hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Meruňka shazuje celé květy

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Michal 2017-04-15 10:21:1012360
Zdravím. Meruňka, desetiletá, letos již potřetí za sebou, krásně nakvete, plná včel, ale velmi brzy začne shazovat kompletně celé květy, takže na stromě pak není ani jeden (nebo třeba jediný) plod. Vím, že není ideálně prořezávaná, i přes snahu, protože roste velmi bujně (byla zasazena před kamennou zeď, která ji chrání od severu) a nechci řezat moc radikálně u meruňky. Vlhkosti je letos až moc, vloni naopak to byla bída s vláhou. V raném mládí plodila. Občas byly problémy s moniliozou. Stříkaná letos spíše mírně, širokospektrým fungicidem, vloni jiným. Je to k vzteku a nevím, co s tím. Rozhodně nejsem odborník, a tak uvítám každou radu. Děkuji.
Autor: M. Kožešník 2017-04-19 13:47:3712386
Jeden problém může být v opylení. Meruňky jsou většinou samosprašné, ale i cizosprašné (Goldrich, Vesna) či částečně samosprašné (Veecot). Při výsadbě cizosprašných meruněk by měl růst poblíž nějaký opylovač, nebo je možné přiroubovat do koruny odrůdu, která je vhodným opylovačem. Pokud odrůdu neznáte pokuste se z okolí získat pár větviček kvetoucích meruněk, které kvetou ve stejnou dobu, jako ta vaše a připevněte jí do koruny, pokud se kolem ní zachovají plody - šlo o vhodného opylovače. Tuto rostlinu potom přiroubujte do koruny.
Autor: Ivan Dvořák 2017-04-24 11:17:0612406
Otázka je jestli "širokospektrální fungicid" neodvede nějakou medvědí službu, nebo je to zbytečné ošetření navíc. V době květu se používá cílené ošetření proti monilinióze, jiná prakticky nejsou nutná. I monilinióza může být příčinou opadání květů (a též vadnutí a zasychání lístků, větviček,..., které si nespojujete s opadem květů).

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4111547
1798
21
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.