hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Jablka

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Petr 2017-07-25 13:13:4613018
Dobrý den Potřebuji poradit ohledně Jabloní stromy jsem ošetřil postřikem Optikombi Jadroviny a jablka jsou stejně červivá.

připojený obrázek:
Autor: peca 2017-07-25 15:33:3413019
Netrefil, kiš-kiš!
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-07-26 07:56:5613021
K té soupravě: Je v ní 3 x Mospilan. Nepíšete, kdy jste proti obaleči ošetřoval, ale pokud jste dal jedno ošetření proti květopasovi, tak už zbyly jen dvě možnosti k zásahu. Ten proti první generaci nevyšel (dělá se zhruba od poloviny května), můžete čekat, že z larev, které zničily část jablek se budou líhnout další obaleči, kteří poškodí další ovoce v létě. Přípravky účinkují cca 5-10 dnů po ošetření, nelze si myslet, že jedno ošetření vyřeší paušálně celou vegetační dobu.
Bohužel, je to tak, netrefil jste se. Ono to není tak jednoduché. Nejprve nalétá první generace, žere a pak se zakuklí, prakticky už na většině území, kde se ovoce pěstuje se líhne alespoň část obalečů druhé generace. Ošetření se dělá podle signalizace, podle počtu lapených samců do feromonového lapáku. Můžete si jí dělat sám nebo se řídit údaji, které dostávají nebo si sami zpracovávají pěstitelé, profesionálové v okolí. V poslední době (minulé roky) se v letu obalečů v létě nevyskytoval jen jeden vrchol, ale bylo jich více, podle toho, jak se líhli obaleči druhé generace. pravděpodobné je, že je to letos stejné. V podstatě lze říct, že jeden postřik má výsledek skoro jako vynechané ošetření. Korigovat obaleče lze i dalšími zásahy, pokud máte sýkorky v zahradě, začněte je krmit až v době, kdy očistí stromy od larev ukrytých v kůře, až napadne sníh a vidíte na něm drobné kousky kůry, které drobné ptactvo na sníh "nadrobilo" při sběru škůdců zalezlých v borce na stromech. Více se dozvíte na http://agromanual.cz/cz/atlas/skudci/skudce/obalec-jablecny
Autor: SPCH 2017-07-26 12:02:0213025
F.lapák může plnohodnotně zastoupit postřiky-vychytá samce a samice sice kladou vajíčka, ta nejsou oplodněná a tudíž to tím končí! Jen je třeba zvážit finanční stránku, dosah, a také to, že můžete stáhnout škůdce z okolí-tzn. sousedé budou mít paradoxně, nezaslouženě zdravé ovoce... Taky hladká kůra kmene a větví neposkytne úkryt-čistit, vápnit...I kypření půdy pod stromy má pozitivní multiefekt.Pokud už máte jablka červivá a neproběhl přirozený propad, stále stojí zato udělat probírku-zjevně červivá jablka otrhejte-hrozí zničení vedlejších dosud zdravých! Opeřenci v sadu-slepice, perličky, krůty jsou plus.I ti přelétaví drobci jsou většinou výhrou-já je od začátku zimy PŘIKRMUJI, lákám do zahrady-jinak frnknou za lepším! Strategie sýkorek je taková-jedna vlítne do krmítka, vezme kousek, odletí si ho smlsnout mimo, mezitím se spustí další z hejna, jiná šmejdí po stromech...

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4202909
1392
11
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.