hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

usychající jabloň

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: David Pinkas 2017-04-02 12:27:0512335
Dobré odpoledne,
Obracím se na odbornou radu, protože si nevím rady s jabloní na naší zahradě. Mám obavu, že se jedná spíše o nějakou chorobu, než nevhodnou údržbu, ale možná je i kombinace obojího. Strom nám postupně usychá a rádi bychom jeho životnost minimáně prodloužili. Začalo to zhruba před osmi lety, kdy uschla první větev, po dvou letech druhá a nyní nám usychá vrchol stromu. Vždy jsme suchou část odřízli a řez ochránili štěpařským voskem. Pokud někoho napadá jak tento problém vyřešit, byl bych vám vděčný. Stromu je zhruba 60 let a nachází se severně od chalupy. Odrůdu bohužel neznám.
Děkuji za každou reakci. D. Pinkas

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-04-03 08:12:4012339
Jestli jde o ten vykotlaný strom, pak to může mít více příčin. Napadení dřevního válce houbovými chorobami bude to nejmenší. Do stromu se nejspíše daly korové nekrózy (rakovina). Kůra na různých místech postupně odumírá a části stromu nad těmito místy zasychají. Strom dožívá a choroby se z něj šíří do okolí. Může mít i nějaké virózy, pokud je jich více strom také prosychá. Pokud Vám jde o zachování odrůdy, můžete si ze stromu vzít roub a udělat "nový" strom naroubováním na nějakou podnož, třeba na semenáč. Nebo vezmete na podzim pár typických plodů a dojdete s nimi na nějakou zahrádkářskou výstavu, obyčejně tam je někdo, kdo ovoce zná.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4111537
1788
22
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.