hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

gumovitost hrušně

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: J. Ondra 2017-01-09 16:03:1512200
Dobrý den, na podzim nově vysazený stromek má zvláštní vzhled. Je to polokmen odrůdy Elektra, byl zakoupen přes e-shop, asi bych jej při osobním výběru nekoupil. Nyní se mi zdá, že se stromkem není vše v pořádku, větve má spíše jako smuteční vrba. Takže mě napadla gumovitost. Prý se vyskytuje nejen u jabloní, ale i u hrušní. Ve VŠÚO by prý testování trvalo cca 2 roky, protože metodika dosud není.
Takže pokud lze usuzovat na virovou gumovitost, je lepší stromek raději zlikvidovat?
Děkuji za názor a přeji vše nejlepší v roce 2017.

připojený obrázek:
Autor: Josef Zavřel 2017-02-09 13:34:4812249
Dobrý den.
Pane Ondro,já bych z obrázku jednoznačně netvrdil,že má hrušeň gumovitost.To by bylo třeba odborně posoudit na místě.Spíše mě to připadá,že stromek vytvořil velmi dlouhé letorosty,které se vlastní váhou ohnuly.Pokud by to byla gumovitost,dřevo by při ohybu nahoru nekladlo odpor,bylo by po celé délce velmi ohebné,měkké, jako by korkové.V těchto dnech větve po výsadbě zakraťte pro zapěstování korunky a ještě letos počkejte.Pokud by to byla potvrzená gumovitost,stromek neprodleně odstraňte.Nezdá se mě také,že by e-shop prodával nemocnou sadbu,i když???Zdraví J.Z.
Autor: J. Ondra 2017-02-17 09:08:3012256
Dobrý den,
moc děkuji za názor. Samozřejmě bych byl rád, kdyby byl stromek zdravý. Takže podle Vašeho doporučení větve upravím a počkám na letošní vývoj.
Pěkný den.
J. Ondra
Autor: ladislav 2018-04-01 12:12:3913683
připomíná mi to silně moji Boscovu, kterou jsem zakoupil, zasadil (přiznávám že trochu mým omylem) v poměrně nevhodné poloze pro tuto odrůdu (Valašsko, 400 mnm). a někdo z rodiny(dosud se nepřiznal, ale vím kdo to je :-)) to rochu ostříhal v domnění že to dělá dobře jakoby šlo o jabloň) a myslím že v důsledku toho a také proto že jsem řekl, že 2-3 roky žádný řez - se spodní větve klikatily a ohýbaly jakoby vlastní vahou. Dnes - po 4 letech už (je sice rozkošacená, ale už směřuje k typickému tvaru)

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4515159
262908
28
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.