hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

zastipnuti terminalu borovice

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: tom12345 2017-07-12 22:34:0512959
Dobrý den měl bych na vás dotaz ohledně zastupování borovice. Jde mi o to jak zpomalit růst borovice černé. Vím za zastupováním výhonků borovice houstne, ale neví co s třemi alem. Když ho stipnu třeba a poloviční velikost co nastane příští rok? Porostou z konce terminálu další výhonky včetně terminalniho nebo naroste více vedlejších výhonků a budu muset z jednoho výhonků terminální vytvořit? Co průběh kmínku bude už navždy pokriven? Chci pochopit jak docílit pomalejšího růstu terminálu abych docílil menší vzdálenosti mezi presleny a zároveň měl strom s pokud možno rovným kmenem. Dekuji za objasnění
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-07-20 08:14:5412996
Na omezení růstu můžete použít přípravky omezující růst (stimulátory omezující růst). Růst nahoru omezí i vyvazování. Vyštipování a zaštipování použité tak jak se má omezí i růst internodií. Historicky se používalo na omezení růstu omezení kořenů, ale dnes je to obvyklé jen u stromů v sadech. Pokud kmínek vyvážete k průběžné opoře, nebude to na něm za pár let moc vidět.
Sázet vzrůstné typy jehličnanů s tím, že je budeme trápit aby jejich vzrůst odpovídal našim představám je pracnější, než výběr kompaktněji rostoucích rostlin, odrůd či ekotypů méně vzrůstných. Když vysadíte do volné půdy třeba stoletou bonzaj a nebudete se jí věnovat, poroste jako původní druh, odrůda.
Opravdu, zkuste se zeptat někoho, kdo má zkušenosti s tvarováním jehličnanů, podívejte se do bnzajistické literatury.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4222131
4364
18
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.