hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Brambory - nezdravý růst

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Jana Sabolová 2017-05-23 16:56:2412576
Dobrý den. Jako každý rok jsem si předklíčila brambory a vysadila. Když měly asi 2-3 cm, přišly mrazíky. Trochu je to ožehlo,ale s teplým počasím se to nespravilo. Výhony jsou teď asi 15 cm vysoké, ale listy nemají svůj charakteristický tvar. Nejsou pěkně dokulata, ale jsou špičaté, spíše světle zelené a některé mají prostředkem žlutohnědý pruh. Vypadají velmi nezdravě, jakoby zakrněle. Nikde jsem se nedočetla, co by mohlo být příčinou. Děkuji za případnou radu.
S pozdravem J.S.
Autor: SPCH 2017-05-25 07:29:5112587
Viróza, nebo zásah herbicidem, možná i přemokření, zahnívání.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-05-29 09:48:4912610
Pokud máte svou sadbu více let, může to být nějaká viróza, která se projevila mohutněji v kombinaci s oslabením po mrazících. Další příčinou může být ten mrazík. Nespálil jen ty listy na povrchu, ale dostal se do pletiv hlubších a rostlina to pomalu rozdýchává. Chovejte se k nim jako obyčejně, okopávejte (provzdušnění, za mokra i lepší odvod vod a prosychání hrůbku), hnojte, tam kde je třeba zalévejte (pokud to jsou brambory určené na sklizeň a okamžitý konzum). Následky mrazů "rozdýchají", virózy ne, jen těžko dají nějaký výnos.
Vylučujete, že byste v okolí Vy nebo někdo jiný ošetřovali za větrného počasí třeba trávník nebo cestičky proti plevelům, že by zemědělci v okolí ničili plevele v obilí, nebo, že byste je sázela do kompostu, na který se dávala třeba i před dvěma roky tráva po ošetření trávníků proti pampeliškám a sedmikrásce?
Autor: Josef Hlavica 2017-06-13 22:30:0812810
Dobrý den, já mám letos brambory také nějaké divné.Listy jsou takové scvrklé - viz foto. Pěstuji je již několik let na kompostu a letos jsou takové poprvé. Děkuji předem za Vaši radu, Josef Hlavica.

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-06-14 10:40:0312812
Po poradě s Ing. Rodem to vypadá na reakci na herbicidy. Je možné, že by se do kompostu dostala tráva ošetřená nějakým herbicidem? Hnojíte hnojem od kraviček z JZD? To by byly možné zdroje. Je to podobné jako u rajčat.
Autor: Josef Hlavica 2017-06-15 13:07:0912820
Dobrý den, kompost vzniká z koňského slamnatého hnoje, trávy za zahrady a listí ze zahrady. Neuvědomuji si, že bych používal herbicid. Když ten kompost zakládám, tak to prosypávám dusíkatým vápnem. Ale brambory jsou na rok starém kompostu. Takže za rok už by mělo být to vápno rozložené. Ale máte pravdu s těmi rajčaty - známí si od mne vzali do kýblů loni tento kompost a rajčata měli velice podobné... S pozdravem Josef Hlavica.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-06-15 13:33:0212821
Dusíkaté vápno s tím nemá nic společného Pokud mohu doporučit, zamíchejte to dusíkaté vápno až do hotového kompostu, cca 3 týdny před jeho rozhozem, zarýpáním - pokud pak hned následuje výsev či výsadba nějaké kultury. Když ho dáte hned pro zakládání 1. vyhubí Vám veškerou mikroflóru a mikrofaunu v hromadě a ta se pak teprve musí stěhovat z okolí a zpomalí se tím rozkladné procesy, 2. zvýšení pH dík přítomnému Ca má stejný účinek.
Bohužel, obilí se mnohdy ošetřuje proti plevelům přípravky obsahující látku 2,4 D nebo clopyralid a přes slámu se to dostane k Vám do kompostu. Tyto látky mají velmi dlouhý poločas rozpadu a fungují u rajčat a brambor i ve velmi malých koncentracích.
Letos se s tím kroucením "rozsypal pytel". Dílem je to fyziologické - je to reakce na výkyvy v počasí, dodávku živin, vody a na teplotní skoky.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4222147
4380
27
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.