hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Červené jablko žitňák

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Jarda_0123 2017-01-26 15:32:3712218
Mám dotaz, jak je možné, aby jabloň žitňák (průsvitné letní) měla plody s červenou slupkou. Ve starém sadu máme žitňák, který každoročně plodí. Plody mě vzhledem, typickou chutí i dobou zrání nenechávají na pochybách, o jakou odrůdu jde, což se shoduje i s poznámkami tchána, který strom vysadil. Vloni jsem však pod stromem objevil mezi opadanými typickými žlutavými plody jedno červené jablko a vzápětí našel i přímo na stromě druhé stejné barvy (což vylučuje, že by pocházelo z jiného stromu, popř. že by šlo o nějaký žertík). Jedno jablko jsem snědl, krom barvy slupky vše ostatní sedělo, včetně typické chuti a vůně. Nikdy předtím jsem nic podobného neviděl ani o tom neslyšel - může mi někdo vysvětlit, jak ke změně barvy došlo a jak často k něčemu podobnému dochází?
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-01-30 08:16:0612221
Mohla by to být větvička jiné odrůdy naroubovaná do koruny, pupenová mutace. Průsvitným jste si nejspíše jisti, ale Žitnák, žitnavka, ječnák je synonymum též pro Astrachán bílý. Ten bývá na začátku konzumní zralosti světlý, červený je jen na osluněné části koruny, při dozrávání na stromě, až někdy v srpnu (odkoukáno v okolí Tábora).
Jak často se to stává? Někdy stejně často jako omyly u dr. Chocholouška ve filmu Jáchyme hoď ho do stroje, někdy častěji jindy prakticky nikdy.
Naroubovat jinou odrůdu do koruny stromu je běžné.
Pupenové mutace se u některých odrůd objevují relativně často. Projevují se nejen v odchylkách barevných, ale i tvarových a chuťových u plodů, v růstu stromů (spur typy). U některých odrůd jsou vyhledávány a dále pěstovány a jsou dosti hojné (skupina Goldenů, skupina různě červených Deliciousů, Strarkrimsonů, skupina "sester" Galy, Fuji, Jonagold,...) u některých se drží dále jen jedna či dvě za dobu pěstování (červený Boskop, Grávštýnské červené, Cherry Cox, Red Topaz, odr. Evelina z původní Pinovy, James Grieve red,...). U nás je nestálý zejména Rubín - viz. mutace vzniklé z něj, ať už nesou jméno Rubín nebo Bohemia.
Co s tím? V létě (pokud jste si větvičku označil už klidně teď) zjistit jak to opravdu je. V případě mutace si místo s barevnými plody označit (neudělal-li jste to, no a pokud s tím chcete nějak dál pokusničit, zkusit naočkovat nebo naroubovat jinam, jestli se to ukáže jako stálé.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4125551
3107
22
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.