hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Co je to?

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Karolína 2017-02-03 17:28:1312233
Dobrý den,

nejsem ostřílený pěstitel, a tak můj dotaz možná bude trochu "neohrabaný".
Mám pokojovou rostlinku, na které se mi rozmnožil jakýsi škůdce. Rostlinka už neprospívá tak, jako dřív a má jakoby ohlodané listy. Poraďte prosím,, o co se jedná a jak s tím bojovat ?

děkuji za rady

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-02-07 07:34:3512237
To je jeden z mnoha ohlodaných listů, nebo je jen jeden? Vedle nahlodání se může podobné poškození objevit i na listu, který byl v mládí na špičce nalomený. Někde pletiva uhynula, jinde zůstala nepřerušená, špička neroste tak rychle jako zbytek listu.
Univerzální prostředek na zlepšení stavu (hnojivo + insekticid) se jmenuje Careo granulát nebo Careo hnojivé tyčinky. Jestli je to opravdu od nějakého listožrouta, insekticid v Careu si ho najde (má systémový účinek) a zlikviduje.
Nejspíše je to Scindapsus (potos). Potíž je v tom, že pěkně se pnoucí, rozrůstající rostliny po určité době v jednom květináči - bez hnojení, přesazování - začnou ztrácet listy. Pohyblivé živiny se přesunují do nejmladších orgánů a prvky, které se fixují v listu natrvalo (nepohyblivé živiny) odcházejí se suchým listem a když v substrátu dojdou, nejdou doplnit jinak než hnojením, přesazením. U větších kytek musíte počítat s tím, že živiny z květináče vyberou nejdéle za dva měsíce. No a pak s tím nějak hospodaří až do doby dalšího přísunu živin, nebo do propadu prakticky všech starších listů. Bujné kořání může zaplnit spodek květináče, odtokový otvor a rostlina, která má kořeny v trvalém bahně také strádá.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
3894902
89603
19
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.