hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Bříza náhle usychá

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Franta Z 2017-07-23 14:52:1013009
Dobrý den. Prosím o radu. Předloni na podzim jsem zasadil břízu zakoupenou v zahrádkářském velkoobchodě výšky cca 3 m s kmínkem cca 4 cm v průměru. Zjara následujícího roku ( =loni)se bříza zelenala, ale uprostřed léta během cca 7-10 dní zežloutla a následně opadala. Domníval jsem se, že mohlo jít o nedostatek vláhy. Vloni na podzim jsem ve stejném místě zasadil o něco větší břízu. Zjara se bříza krásně zazelenala. Snažil jsem se zajistit dostatek vláhy tak, že jsem v sušším období zaléval každý den cca 5 l vody. V období, kdy pršelo, jsem zálivku vynechával. Cca před týdnem začala žloutnout, dnes je ze 2/3 žlutá. Stejný stav jako vloni. Nejsem žádný zahrádkář a s heslem "bříza roste ve vodě, v okapu i ze zdi" jsem ji již podruhé neúspěšně zasadil. Můžete mi někdo poradit, kde je chyba, ne co udělat. Děkuji předem.
Zlatohlávek f.zlatohlavek@mq.cz

připojený obrázek:
Autor: peca 2017-07-23 18:49:1213010
No coby-první uschla, druhou sis ulil...
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-07-24 13:30:2413015
Nepíšete jestli byla prostokořenná nebo z kontejneru, jestli byl tento prokořenělý, nebo v něm byla rostlina krátce, ale obecně platí: U jednoho i druhého stromu mohlo dojít k nepoměru nadzemní hmoty a objemu kořenů ve chvíli, kdy byla ta největší horka, kořeny to "nedaly", strom musel omezit listovou plochu. Jarní korekce nadzemní hmoty (u kontejnerované i prostokořenné) by jí byla nejspíše pomohla, strom by aktivněji přirůstal.
Zkuste se podívat jak hluboko těch pět litrů zasáklo, jestli vůbec v 20 cm je z nich nějaká vláha. Chtělo by to zalévat do "sond", v obvodu koruny udělat díry cca 30 cm hluboké a ty opakovaně plnit vodou, aby se vsakovala do zóny kořenů břízy.
Žluté jsou starší listy, na přírůstcích jsou zelené. To může být, vedle nedostatku vody, znakem nedostatku živin pohyblivých v rostlině (N,P,K,Mg)

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4222101
4334
16
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.