Jsou zahrady, jejichž provozovatelé mají ten pech, že co pár metrů je půda jiná, nebo dokonce celá méně vhodná pro pěstitelství, ale nehážou flintu do žita! Plivnou si do dlaní nebo namotivují jiné lidi a postarají se o změnu k lepšímu. Takže můj názor je, že taková snaha má smysl, že spíše takové konání je standartní.
Autor: Stanislav 2018-05-22 07:22:2113944
Hlavně tolik moderní čtvrtkmeny či ještě menší vrtule, či jak se to všechno jmenuje, jejichž roční výnos nepřesáhne jeden a půl jablka na strom se musí velmi vyplácet... O moji chuť k práci se nestarejte, když o mně nevíte vůbec nic...
Autor: SPCH 2018-05-22 11:46:3013945
Stanislave, neurážejte se prosím Vás! Různé typy, formy, tvary, odrůdy... mají své místo na trhu, jde o poptávku a nabídku. Vaše chuť k práci je samozřejmě jen na Vás-o tom žádná, jen jsem zareagoval na Vaše zapochybování nad smyslem změny kvality zeminy, které dle mého velký význam má a je pro někoho řešitelné, ale pro Vás asi ne. Zde může každý vyjádřit své názory-ať se Vám to líbí, či ne. Já už zde budu komunikovat pouze s Patrikem-jestli o to bude stát.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-05-23 07:53:2713952
Patriku, téměř všichni jsme tu amatéři. Pokud jste ochoten číst, podívejte se do literatury starší (Těšitel, Vaněk, Blažek, Dvořák, Vávra, Boček, Šrot,...), ze současné Sus, Nečas, Jan, Nesrsta, Paulen a další čeští a slovenští autoři. Slušný základ najdete u vydavatelství Baštan. Na překlady, které byly u nás vydávány v posledních cca 30 letech moc nehleďte.
Násada plodů na mladých stromech se liší nejen podle ranosti odrůd, ale i podle podnoží. Na semenném myrobalánu se květy objevují v hojném počtu - ve srovnáním s jinými - o rok až dva později. I jednotlivé odrůdy mají odlišný vývoj. Některé kvetou už pomalu ve školce, jiné až po několika letech (Čačanská x Ontario).
Vyplatí se postarat se o stromy kvalitní přípravou před výsadbou, zásobním hnojením, kvalitním substrátem do výsadbové jámy. Sázet za rýč může stačit (možná) jen na nejkvalitnějších půdách. Dá se to trochu dohnat hnojením pod drn (zálivka ke kořenům, hnojení pevnými hnojivy do děr na obvodu koruny, zarývání organických či statkových hnojiv...) i na něj (u vyšších tvarů bylo tradiční dávat jednou za pár let, obyčejně rok před vápněním, tolik hnoje, jak byl strom starý) bohužel, pokud je příčinou nedostatek živin, přichází se na to zpravidla až později, prakticky až po vyloučení všech ostatních možných příčin.
Žloutnoucí plůdky mohou být napadeny pilatkou, mohou být špatně opylené, slivoň může mít nedostatek některých živin (u starších stromů se k nim třeba - dík vyšší vlhkosti půdy nebo relativně chladnějšímu období v době diferenciace květů - dostane strom v potřebném množství jen v některých letech, může to být zejména v roce po vápnění), nedostatek vody nejen v půdě, ale hlavně v rostlině (i suchý a teplý vítr může být příčinou propadu mladých plůdků).
Čačanská lepotice se uvádí jako samosprašná. Tu starou švestku prořežte raději už teď.
Pane Stanislave, já mám na zahradě ještě menší tvary než je čtvrtkmen. Rodině to stačí, je i na mošt, na alkohol ovoce nepěstujeme a tak jedna dvě přepravky z vřetene stačí. Navíc na ploše, kde jsme měli 6 ČK jabloní mám teď stromků víc (a to i slivoně, hrušně, broskvoň) a nemusím se pod jejich korunami hrbit a pro úrodu šplhat po žebříku.
Autor: Patrik 2018-05-24 14:26:2513964
Pridavam fotku mojho ovocneho sadu :) stromky se po zime vubec nezazelenali ked jsem ho ustipnul byl hnedy zevnitr.. neprezila mi merunka, hruska, a tresna vypadala ze se nezazelena taky ale k memu prekvapeni vyrasila tesne nad podpnikem...pridavam fotku....
Myslite, ze ma jeste smysl nechat ji rust??? Bude plodit tresne?

připojený obrázek:
Autor: Patrik 2018-05-24 14:37:0713965
ovocny sad...jsem se snazil zatravnit. Pred tym jsme tam pestovali rajcata papriky atd. Chcem se zeptat muzu nechat travu rust okolo stromou? a nebo je zadouci urobit okolo kazdeho stromu kruh a zorat a nechat bez travy? Ked je suche leto a maji se zalevat stromy (mlade cca 1-2rocne) kolik je dostatecna zalevka na jeden strom? 2l 5l kazdy den a nebo staci raz za tyzden?

