hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

rajčata

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Lenka 2017-05-11 08:18:0612522
dobrý den, listy rajčat se kroutí a vypadají, jako kdyby na nich byla drobná housenka a už se nevyvinou do normální velikosti - co s tím? Vyhodit nebo je možná léčba?Rostliny jsou silné, ale jinak rostlina zkomírá.Dík za radu L.
Autor: SPCH 2017-05-11 10:39:0412523
Rajčata jsou citlivá na zbytky přípravků, které se používají na likvidaci nežádoucí zeleně-ty se dostanou do substrátu a pak je problém. Snad by se Vaše rajčata otřepala, vzpamatovala po zasazení do volné půdy, která by takový hnus neobsahovala...
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-05-11 12:04:0512524
Listy se kroutí i po vydatných zálivkách, kdy je narušený vzdušný režim půdního horizontu. Zalévá-li se za vydatně za chladna, voda v kelímcích zaplňuje na delší dobu póry, ve kterých by byl obyčejně vzduch, také se objevují různě zkroucené nejmladší listy. Může to souviset s nedostatkem draslíku, který má, krom jiného, na starost vodní režim v rostlině. Stejný problém se uvádí též v souvislosti s vyšší hladinou dusíku v substrátu a rostlině a zároveň s poklesem teplot a současným přebytkem vody v půdě, s přehnojením a působením vysokých teplot na rostlinu... Tyto varianty zpravidla rostlina rozdýchá, uroste jim.

Substráty či zeminy prodávané v řetězcích bývají někdy vyráběné z rašeliny, jindy z produktů městských kompostáren i mimo naší republiku, mohou obsahovat zbytky herbicidů používaných v trávnících. Jedna jejich tradiční složka (aktivní složka přípravku Lonthrel /clopyralid/, a též herbicidní látka 2,4 D, která je k clopyralidu přidávaná v Dicotexu) poškozuje i velmi malé koncentraci rostliny rajčat. Pokud do stejného substrátu (zeminy) vysadíte květiny, nic se zpravidla nestane, rajčata to ale odnesou. Lepší je zakoupit značkové zboží od českých výrobců, substrát určený na zeleninu či univerzální variantu.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4113007
3258
7
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.