hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Meruňka sloupová

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Edith 2018-04-13 17:01:4513724
Dobrý den, prosím o radu. Máme 3. rokem sloupovou meruňku, loni 2 květy, které spadly, letos nekvete vůbec. Nenamrzla, má dostatek vláhy, na zimu kompost. Co děláme špatně a proč nekvete? Děkuji
Autor: peca 2018-04-13 19:48:5413725
...kopnite jí superfosfát.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-04-18 14:21:2313738
Bylo by docela zajímavé, kdybyste napsala, jakou máte odrůdu. Když jste jí sázeli, dali jste jí do základu nějaká hnojiva? Pokud ne a ještě třeba navíc přišla do místa, kde byla nějaká peckovina, bylo by dobře doplnit živiny, stopové prvky.
Spíše než superfosfát bych volil nějaké tekuté hnojivo, aby se živiny dostaly do kořenové zóny dříve. Superfosfát, stejně jako třeba Cererit (se stopovými prvky), Cererit Yara byste museli zarýt.
Řezali jste ji nějak? Ne? Třeba nekvete proto. Nebo je na špatném stanovišti. Kompost na podzim by řešil určité množství živin až pro příští sezonu. Letošní násadu květů ne.
Autor: Edith 2018-04-18 18:41:4613741
Díky, pane Dvořáku. Odrůdu už nevím, dali jsme ji do jámy bez hnojiva, jak nám řekli v zahradnictví. Nepřihnojovali. Peckovina se na stanovišti dříve nevyskytovala. Řekli, že řez ne, jen postranní větvičky zkrátit, to jsme loni provedli. Jaké tekuté hnojivo bychom měli použít? Meruňkám se u nás dařilo dobře, mám jednu z pecky neroubovanou, chuť výborná. Tu zase napadá monilióza, ale nepoužívá me chemii. Děkuji za případnou odpověď
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-04-19 07:44:5513745
Hnojiva z řady Wuxal, Kristalon, tekutý Cererit...
Ohledně sázení "za rýč", bez přípravy. Tam, kde jsou černozemě a hnědozemě, v úrodných oblastech je to možné, ale hospodář to ani tam nedělá. Dá stromku do základu fosfor, draslík, na půdách s menším množstvím vápníku i tento, zejména pod peckoviny. Sázíte strom na stanoviště, kde bude možná pět, nejlépe však čtyřicet, možná i sto let. No a čím horší stanoviště, tím lépe byste se o stromek měli postarat - z hlediska výživy do budoucna (základní a také stopové prvky), lepší zeminy do jámy,... V přírodě okolo nás platí Liebigův zákon. Rostliny rostou a přinášejí užitek podle toho prvku, který je v minimu. A tak stromek může růst krásně, zdravě, ale chybí-li mu něco pro tvorbu květů, prostě nepokvete. To, že měla meruňka květy vloni, může znamenat, že si něco, co jí teď chybí, přinesla v kořenech, kmínku ze školky a letos už to nemá k dispozici.
Pokud jde o moniliii, ta prostě okolo nás je. Na některých stanovištích v různých letech je jí málo nebo hodně, teplé a suché počasí jí moc nepřeje, možná po tvrdých zimách je jí méně. Já třeba velmi pečlivě a opakovaně oplachuji nádobí po umytí saponáty a koukám na to z čeho jsou prášky na praní a proti monilinii ošetřím.
Autor: Edith 2018-05-11 20:14:1313863
Pane Dvořáku, děkuji za odpověď. Našla jsem odrůdu naší sloupové meruňky, je to Golden Sun. Nyní je vysoká 2m , ale má i kratší postranní výhony. Asi by bylo potřeba je v létě zkrátit, ale nevím o kolik cm. Přidáme jí, co jste popsal, vápenec máme.
Monilióza se letos moc neobjevila, sebrala jsem trháčkem všechny mumifikované plody. Děkuji a zdravím
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-05-14 07:27:4313884
Jestli chcete krátit postranní obrost, udělejte to už teď. Všude píšou, že je to odrůda na pěstování ve sloupovém tvaru, tak to asi tak bude. Jinak počítejte s tím, že stromek plodí z objemu koruny, že by meruňky měly být cca 5-8 cm od sebe (maloplodé x velkoplodé), jinak budou plodit střídavě. Tedy tvar stromku - délka větviček je Vaše volba. U normálních meruněk se výhony krátí z cca 1 m na 40-60 cm, upravte nové přírůstky v podobném měřítku, tedy o cca 1/3 až 2/3.
Pokud strom nekvete, chtěl by doplnit fosfor a draslík, stopové prvky. Vedle vápence tedy potřebuje i nějaké draselné a fosforečné hnojivo. Nejlépe zálivkou do zóny kořenů. Hnojení teď ještě pomůže násadě květů na příští rok, pokud budete s P, K čekat až na podzim, projeví se to až v roce 2020. Vápenec klidně dejte až na podzim, v zimě.
Kolega z Polabí říká, že mu meruňky letos nekvetly proto, že květy chytla ty únorové mrazy. Olistění se to nijak netýkalo, jen květní pupeny zaschly už v zárodku.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4512894
260643
11
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.