hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Nemoc Nashi (hruskojablonú

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Kondziolka 2017-04-24 17:07:2012409
Dobrý den,

Chtěl bych vás poprosit o radu s ovocným stromem Nashi (hruškojablko)

Zmíněný strom mám již zhruba 5let, ale nikdy jsem se nedočkal plodů v důsledků nějaké choroby kterou neumím identifikovat. Prosím podívejte se do přílohy na fotky. Květenní lístky začínají hnednout, jejich stopky osychat až opadají. Stává se to každý rok a letos jsem poprvé použil postřik proti houbovým chorobám avšak nepomohlo to. Tam kde jsem to kupoval mi tvrdili a taky je to všude na internetu, že Nashi je velmi odolný strom a netrpí téměř žádnými chorobami. V minulém roce se mi dokonce stalo, že na začátku léta mi všechny zelené listy ze dne na den úplně zčernaly a opadaly a během léta narůstaly listy nové ale samozřejmě že jsem byl opět bez plodů. Myslím, že letos dopadnu stejně, protože některé listy začínají také černat.

Pěstuji hodně ovocných stromů a nemám problém s jejich ochranou avšak v tomto případě si nevím vůbec rady a proto bych vás chtěl požádat o velkou pomoc či radu. Už jsem i přemýšlel, že bych stromy odstranil. Letoš však nasadil opět hodně květenství tak jsem si říkal že postřik zabral ale je to zpět. Jestli si to dobře vybavuji, myslím že ta choroba vypukne v chladnějším období s větším množstvím srážek, jestli to pomůže.

S pozdravem kondziolka

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-04-26 08:10:3712419
Přijde mi, že to černání je až druhé stádium, že je na květních orgánech, stopkách zbytek bílého poprašku - padlí.
Ono je srovnání odolnosti hrušní nejdůležitější v jednom bodě - odolnosti proti rzi hrušňové. A tam ty asijské odrůdy mají navrch, jsou výrazně odolnější. U ostatních chorob to není nijak rozdílné. Ony obyčejně hrušně ničím moc netrpí. Tedy natolik, aby se tím člověk u starších stromů výrazně zabýval. Sem tam strupovitost, nebo padlí, ale to spíše až později, sem tam roztoči. U těch mladých stromků je to vidět daleko víc a poškození bývá mnohem viditelnější.
Takže nejspíše padlí. Použijte přípravky systémové, takové, které mají účinnost i proti strupovitosti. Discus, Talent, Flint Plus, Topas 100 EC, nebo jen proti padlí Zato 50 WG.
Srovnejte svoje pozorování s http://www.manitera.cz/mykosy/padli-jablonove/. Termíny ošetření najdete u přípravku.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
3894912
89613
21
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.