hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Neznámá rostlina s kanadskýma borůvkama

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Zdenek 2017-05-07 15:08:0212477
Dobrý den, druhým rokem pěstujeme kanadské borůvky. Máme 3 rostliny, 2 druhy stejné z Olomoucké Flóry a jednu rostlinu od místního prodejce. Připravil jsem borůvkám ideální podmínky vykopáním díry a zasypáním Xlitry rašeliny společně s hrabankou se smrkového lesa. Proti vysychání kořenů jsem rašelinu zasypal silnou vrstvou borové kůry. Proto mi nebylo vůbec divné že se jedné (té osamocené od místního prodejce) začalo tak dařit a už během loňského roku se krásně rozrostla a vytvořila dlouhé haluze. Letos z jara už mi začala být ale podezřelá :). Má úplně jiné listy a vůbec nešla do květu jako ostatní borůvky. A předevčírem přišla babička a říká mi "Co to tam u těch borůvek máš za keř". No a hned sem si to vyfotil a chci teda zjistit co to je zač.
Možnosti jak se to tam dostalo jsou dvě. Buď společně s borůvkou od soukromníka byl v květináče nějaký nálet od ostatních rostlin které měl okolo a nebo jsem společně s hrabankou z lesa donesl nějakou extra rostoucí rostlinu.
Dokáže prosím někdo z Vás určit o jakou rostlinu jde a jak nejšetrněji ji odstranit ? Vzhledem k tomu že borůvky mají povrchové kořeny spíše do šířky a kdybych tuhle rostlinu chtěl vytrhnout i z kořeny tak 100% hrozně poničím minimálně tu prostřědní borůvku která roste hned vedle ní. Bude nejlepší ji uřezat úplně u země a potřít ji Roundupem ? A až ve vegetačním klidu na podzim se ji snažit co nejšetrněji vytáhnout ?
Předem děkuji za odpovědi, Zdenek

připojený obrázek:
Autor: Zdenek 2017-05-07 15:09:1712478
Přidávám ještě jednu fotku kmene u země, vedle jde vidět i borůvka kterou jsem si koupil u soukromníka :)

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-05-10 08:02:5912509
Může to být nějaká vrba nebo často to bývá nějaký topol, osika... V rašelině se občas nějaká semínka, která se v ní v místě těžby zakonzervovala, probudí a vyrostou. Když jí seříznete pod zemí (odhrnete zem od kořenů a odstříháte) měli byste mít pokoj. I když nějaké očko na kořenech proroste, stačí ji omezovat takto mechanicky. Z použití Roundupu nebo jiných arboricidů bych měl strach, i když je dáte opatrně jen na řezné rány. Roundup za vysokých teplot fumiguje, nemám sice potvrzeno, že by prostupoval kořeny do jiné rostliny v místě, kde se tyto potkají (Monsanto to odmítá uznat), ale z použití knotových aplikátorů proti pcháči v porostech jahodníku toto vím.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4123431
987
14
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.