hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Červené jablko žitňák

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Jarda_0123 2017-01-26 15:32:5312219
Mám dotaz, jak je možné, aby jabloň žitňák (průsvitné letní) měla plody s červenou slupkou. Ve starém sadu máme žitňák, který každoročně plodí. Plody mě vzhledem, typickou chutí i dobou zrání nenechávají na pochybách, o jakou odrůdu jde, což se shoduje i s poznámkami tchána, který strom vysadil. Vloni jsem však pod stromem objevil mezi opadanými typickými žlutavými plody jedno červené jablko a vzápětí našel i přímo na stromě druhé stejné barvy (což vylučuje, že by pocházelo z jiného stromu, popř. že by šlo o nějaký žertík). Jedno jablko jsem snědl, krom barvy slupky vše ostatní sedělo, včetně typické chuti a vůně. Nikdy předtím jsem nic podobného neviděl ani o tom neslyšel - může mi někdo vysvětlit, jak ke změně barvy došlo a jak často k něčemu podobnému dochází?
Autor: Josef Zavřel 2017-02-09 12:41:1312246
Dobrý den.
Pane Jardo,pokud opravdu nejde o nějaký žertík,jak tvrdíte,může se jednat o pupenovou mutaci,což by stálo opravdu za pozornost dalšího sledování.Jsou známé pupenové mutace u jabloně Rubín.Tak vznikla např.známá Bohemia a z ní i Bohemia Gold.Některé mutace vznikají i záměrně ozářením roubů,ale o červené mutaci Letní průsvitné jsem neslyšel.Pokud máte větev označenou,odebral bych z ní roub a nebo očko,to bych narouboval na samostatnou podnož a poté dále sledoval.Pokud budou mít na ní jablka červenou barvu,jedná se o mutaci a po dalším odborném posouzení se z Vás stane šlechtitel nové odrůdy.Zdraví J.Z.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
3993325
752
22
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.