hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Bílení, aneb Hyn sa hukáže!

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: SPCH 2018-02-25 16:41:4413595
Tak se mi podařilo zlanařit několik nových bíličů kmenů+silných, nízko rostlých kosterních větví! Tato zima a následné veg.období by mohla prokázat, nebo alespoň naznačit, jak velký má tato činnost význam-já o jejím přínosu nepochybuju!
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-02-26 08:12:5313596
Ač to dost doporučuji, nikdy jsem nebílil. Letos kácím stromy z výsadby ze sedmdesátých let a kmeny jsou bez jakéhokoliv poškození z jižní strany. Na poškození mrazem odešlo někdy před 20-25 lety Ontario (další sortiment Spartan, Jonathan, Golden, Rubín, James Grieve, Oldenburg, Průsvitné, Stark Earliest v kmenech a spousta novějších odrůd v korunách), ostatní odrůdy přezimovávaly v pohodě a bez mrazových desek či puklin. Nikdy jsem neškrábal z kmenů starou borku, kolík měly stromky jen první roky.
Autor: SPCH 2018-02-26 09:55:4913597
Slunci svitu vystavené části mívají častěji než podélnou prasklinu mrazovou desku. Na opačné, většinou severní straně, která je méně cvičená v pružnosti, bývá puklina ve dřevě ukrytá pod kůrou, s časovou prodlevou na sebe upozorní průsakem až vyvalením kleje! Efekt bílení je i v letním čase-snižuje nepřízeň v popoledních žárech, zlepšuje orientaci v sadu při kosení i při pozdních návratech domů z občasných bohatýrských výprav. No a předbílící čištění? Výrazně snižuje nutnost používání postřiků. A teprve v tomto mrazivém období má ze sadařského pohledu smysl pozvat opeřené zpěváčky, lehce jim podráždit zobáčky-oni pak i nějakou tu puklici sezobnou...

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4409508
157257
15
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.