hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Roubovaní rynglí

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Petr 2017-03-11 18:32:5012302
dobrý den,
musel jsem nyní pokácet starou ryngli, je možné z ní vzít nějaký roub a naroubovat to na něco?
Mám ted na zahrade horní celou větev z ryngle - mladé přírustky. Půjde to na něco naroubovat? a pokud ano na co přesně? kde vezmu podnož? Muze se to nyní roubovat? Nekdo řika ze ne, nekdo ze ano, nekdo ze mám vetvicky zasypat hlínou a pockat na duben...

dekuji za radu...je to prastará odruda ryngle.
Namám nikoho známého..
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-03-13 13:22:4412305
1. ryngli můžete naroubovat do koruny jakékoliv jiné "modré" peckoviny, tj. švestek, slív, mirabelek, plodových myrobalánů, v případě, že není jiná možnost i do koruny meruňky. Podnože vhodné jsou myrobalány z pecky, odkopky švestky, všechny slivoňové podnože, které jsou na trhu.
2. Pokud se do roubování pustíte teď, musíte využít ty druhy, které se dělají v době, mimo tok mízy (kopulace, zlepšená kopulace, kozí nožka, sedélkování, do rozštěpu,...), v době květu (toku mízy) stromů už i za kůru. Rouby mějte buď ve sklepě studeném vlhkém vhodném na brambory či jablka, v kelímku s vlhkým pískem (asi 3 cm hluboko zanořený konec roubu), nebo doma v lednici zabalené ve vlhkých novinách a v pet sáčku, nebo za domem na severu, zahrábnuté do země.
Roubujte na více místech, více rouby, peckoviny se neujímají tak ochotně jako jádroviny. Až rouby zaplodí, podívejte se do starých pomologií, jestli nenajdete shodu. Některé i hodně staré odrůdy bývají ve školkách, pokud nebudou, udělejte si stromeček, nebo poproste nějakého zahradníka - školkaře, ať Vám ho vypěstuje.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4111539
1790
14
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.