hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

meruňky - usychání

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Petr Brodský 2017-04-26 15:53:2712423
Dobrý den, prosím o pomoc, o radu. Ještě v loňské roce jsem měl na zahradě 5 stromů meruněk, nejrůznějšího stáří. V minulém roce mi po normálním jarním probuzení a plném odkvětu začaly MAĎARSKÁ - 15 let a BURGERON - 5 let postupně od konců větví zasychat a během několika týdnů oba stromy uhynuly. Letos se stejná situace opakuje, VELKOPAVLOVICKÁ - 20 let a VEECOT - 4 roky začaly po krásném kvetení usychat - viz foto. Jediná HARGRANT - 4 roky je zatím zdravá, jen část plodu v nedávných mrazech pomrzla. Pár desítek metrů mám 8 včelstev, takže o opylení bylo postaráno. Co musím udělat, abych poslední strom zachránil, je mi 75 let a na další pokusy už nemám tolik času, jako když mi bylo 40.
Děkuji předem! P. Brodský - Tišice

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-04-27 10:56:3512430
Usychání je způsobeno houbovou chorobou moniliniózou. Usychající větévky je třeba z koruny odstranit, vyříznout až na živé dřevo. Jinak je třeba stromy ošetřit fungicidy (Talent, Horizon, Sporgon, Teldor) v době kdy meruňky rozkvétají a poté když odvetou. Choroba se do stromu dostává přes bliznu, mladé, nekvetoucí stromy bývají zdravé i bez ošetření. Stejná choroba způsobuje i moniliniovou hnilobu v době po odkvětu, zasychání větviček a hnití plodů v různých stádiích růstu plodů a jejich zrání. I tady je možné ošetřit až do doby před sklizní (při dodržení ochranné lhůty), schnoucí větvičky a hnijící plody je třeba odstranit, zlikvidovat, nedávat je do kompostu.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
3894910
89611
22
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.