hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Meruňka – černání malých listů

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Jirka 2017-05-12 21:48:3012532
Dobrý den, prosím o radu s mladou meruňkou: malé lístky po vyrašení od okrajů černají a přestávají růst, viz foto. Zřejmě totéž se dělo už i v uplynulém roce, meruňka je proto i třetí rok po výsadbě velmi malá. Nevíte prosím, co to je a co se s tím dá dělat?

připojený obrázek:
Autor: Jirka 2017-05-12 21:49:5712533
Ještě posílám druhou fotku s týmž problémem. Děje se to víceméně na všech větvích.

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-05-15 08:59:4612545
Výhony přestanou růst a už se neprobudí? Nebo tomu časem odrostou? Vypadá to, že tomu odrůstá. Předpokládám, že ještě nekvete, tudíž monilinióza to být nemůž, navíc ta vypadá jinak. Takhle to vypadá jako připálení mrazem. Vloni taková situace byla též aktuální.
Napadá mě ještě jedna varianta - použití nějakého fungicidu či insekticidu, který není do meruněk povolený, nebo ošetření měďnatým přípravkem v době rašení, kdy jsou některé stromy velmi citlivé (i úlet při ošetření jiných stromů). Nebo použití přípravku vhodného, ale ve vyšší než povolené, doporučené koncentraci.
Jestli jste ničím neošetřoval, k úletu nedošlo, budou to následky namrznutí pupenů, mladých listů.
Autor: Jirka 2017-05-19 09:42:3912564
Děkuji za odpověď, nějaký insekticid jsem používal, nevím už přesně typ, ale to bylo už víc než před dvěma měsíci, ještě než začaly listy růst. Mrazy opravdu asi dvakrát byly. Od doby, co jsem ten doraz psal, úplně uschly víceméně všechny listy, jen na konci některých větví jsou mladé listy, které vypadají v pořádku, doufám tedy, že strom postupně začíná růst znovu. Pokud si ale pamatuju, tak loni se to opakovalo několikrát v průběhu roku, byť ne v takové míře. Chtěl jsem se hlavně zeptat, co v tom případě dělat, jestli to třeba není nějaká houba, proti které by bylo třeba nějak zakročit. Jestli ne, tak asi nezbývá než to pozorovat a čekat, je to tak?
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-05-29 08:44:2212601
...když se dostaneme k tomu, že se choroba objevuje i během roku, ne jen na jaře po mrazech, mohlo by jít o Hnědnutí listů meruňky. Tady pomůže ošetření přípravky Syllit, Dithane nebo Talent. Prevence je dobrá výživa, vzdušná koruna (což u mladé není problém), vhodné stanoviště. Další by tedy mohl být i problém ve výživě. Ty chyby na listech mohou navíc znamenat nedostatek draslíku, hořčíku i dusíku. Volil bych tak 3-4 postřiky v odstupu 7 (Dithane)- 14 dnů (Talent). Načtěte info o "Hnědnutí", srovnejte se stavem stromu a listů, najdete i co je třeba dělat navíc, zařiďte se podle toho.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
3894914
89615
23
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.