hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Nemoc jabloní

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: janalej 2017-04-26 16:05:4512424
Dobrý den, již v loňském roce nám odešly na zahradě některé jabloně (na konci roku jsme je nechali pokácet) a letos bohužel napadení pokračuje, průběh je zatím víceméně stejný jako vloni. Chtěla bych se proto zeptat na názor, o jaký problém se jedná. Kmeny stromů jsou nápadně rezavé a místo jsou na nich takový nános(houby) zbarvené dozelena. Stejná nazelenalá věc se objevuje i na větvičkách. Stromy na jaře vykvetou, pak olistí, ale vzápětí začnou lity černat, zkroutí se, stejně tak i větvičky a strom jakoby umře. Když se s napadenými větvičkami zaklepe, práší se z nich.. Plody pak takový strom žádné nemá. Evidentně to napadá jen ovocné stromy, ostatní dřeviny v zahradě problém nemají...

Posílám i aktuální foto (doufám, že se nahraje, případě mohou poslat mailem). Mohli byste nám poradit, o jakou nemoc jde a případně, zda se dá něco podniknout (nátěr, postřik apod.) a stromy zachránit nebo je třeba je pokácet. Musím podotknout, že se jedná o prastaré jabloně (cca 40 let staré), na které nemáme žádné požadavky ohledně plození, spíš jsou na zahradě kvůli stínu a rádi bychom je zachovali. V každém případě nemůžeme pořizovat místo těch vykácených žádné nové stromy, protože tato "nemoc" by je také mohla zasáhnout.

Předem děkuji za odpověď.

připojený obrázek:
Autor: janalej 2017-04-26 16:07:0612425
druhá fotka

připojený obrázek:
Autor: janalej 2017-04-26 16:12:1112426
větší obrázek

připojený obrázek:
Autor: janalej 2017-04-26 16:12:5412427
větší obrázek

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-04-27 11:10:0112431
Ani jedna z vyfotografovaných skutečností Vám rostliny nepoškozuje, neničí. Rzivé povlaky na kmeni způsobují řasy, v tomto případě nejspíše ruduchy, povlak je od lišejníků, zelených řas. Jejich větší výskyt je vázán na zlepšené životní prostředí, ve vzduchu je méně splodin, které jim dříve vadily. Ruduchy jsou spíše na vlhčích místech, ale narostou i na slunečné straně stromu. Lišejníky obalují stromy také spíše na stranách více či méně odvrácených od slunce, v hustých stinných korunách. Tam, kde se o stromy přiměřeně starají, řežou je, obnovují plodonosné dřevo, jsou lišejníky jen na silnějších větvích, jinde to vypadá, že "dusí" mladé větvičky, pupeny s květy.
Omezit v další tvorbě se dají po odstranění kartáčem (nebo třeba po očištění tlakovou vodou - "vapkou") tak, že se strom v době vegetačního klidu kompletně ošetří - umyje - některým z měďnatých přípravků.
Autor: SPCH 2017-05-08 12:40:3012490
Pokud to bílé v trávníku jsou sedmikrásky, chudobky+ stromy nad nimi rostoucí mají věk několik desítek let, je zde záhodno řešit i problém s hladem-nic na tomto nemění ani Vaše vyjádření, že Vám nejde o úrodu, ale prioritně o stínění-při lepší péči-přiměřený prořez+výživě budou i listy větší, zelenější, trvanlivější...nakonec snad i to jablíčko na štrůdl. Jo-a ty sedmikrásky pokvetou i dál, nebojte se o ně.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4126635
883
25
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.