hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Prasklý kmen mladé jabloně

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Honza R. 2016-12-11 14:29:0512188
Dobrý den,

letos jsme vysadili vysokokmen jabloně. Koruna byla úzká, proto jsem dal mezi některé větve rozpěrky, aby se koruna trochu rozšířila. Bohužel to nebyl dobrý nápad, protože došlo k prasknutí kmene. Asi byla rozpěra moc silná nebo jsem je neměl vůbec používat...:(
Otázka je, co teď s tím? Prasklina je cca v 1/3 kmene u napojení druhé nejvyšší větve (první nejvyšší je terminál). Prasklina je skrz celý kmen, viz. přiložený obrázek, kde je prasklina vidět pod provizorním zpevněním provázkem.
Mám se to pokusit opravit nebo to nemá cenu, mám to vzdát a pořídit nový stromek? Nedovedu si moc představit, jak bych měl opravu provést (odříznout větev u praskliny i s prasklou částí? Nebo bez ní a tu prasklinu zapravit?). Prosím poraďte.
Díky,
Honza

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-12-14 07:55:3612190
Jestli jste to stáhl okamžitě po té, co to ruplo, mohlo by to srůst, stejně jako když roubujete, místo srůstu zatěžuje nárůst objemu roubu i ovoce na něm a mnohdy je to objem velký, ale pokud to nějaký čas na lomu zasychalo, je to špatně.
Druhá varianta: Nevím jak vypadá horní část stromu, nakolik by vyříznutí té levé větve na větevní kroužek poškodilo tvar koruny, zdali by se dala nahradit. To by bylo jistější. Uviděl byste, jestli se rána hojí, nebo kůra pod ní zasychá a netvoří se zával.
Nepíšete jaká je to odrůda, občas musíte kouknout jestli úzký základ koruny není fyziologický, jestli to není pro ní typické, abyste nechtěl od stromu co nedokáže a otevření koruny řešil spíše řezem. není nad to dělat si stromečky sám a odklon větví v koruně rovnat kolíčky (Jan Blažek a kol. Ovocnictví, str. 182).
Pokud Vám jde i trochu o estetiku, větev odřízněte, řádně ošetřete, stromek vykopejte a vysaďte nebo darujte někam mimo zahradu, vysaďte nový. Určitě někdo rád vysadí i takový stromek. Jestli na místě nebyl více jak rok, sázejte na stejné místo, ale zem v objemu kořenů vyměňte nebo řádně dohnojte.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
3993325
752
21
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.