hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

co víc poškodilo rostlinu?

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Irena 2017-06-28 20:24:2912915
Dobrý den,
na radu v radiu jsem na mušky na ibišek v květináči použila směs vody, saponátu, oleje, ocet, líh. S muškama jsem touto směsí zahubila i 2 pěkné rostliny. Domnívám se, že směs jsem vyrobila podle předpisu.

Zejména a hlavně mě zajímá, co z těch ingrediencí nejvíc poškodilo rostlinky.

Ptám se zejména z toho důvodu, že na chalupě nemáme kanalizaci, septik se na malou zahrádku nevejde, tak máme cosi jako trativod , zakopaný do země. Snažím se chemii -
saponáty, jar apod nepoužívat, ale úplně se tomu nedá vyhnout. Nevím, zda škodí půdě šampon, mýdlo apod.
Děkuji za případnou odpověď. Irena
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-06-29 07:58:3712917
Rozhodující je jaké množství jednotlivých ingrediencí v té směsi bylo. Pro kořeny rostlin v květináči je to docela smrtelná kombinace, tak aby to neudusilo i ty larvičky (olej s emulgátorem je pokryje, ucpe jim dýchací orgány, zároveň ale brání v dýchání i křenům). Neměla směs sloužit k ošetření listů? Kombinace olej, voda a saponát (smáčedlo) se vcelku běžně na ošetření nadzemní části používá, ocet je moderní součástí herbicidů, líh se používá na likvidaci škůdců, kteří jsou pokryti voskovou vrstvičkou jako je mšice krvavá či červec - na nadzemní části rostliny. Nevím jak působí saponáty, ale zkuste si vzpomenout jak vypadají místa, kde se rozlil nějaký olej či nafta, že je bereme jako místa s ekologickou zátěží, kde prakticky nic pěkného neroste.
Jinak se jmenované látky v malém množství chovají v kompostu, ve volné půdě, kde je dostatek půdního vzduchu, kde se látky ještě silně ředí zamícháním ve velkém objemu hmoty a jsou zde bakterie, které si s těmito látkami poradí. V květináči to je problém - málo místa, omezený objem... Doporučuji kupovat na sázení značkové substráty, které nejsou vyráběny z městských kompostů, vlastní kompost používat jen plně vyzrálý. V nedokonale humifikované hmotě se množí smutnice, které jako dospělé létají v okolí květináčů a do těchto nerozložených zbytků v okolních květináčích kladou vajíčka. Podpoříte je například hnojením granulovaným hnojem nebo sušeným kravincem či dalšími podobnými "humusotvornými" hnojivy do květináčů.
Dokázala byste si vzpomenout jaké rádio a kdo to říkal? Zkusil bych si to dohledat, zjistit jak to bylo myšleno.
Dohledejte si knihy, které píše pan Ing. Miroslav Kalina, ten se kompostům a likvidaci různých látek běžně užívaných v domácnosti v přírodním koloběhu věnuje celý život.
Autor: Irena 2017-06-29 10:06:2212920
Děkuji za odpověď. Pořad byl asi před měsícem v rámci seriálu na pokračování, něco jako rady zahrádkářům na rozhlasu dvojka. Nepodařilo se mi to dohledat. Já jsem směs pro jistotu nastříkala na listy a vydatně jsem květináče tím zalila.
Irena

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4222150
4383
21
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.