hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Meruňka

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Roman 2017-05-07 13:44:1412476
Dobrý den,
mám problém s meruňkou... po odřezu větve začaly schnout listy, asi jde o nějakou chorobu ale vzhledem k velikosti meruňky nevím jak provést postřik. Prosím o pomoc.

připojený obrázek:
Autor: SPCH 2017-05-08 10:58:5512480
Z toho malého výřezu stromu a okolí nelze poznat více, než to, že může jít o reakci na mráz+nejspíše monilii.Jestli je foto aktuální a podrost je tak málo zelený-jde o místo hodně zastíněné? Žíznivé+vyhladovělé? Jsou okolo meruňky další vysoké-i stále zelené stromy-jehličnany?+husté křoví?... Nic z toho Vašemu ovocnanu k dobrému životu nepřispívá-ba naopak...Náprava je možná, ale náročná, komplexní-jinak TO vážně nemá cenu, žádná chemie dlouhodobě bídu nesmyje.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-05-10 08:44:0212510
První co by mě napadlo, jak jste tu větev odřízl, jestli už to není důvodem zaschnutí větvičky ve vegetaci. Ta větev zaschla letos nebo už tam visí od loňska?
Je-li vše okolo řezu v pořádku, bude to nejspíše monilinióza. Pokud je to monilinióza (odhad 99%), je třeba vše suché odřezat až do živého dřeva, odřezané spálit. No a na jaře ošetřovat na začátku a konci kvetení přípravky proti monilinioze. Pokud se někde znovu objeví, zase odřezávat, pálit.
Velká pomoc, nebo spíše další důležité opatření je sběr a likvidace všech shnilých nebo plesnivých plodů z korun peckovin i jádrovin v zahradách. Tím se poněkud omezí nálet na jaře i v sezoně.
Nejspíše to není první rok, kdy se toto objevilo...
I velký strom se dá ošetřit. Existují výkonné postřikovače, dlouhé nástavce k obyčejným zádovkám... třeba půjčí soused. Nebo se vhodně oblečete (aby Vás ten postřik neopláchl a půjdete do koruny po žebříku nebo jen tak, po svých...
Autor: Roman 2017-05-11 12:18:0512525
Mockrát děkuji za odpovědi, přikládám fotku celého stromu.
Takto oschlé jsou všechny meruňky v okolí.

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-05-15 07:32:1412541
Monilinióza. Důležité je o stromy pečovat, ne jen sklízet - jak tu už psal SPCH. Časy se mění, a s nimi i teplotní a srážkové poměry, choroby i škůdci.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4123431
987
14
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.