A jak se hnoji alebo prihnojuje taky ovocny sad? Nekde jsem cital ze prilis caste hnojeni oslabuje rostlinu vuci ruznym chorobam? je to pravda? Jak mam tedy hnojit? jak casto raz za mesic alebo raz za tri mesice? mam stridat hnojivo?

cacanska lepotice - slivka
Jablko - vista bella
Ringlota - ontario
Hruska - williams
visna
broskev - suncrest
tresen - carmen

bydlim v obci Michalany na Vych.Slovensku hned u madarskych hranic. :)
v nadmořské výšce 192 m ovocny sad je v rovine kde sviti slnko prakticky cely den cca po 17hod zachazi za dom...

připojený obrázek:
Autor: Patrik 2018-05-24 14:45:1913968
Zatial nejvic radosti mam z broskve... suncrest pridavam fotku....

chtel jsem se zeptat na postriky..

hned z jara jsem pouzil predjarny postrek a prakticky jsem postrikal vsechny stromy a kere na zahrade...

Mero Stefes – 733 g/l metylester repkového oleja
Karate Zeon 5 CS – 50 g/l Lambda-cyhalothrin


a po te jsem pouzil asi pred tydnem

Reldan 22

širokospektrálny, špecializovaný insekticíd do sadov
vhodný pre integrovanú ochranu sadov
odporúčaný smernicami SISPO
rýchla iniciálna účinnosť + reziduálne pôsobenie = ľahké časovanie aplikácií
kontaktný, požerový a dýchací účinok
účinný na všetky vývojové štádiá škodcov
neničí dravé roztoče Typhlodromus pyri
nie je klasifikovaný ako jed


chtel jsem se zeptat jake ine postreky bych mel jeste pouzit v ovocnem sade?
Kdy je muzu pouzit? uz kdyz mam na stromech plody? asi zalezi od postreku... je to tak cim driv budu stromky strikat budou odolnejsi k chorobam?

připojený obrázek:
Autor: Patrik 2018-05-24 14:45:3813969
Zatial nejvic radosti mam z broskve... suncrest pridavam fotku....

chtel jsem se zeptat na postriky..

hned z jara jsem pouzil predjarny postrek a prakticky jsem postrikal vsechny stromy a kere na zahrade...

Mero Stefes – 733 g/l metylester repkového oleja
Karate Zeon 5 CS – 50 g/l Lambda-cyhalothrin


a po te jsem pouzil asi pred tydnem

Reldan 22

širokospektrálny, špecializovaný insekticíd do sadov
vhodný pre integrovanú ochranu sadov
odporúčaný smernicami SISPO
rýchla iniciálna účinnosť + reziduálne pôsobenie = ľahké časovanie aplikácií
kontaktný, požerový a dýchací účinok
účinný na všetky vývojové štádiá škodcov
neničí dravé roztoče Typhlodromus pyri
nie je klasifikovaný ako jed


chtel jsem se zeptat jake ine postreky bych mel jeste pouzit v ovocnem sade?
Kdy je muzu pouzit? uz kdyz mam na stromech plody? asi zalezi od postreku... je to tak cim driv budu stromky strikat budou odolnejsi k chorobam?

připojený obrázek:
Autor: Patrik 2018-05-24 14:55:4513970
omlouvam se ze dotaz je na stranke dvakrat nejaka chyba...

stara slivka roste az na konci zahrady v levo v rohu zahrady ...neni k ni dobry pristup, protoze je tam nekolko rocny kompost.... :( jak se o ni muzu postarat? kedze jste pisali ze nestaci iba rez ...

v budoucnu bych si chtel vyrobit novy komposter ze starych fosen kousek ho presunout abych k tej slivke mel lepsi pristup.....

