hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

popraskané plůdky ranné jabloně

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Jarka 2017-06-18 16:41:2012839
Letos poprvé se mi na letní jablůňce (jméno odrůdy nevím) objevilo poškození: od stopky plůdek hnědne, je popraskaný, pevně drží na stromě, když ho chci utrhnout, jde to s celou větvičkou. To samé na druhé jablůňce - james grieve. Stromy kvetly zrovna v době, kdy přišel mrazík, může to být tím?
Prováděné ošetření: na podzim podzimní hnojivo universální, začátkem dubna postřik Delanem na zelené poupě a koncem dubna Tercelem na růžové poupě, začátkem května pohnojení hnojivem na ovocné stromy. K postřiku proti obaleči jsem se neodhodlala, nemám pořád jasno, kdy přesně stříkat. Okolo mimo naši parcelu je borovicový les a nálet břízy, jívy apod., mohou se škůdci držet v těchto dřevinách? Děkuji za radu.

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-06-19 08:39:1212849
Takhle se projevuje poškození malých plůdků chladem, mrazíky.
Autor: SPCH 2017-06-19 12:00:0912855
...bylo by záhodno poškozené plody odstranit, popraskané stejně podlehnou podlehnou monilii, neprasklé, korkem zhojené příliš chuti nenaberou...
Autor: Jarka 2017-06-19 19:04:3912869
Děkuji Vám oběma za rady, všechny poničené jsem otrhala. Ještě bych poprosila o Váš názor na postřik proti obaleči. Zajímají ho jen jabloně, nebo se může držet i na jiných dřevinách (nálet břízy, lísky, jívy, kaštan s klíněnkou, borovice apod.) které rostou hned za plotem a to stříkat nelze a lesy to zatím nemají v plánu kácet). Děkuji Vám.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-06-20 13:10:4212871
Obaleče jablečného zajímají ovocné stromy, spíše jejich plody. Housenky tohoto motýla jsou nejčastějším původcem "červivosti" jablek, ale poškozují i hrušky, meruňky a vlašské ořechy. Nejprve krátkodobě a prakticky neznatelně okusují listy u jádrovin se pak prokusují dovnitř plodů směrem k jádřincům, v nichž někdy poškozují i semena
vstupní otvory do plodů jsou vyplněny trusem, kterým jsou někdy přilepeny k plodům i nejbližší listy. Dochází k předčasnému opadu napadených plodů, které bývají výrazně zbarveny. Plody poškozené obalečem bývají druhotně napadány moniliovou hnilobou.

Housenky během života poškodí 2 – 3 plody, k hromadnému kladení vajíček dochází při 17 °C v 21 hod SEČ.

Ochrana:
termíny ošetření je nejvhodnější volit na základě signalizace (feromonové lapáky, počty nakladených vajíček), bez možnosti signalizace se první ošetření jabloní proti první generaci obaleče jablečného doporučuje provést od začátku června a druhé za 10 až 14 dnů
proti druhé generaci tohoto škůdce se pak ošetřuje na začátku srpna.
K ošetření je možné použít přípravky Calypso 480 SC, Decis Mega, Červivost STOP (Integro), Mospilan 20 SP, SpinTor, Reldan 22

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4222133
4366
16
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.