hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Trávník vs kompost

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Pepa Okurka 2018-03-28 06:50:0513675
Dobrý den,
před dvěma lety jsme se pokusili založit na našem dvoře nový trávník. Dvůr jsme potřebovali zarovnat a proto jsme strhli cca 30cm hlíny. Potom jsme ale nechali navézt cca 5-10cm čerstvého kompostu v domnění, že na něm bude tráva růst jako o život. Trávník opravdu vyrostl, ovšem ne úplně podle představ. Bohužel kompost se první rok slehl, vždy na jaře je silně podmáčený a v létě vyschne a je tvrdý jako štolverk a v trávě se začnou dělat suchá místa.
Otázka zní: lze tento stav zachránit přidáním cca 3cm písku (smícháním se stávajícím kompostem pomocí rotavátoru)? Nebo bude lepší vrstvu kompostu opět strhnout a začít znovu například s ornicí?
Děkuji předem za rady...
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-03-29 07:52:2513678
Stržením 30 cm hlíny jste se nejspíše dostali na nepropustnou vrstvu jílu. Pokud to byla opravdu hlína (jílovitá zemina, v podstatě materiál, ze kterého se tvarují a pálí cihly), je péče o pozemek před vytvořením vrstvy, ve které bude trávník růst mnohem důležitější, než někde, kde je pod trávníkem zem, která je schopná vodu ze srážek nebo zálivky do sebe zasáknout. Jestliže dáte na jíl (nepropustný spodek) 10 cm kompostu a nějakým způsobem neodvodníte, nevyspádujete pozemek, nepomůže Vám obohacení vrchní vrstvy čímkoliv. Čerstvý kompost se slehává a rozkladem organické hmoty ztrácí, vrstva se ztenčí - to ani jinak nejde. ono totiž i v substrátech na vylepšení trávníku je rašelina a písek, nějaký anorganický podíl, aby po něm po rozložení organické hmoty něco zůstalo... Na urovnaném, zmeliorovaném pozemku by měla konečná vrstva zeminy pro pěstování trávníku v tloušťce 10 cm stačit.
Suchá místa na pozemku? Není to tím, že ho nezaléváte? Nebo nerovnoměrně?
Osobně bych začal znovu od vyrovnání pozemku tak, aby voda z něj odcházela, nestála na něm do vyschnutí. No a na povrch vytvořit směs, která se tolik neztrácí. Tedy jak ornici tak kompost, tak i písek.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4520116
267865
9
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.