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-05-28 08:52:3513990
Pár bodů k Vašim dotazům:
Na prvním obrázku stromek obrazil nad štěpováním, osobně bych si z něj zapěstoval stromek nový. Bude plodit to, co má, nebude to pláně. Je to opravdu třešeň?
Jestli listovou plochu něco žere, máte li na stromcích mšice, pak je ošetření vhodné, stejně tak i proti obalečům a dalším motýlkům. Ošetřovat paušálně není vhodné. Integrovaná ochrana reaguje na podněty z okolí, na signalizaci škůdců a chorob, neošetřuje paušálně.
Odolnost stromků neroste s raností ošetření. I v případě chorob je vhodné použít fungicidy tehdy, kdy hrozí napadení (preventivní přípravky), po napadení (kurativní). Paušální ošetření se moc nevyplatí. Naopak. Může být příčinou vzniku vyšší odolnosti patogena, popřípadě i rezistence, v případě, že se tento potká na stromě s "vyprchávajícími" zbytky přípravku.
Okolo stromu si udělejte "mísy", ostatní zatravněte. Zálivka by měla prosáknout ke kořenům, tedy 25-30 cm hluboko. Zalévá se třeba jen jednou za dva, tři týdny, ale pořádně. Proti neproduktivnímu výparu lze mulčovat.
Jestli jste odpovědně připravil jámy na výsadbu, pohnojil do základu jednotlivým stromkům, začněte hnojit až příští sezonu.
Hnojení má na odolnost chorobám vliv kladný v případě, že dodává to co chybí, živiny jsou v poměru vhodném pro danou kulturu. Záporný, když dodává některých živin nadbytek. Zejména při nadbytku dusíku je strom náchylnější k některým houbovým chorobám, hůře odolává zimním mrazům. obyčejně se hnojiva dodávají se zálivkou. A podle návodu na hnojivu. Ovocnáři dávají pravidelně listy a malé plůdky na rozbor, dle výsledků a doporučení laboratoře, která ho dělala hnojí. To doma moc nejde, tam se musíte řídit návodem na použitém hnojivu, nebo citem, zkušeností, okoukanými vědomostmi.
Autor: Patrik 2018-05-28 13:01:0413992
Dobry dekuju za odpoved.... Jamy na stromky jsem nepripravoval nijak zvlast... v zahradnictvi jsem dostal pouze nejake tablety jednu az dve na stromek, ze pry aby dobre zakorenil.... takze jak mam tedy pokracovat v hnojeni? kravsky hnuj alebo rospoustne hnojivo v zalivke ci dokonce v postriku? Mozte mi doporucit nejaky zpusob hnojeni celeho ovocneho sadu? Kolko vody je treba takemu stromku?? 5l alebo 10l ? co jsou to te misy? okolo stromku zryt pudu a nechat ji bez travy a pripadne zakryt mulcovaci kurou??? pochopil jsem to spravne? .... nebude ta kura po zaliti vodou nejak hnit ci tak podobne a neboudou se tam tvorit nejake plisne?

jak se presne mam postarat o tu tresni? aspon myslim ze je to tresna..kupoval jsem ji od madarskeho zahradkare..ktery vubec nerozumel :))) je klidne mozny ze je to i visna a nebo merunka.... ked ji odfotim poznate podle detailu ...ci je to vazne tresen :) ktere zacla rust tesne nad stepeni mam zrezat (terminal) az tesne nad nove vetve?
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-05-28 15:24:5913999
U toho podrůstajícího stromku nechte jen nejsilnější výhon, opatrně ho rovnejte podle suchého kmínku, nechte ho růst. Je jedno co to je, je to "ovocňáček" a roste.
mísy: http://www.floranazahrade.cz/misy-pro-ovocne-stromy https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/misy-kolem-ovocnych-stromu-ano-nebo-ne
jen mělce kypřit při pletí (max. do 5 cm). Tam se zalévá a hnojí, zejména pokud jde o stromky na slabších podnožích.Tvar mísy s okraji nad terénem není moc vhodný tam, kde se seče rotačkou, tam je mísa spíše prohlubní pod terénem. Ten tvar umožňuje nalít do ní vodu, nechat zasáknout a opakovat až do provlhnutí do požadované hloubky. Průměr cca 80-100 cm, hloubka u kmene proti okraji cca 5 cm, pozvolna klesající od okraje ke středu.
Hnojení v zálivce. Množství vody nelze určit na litry, ale na hloubku provlhnutí. Tedy tolik, aby se voda dostala do 25 cm, pod mísou.
Mulč ve vrstvě do 3-5 cm neškodí. Navíc ho můžete vždycky po zálivce prohrábnout, aby proschl, nebo stáhnout a po zálivce nasypat znovu. Můžete je i osadit letničkami http://kvetoucizahrada.cz/letnickove-zavlahove-misy/#more-1510, rostlinami na zelené hnojení (luskoviny, či strukoviny). V tomto případě je dobré hnojit stromy zejména v době mimo sezónu, aby hnojiva prošla do hloubky, hnojení v létě je jen doplněk - dost toho spotřebují ty kytky.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4512894
260643
12
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.