hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Růžičková kapusta

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Jindřiška 2017-08-22 10:27:4713166
Dobrý den, zkouším pěstovat růžičkovou kapustu a chtěla bych vědět, kdy se začnou na ní vytvářet růžičky? Zatím marně bojuji s mraky molic a bělásků a jsem již poměrně nakloněna k rozhodnutí celou sadbu zlikvidovat. Růžičky se mají vytvářet v paždí všech listů nebo jen v korunce?
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-08-22 14:03:0113167
Tvorba a nasazení růžiček je odrůdový znak. Obyčejně jsou tak od 1/4 košťálu výše. Také doba nasazování je poněkud odlišná. Ale teď už by se měly začít objevovat. Opatření jak je donutit k "aktivaci" je odlomení špičky vršku rostliny, tak 3-4 lístky. Dělá se to v polovině září. Housenky bělásků se dají posbírat, ničí je stejné přípravky jako molici. Už se pak nevrátí. Molice, pokud rostliny na záhoně nezakryjete dokonale netkanou textilií ano. Navíc je potíž zlikvidovat dospělce i pupária jedním ošetřením. Na růžičky se obyčejně nestěhuje, je na listech v růžici.
Autor: Jindřiška 2017-08-28 11:19:4613191
Ovoce a zeleninu pokud možno nestříkám, protože plné chemie si je můžu koupit v obchodě. Na kapustu jsem vyvěsila pouze lepové desky. Housenky mě netrápí, ale obrovské množství molic, které je prakticky na všech rostlinách (včetně květin), ale ani x-krát opakovaný postřik nepomáhá. Na listech kapusty jsou velké bílé skvrny z lícní strany, z rubové nějaké cca 1 mm hnědé útvary - zřejmě vajíčka molic - vypadá to jako puklice. Listy kapusty jsou vesměs lžícovitě prohnuté s okraji vzhůru. Někdy se na některých listech objeví jakási kapka, která vypadá jako průhledná gelová čočka a při pohybu listu se po listu klouže. Voda by takovou kapku nevytvořila. Tam, kde se listy kapusty dotýkaly angreštu, se na nových listech angreštu objevil bílý povlak - zřejmě se jedná o plíseň. Na stejném záhonu nyní pěstuji i hořčici jako zelené hnojení. Její listy mají zespodu podobné útvary jako kapusta, jen jsou bílé. Listy jsou bublinkovatě vypouklé a když je otrhávám, tak se z nich sype bílý prach. Nejspíš bude nejlepší hořčici vyhodit, abych si nezaryla do země nějaký neřád. Nemám, čím bych popisované útvary vyfotila, abych Vám je mohla poslat. Co myslíte?

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4520116
267865
10
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.