hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Moniliová spála višně

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Pavel Z. 2017-02-24 17:29:1312273
Mám napadenou višeň, zřejmě je to moniliová spála.
Objevila se už v předminulé sezóně, to jsem tomu nevěnoval pozornost.

Loni se však rozvinula do stavu, kdy zachvátila vlastně celý strom - jsou napadeny vlastně všechny větve kromě letorostů (viz foto ze posledních dnů-stav po zimě).

Jde ještě strom zachránit (pak jakou metodou), nebo už je na skácení, aby se spála nešířila do okolí ?

Díky za radu.

Pavel Z.

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-02-27 08:58:0512279
Monilinióza není záležitost, kterou byste poražením stromu z prostředí odstranil. Na jaře se její spóry uvolňují po odzrání z "plesnivých" plodů, které zůstaly bez povšimnutí pod stromy, z napadených plodů, které zůstaly v korunách stromů (jádrovin i peckovin). Létají vzduchem a čekají na příležitost. To co jste měl udělat, je odstranění suchých a vadnoucích větviček až na zdravé dřevo, ošetření některým z měďnatých přípravků v období vegetačního klidu (obecná desinfekce proti houbovým a bakteriálním chorobám), ošetření přípravky proti monilinióze na začátku květu a v době odkvétání stromu, popřípadě i před zráním plodů (s dodržením ochranné lhůty povolených přípravků), odstraňování a likvidace mumií (zaschlých plodů napadených moniliniózou). Nevím jaký je celkový stav stromu, ale na fotografii vidím jeden solidnější výhon, který by mohl být roubem - pokud chcete zachovat odrůdu /nevíte-li co máte a nechcete-li se s touto odrůdou rozloučit/. Dalo by se vše suché vyřezat, řezy zatřít, strom přihnojit, ošetřit (viz výše) a počkat jestli si s tím poradí. Pomoct jste mu měl už před dvěma roky, když se problém objevil.
Autor: Pavel Z. 2017-03-03 12:21:3412285
Dobrý den.
Děkuji za rady.
Připojuji ještě další fotky.
Je tedy třeba vyřezat všechny větve, na kterých jsou zaschlé listy a květy ?

připojený obrázek:
Autor: Pavel Z. 2017-03-03 12:22:1312286
další foto

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-03-06 08:12:3212291
Já bych při tomto stavu stromu kácel. Pro příští výsadbu počítejte s tím, že když strom ošetříte (v zimě mědí, potom na začátku květu a po odkvětu, v případě, že monilinií trpí i plody ještě jednou), vyjde to časově jako méně náročné než likvidace a úklid stromu v tomto omezeném prostoru.
Dalo by se i řezat na zdravé výhony v koruně, založit novou korunu, ale už je to spojené s více okolnostmi - ošklivý strom před domem, možnost objevení se monilie na dalších částech zatím živých, riziko klejotoku, špatné hojení a postupné napadání řezů dřevokaznými houbami, opakované úpravy nově narostlých větví,...

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4111553
1804
20
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.