hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

ošetření roubu

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Jan Stříteský 2017-03-06 10:14:3012294
Dobrý den,
chtěl bych zkušenější sadaře požádat o radu jak a zda vůbec stříhat letos na jaře roub třešně.
Minulý rok jsem na zplanělou třešeň narouboval 6 ks roubů od SEMPRy Litoměřice. Roubů se uchytilo více, bohužel pak přišel mráz a zůstal jen jeden.
Chtěl bych se poradit ve kterých místech bych měl provést střih aby se vytvořila hezká koruna.
Děkuji
JS

připojený obrázek:
Autor: Jan Stříteský 2017-03-06 10:15:3512295
přidávám ještě detailnější fotku

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-03-06 14:04:3512297
Nevím jak vysoko byste chtěl korunu mít. Podle toho řežte. Měl byste vyříznout ten nejvyšší výhon do boku, je dost silný. Pokud stačí výška těch dvou zbývajících, seřízl bych výhon nad nimi na polovinu (nejvyšší očko musí směřovat nad pařízek), druhé a třetí očko vyloupl. Ty zbývající bych zkrátil na 5-6 oček. Na výhonu nad těma dvěma větvičkama bych nechal tak 4 očka a další čtyři vyloupl. Měla by se probudit a udělat větvičky na budoucí korunu, stačí ponechat jedna či dvě nejlépe orientované, když jsou cca 4 cm dlouhé. Podle mě třešni stačí tři větve zakládající korunu (hezky rozložené jako u značky Mercedesu), třeba ale budete chtít čtyři přibližně do kříže.
No a kdyby nechtěla očka nad větvičkami prorůstat do větviček, probudí se řezem skrz kůru až na dřevo, aby je tlak toku zastavených živin donutil k činnosti.
Jestli by měla korunka být výše, vyloupne se na zkráceném hlavním výhonu druhé očko odshora, dalších 4-5 se nechá a vyslepí se 3-4 očka pod nimi. U vloni narostlých platí stejné je se v červenci vyříznou naostro a z prorůstajících oček výše se nechají jen ty, které dobře rostou jako základ nové koruny. I tady bych napsal, že třešni stačí tři větve zakládající korunu, ale pokud chcete čtyři, nic se neděje.
Tím, že u tvorby nové koruny loňské výhony nevyřízneme hned, roub sílí, zkrácení na očko směrem nad pařízek vrací výhon ke středu, zlepšuje tvorbu kalusu, zarůstání rány. Bylo by dobré udělat roubu oporu z nějaké tyče. Chytit jí párkrát na kmenu a pak i na roubu, aby vítr dosavadní snažení nezlikvidoval.
Autor: Jan Stříteský 2017-03-06 15:32:2012298
Děkuji za rychlou odpověď.
Pokusil jsem se řezy zakreslit do fotky. Nevím z jaké strany se počítají očka. Když píšete 2 a 3 vyloupnout. Na kolmém výhonu tedy zůstanou jen 4 pupeny a pak jen poslední očko směřující nad pařízek?
Když píšete o řezu skrz kůru až na dřevo k probuzení nových větviček ten se provádí až nad posledním očkem nebo nad každým?

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-03-07 08:53:1112299
Ano takhle. Když to takhle vidím, nechal bych do doby než proraší, i 2. očko pod řezem na terminálu, aby táhly mízu nahoru, bál bych se, že by výhon mohl zaschnout. Mezi druhým a třetím očkem bude za výhonem schované ještě jedno očko, to by šlo ven už před rašením stejně jako ta další červená.
Řeže se nad každým očkem, řízl bych jen nad těma, ze kterých půjde větvička správným směrem, do volného prostoru mimo ty dva ponechané.
Probudí se očka pod korunkou. Výhony se za pátým listem zaštípnou a v červenci naostro vyříznou a rány se zatřou. Podporuje to sílení kmínku.
Veškeré rány je třeba hned zatřít voskem nebo latexem (latex 1 díl, voda 2 díly).
Autor: Jan Stříteský 2017-03-31 16:53:3412333
Dobrý den,
vytvořil jsem zatím oporu pro roub. Na místě jsem zjistil, že na původí fotografii neni vidět jeden výhon který je v zakryt. Jak by se mtěl tedy roub ošetřit v tomto případě?
Děkuji.
JS

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-04-03 07:34:0612338
Ten výhon vidět nebyl ale to nevadí. Pokraťte ho asi na cca 5 oček, poslední aby šlo nahoru. Pásku sundejte a trochu volněji převažte, dolní výhon zkraťte na 6-8 oček, poslední směr dolů. Ta tyčka by měla být delší, ne těsně u kmene, tak aby mohla být uvázaná ne dole u paty roubu, ale prvně tak jak je ten úvazek výše a pak v části nad větvemi korunky.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4594178
341927
7
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.