hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Záchrana staré jabloně

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Dariat 2018-03-05 22:03:1513608
Dobrý den,
jedná se starou jabloň - věk neodhadnu,ale byla prý už vzrostlá, když se do domu manželka s rodiči nastěhovala před 25ti lety. Byla delší dobu zanedbaná,rodila velké množství malých nedobrých jablek vhodných tak do moštu. Poslední tři roky ji postupně prořezávám a prosvětluju,až minulý podzim se urodila trochu větší jablka, která se dala i jíst. Kmen a kosterní větve jsou poktyty mechem a kůra se dost odlupuje, po odloupnutí jsou pod kůrou vidět larvy nějakého hmyzu a jejich cestičky. Dále na jedné kosterní větvi je poměrně velký defekt - viz foto. Někde jsem se dočetl, že bych mohl mech i s odlupující se kůrou oškrábat a natřít vápenným roztokem. Je to podle vás dobrý nápad nebo mi poradíte nějaký vhodnější zásah, který bych mohl provést třeba už teď v předjaří? Jabloň by jsme chtěli zachránit také hlavně proto, že je to jediný vzrostlý strom v naší malé zahradě, který dává v létě dostatek stínu. Zahrada je v 520ti m.nad mořem, je tu poměrně vlhko, s mechem máme problém i v trávníku.
Předem děkuji za rady.

připojený obrázek:
Autor: Dariat 2018-03-05 22:07:2313609
Další fotka

připojený obrázek:
Autor: Dariat 2018-03-05 22:09:1113610
larvy pod kůrou

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-03-08 09:07:0113614
Očistit kmen drátěným kartáčem a bílení je možné, to pod kůrou mi přijde jako kukly nějakých obalečů, ne škůdců dřeva, kůry. Tu poškozenou větev můžete během několika let nahradit tou novou, která vyrůstá pod tím defektem. "Defektní" ořežte tak abyste snížili její výšku, aby byla spíše do šířky - zkorigujte korunu cca na 1/3. Mělo by to podpořit růst té mladé větve. Další rok už seberete té staré z nového objemu polovinu - ta nová už by mohla být výše než snížená stará. No a v roce následujícím jí "zredukujte" na polovinu, další rok jí vyřízněte celou.
Autor: SPCH 2018-03-09 10:26:2913619
Kůrovci jdou raději do peckovin-slivoní, meruněk...Zmiňovaný obaleč není nic žádaného, mechanická očista NEJEN kmene, ale i povrchu silných větví je pro Váš strom a kvalitní, zdravé ovoce přínosem. Vaše širší informace-nadm.výška, vlhčí stanoviště, zamechování...mě směřují k úvaze, že předmětná jabloň trpí i rakovinou-ta bývá spojována s přítomností vlnatky krvavé. Mladší větvení cca ve středu stromu může znamenat budoucnost, ale i na něm je k zahlédnutí nádorek- takže pryč s touto konkrétní postiženou částí. Ta velká větev s tmavou nekrotickou propadlinou si žádá odlehčení-to aby se v tomto místě nezlomila+ vyříznutí do živé, zdravější tkáně s následnou desinfekcí. Nevím, v jakém výživovém stavu je půda , ale velký výskyt mechu naznačuje, že jde o letité zastínění, utužení+hlad. Prospělo by mělké zrytí-neděste se zranění nějakého kořínku, vyhnojení vyšší-dvojnásobnou dávkou ledku vápenatého-na celé ploše, srovnání povrchu a nastlání asi 5ticentimetrovou vrstvou kvalitního zralého kompostu nebo univ.zahr.substrátu-vůbec to není přehnané množství, za chvíli si to čapne, žížalky si pro to půjdou, zem provzdušní, organiku v sobě přemelou a jejich výkaly se stanou pro dřevinu Manou. Toto samozřejmě až po provedení ozdravných zásahů na stromě, ale v časovém horizontu v řádu dní od včíl.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4409508
157257
8
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.