hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Založení koruny jabloně

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Eliška 2017-02-05 14:19:1112235
Dobrý den, prosím o radu jak ostříhat jabloň Topaz red, je to vysokokmen na semenáči. Mám ji druhým rokem, první rok byl řez proveden, ale nevím si rady dál. Připojuji obrázek.

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-02-07 08:58:5012240
Zkuste někoho v místě, kdo k tomu má vztah. U stromku se dohodnete jak vysoko korunu budete chtít, jestli "nezačít s tvorbou kouruny úplně od začátku", jestli použít alespoň kousek toho, co nahoře vloni přirostlo znovu, jaké jsou Vaše představy. Když tak napište odkud jste, někoho Vám zkusíme najít, najděte si sama kontakt na www.zahradkari.cz (příslušné územní sdružení).
Ten řez měl být silnější, stromek tak trošku zababčuje, přírůstky nic moc. Už pravděpodobně pokvete a udrží plody a to růstu moc nepomůže.
Podle mého pohledu to nemá s VK moc společného. U VK by mělo to větvení (dvě starší větve) být ve výšce cca 150-180 cm (a to nejspíš nebude). Ale možná jste ani strom s korunou začínající ve výši hlavy člověka ani nechtěli.
Autor: Miroslav Přasličák 2017-02-08 10:15:2912242
Ivan Dvořák vám radí rozumně. řez stromků je značně náročná disciplína ovocnářství a začátečník může hodně pokazit. A u výchovného řezu tim spíše.
Ještě by jste měla zkontrolovat návěsku na stromku. Vedle odrůdy / Topaz Red / tam musí být označena také podnož. To, že vám to prodali jako vysokokmen, ještě nic neznamená. Píšete, že je to na podnoži semenáč. Moc se mi to nezdá. Na semenáči stromek většinou nastupuje do plodnosti později, ne po dvou létech. A na stromku jsou zřetelné květní pupeny. U vysokokmenu by opravdu měla být výška prvního rozvětvení 150 až 180 cm. Z fotografie není zřejmé, je li tomu tak. Spíše se mi zdá, že je to nižší tvar. Ale nezoufejte. Ještě se dá tvar opravdu zapěstovat opravným řezem. Pokud opravdu chcete vysokokmen, všechny spodní výhony v předjaří je nutno odstranit na větevní kroužek a založit korunku z vrchního rozvětvení. Toto hluboko sestřihnout. I o 3 čtvrtiny. Postranní větve na venkovní pupen, pokud možno všechny ve stejné výšce / přibližně /. Středový výhon / terminál / zakrátit asi o 15 cm nad úroveň zakrácení venkovních výhonů. Doporučuji rány ošetřit / štěpařský vosk, latex, ..../.
Pokud nechcete spoléhat na odborníka a dělat si to sama, doporučuji si pořídit nějakou odbornou publikaci o řezu ovocných dřevin / Je jich mnoho, řezy jsou pěkně zpracovány v Ovocnictví od ing. Blažka a v publikaci Pěstujeme jabloně od stejného autora. Rovněž v časopise Zahrádkář občas vycházejí velmi pěkné články od docenta Suse.
Miroslav Přasličák
Autor: Eliška 2017-02-08 13:31:4812244
Děkuji za rady, sama se do stříhání raději pouště nebudu a najdu odborníka.
Autor: Eliška 2017-02-08 13:33:0512245
Děkuji za rady, sama se do stříhání raději pouště nebudu a najdu odborníka.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4011928
256
15
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.